בשורה טובה לאובמה |

הכלכלה האמריקאית צומחת מהר מהצפוי

נתוני הצמיחה של הרבעון ה-3 שפורסמו היום מעניקים זריקת עידוד לאובמה, שנמצא תחת מתקפה לאחר שאמר ל"רולינג סטון" כי רומני "מזבל את המוח"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

10 ימים לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב, קיבל היום (שישי) מטה הבחירות של ברק אובמה זריקת עידוד: הכלכלה האמריקאית האיצה את קצב הצמיחה שלה מ-1.3% ברבעון השני ל-2% ברבעון השלישי, נתון טוב יותר מתחזית הכלכלנים שציפו לצמיחה של 1.8%. מדובר במגמת שיפור איטית המחזקת את המסר של אובמה שהכלכלה האמריקאית תחת הנהגתו צועדת במסלול הנכון.

אולם למרות שהציבור חש קצת יותר ביטחון להוציא כספים, קצב הצמיחה עדיין לא מספק את תאוותה של אמריקה למקומות עבודה חדשים. דו"ח התעסוקה שפורסם בחודש שעבר קבע אמנם ששיעור האבטלה עמד על 7.8%, הנתון הטוב ביותר מאז 2009, אך לאובמה מצפה עוד דו"ח תעסוקה אחרון, ב-2 בנובמבר, ארבעה ימים לפני שהציבור ילך לקלפי.

הנתונים החדשים, בדיוק כמו הנתונים על שיפור מצב האבטלה שהופיעו בספטמבר, לא הרשימו את רומני. "צמיחה כלכלית אטית פירושה צמיחה איטית של מקומות העבודה ומשכורת מצטמקת", אמר, "זה התוצר של ארבע שנות מדיניות הנשיא אובמה".‬

בימים האחרונים, אובמה מגיע לאירועי הקמפיין שלו מצויד בנשק חדש: עלון בצבע תכלת המפרט את תוכניתו ליצירת מקומות עבודה חדשים. העלון, שפורסם תחת הכותרת "התוכנית למקומות עבודה וביטחון למעמד הביניים", זכה לביקורת נוקבת מימין על היעדר רעיונות חדשים. בעלון מבטיח אובמה לייצר מיליון מקומות עבודה חדשים בתעשיית הייצור עד סוף 2016, ליצור שותפויות בין מעסיקים למכללות לאו דווקא יוקרתיות; הקלות מס לחברות "שיביאו מקומות עבודה הביתה"; ובדיוק כמו רומני, מתכנן הנשיא להגביר את קצב קידוחי הנפט והגז באמריקה, אך להבדיל ממתחרהו, הוא שם דגש חזק על שיקולי איכות סביבה ומבטיח להשקיע גם בפיתוח מקורות אנרגיה מתחדשים.

אובמה בעצרת בחירות בווירג'יניה, אתמול

  אובמה מכריז עוד כי הוא רוצה למנוע פיטורי מורים בבתי הספר ואף יוסיף 100 אלף מורים חדשים, שילמדו מתמטיקה ומדע. הנשיא מצהיר עוד על כוונתו לבלום את קצב גידול שכר הלימוד התופח על ידי מתן תמריצים למוסדות להשכלה הגבוהה והטבות מס לרוכשיה.

  אחד ההבדלים הגדולים בין התוכנית של אובמה ל"תוכנית חמש הנקודות" שרומני הציג זמו רב קודם לכן, נוגעת בצמצום הגרעון בתקציב הפדרלי. בעוד אובמה תולה תקוות בקיצוץ הטבות המס לעשירים, רומני מתכנן קיצוץ בהוצאות הפדרליות (במסגרת התוכנית של אובמה הן צפויות לעמוד בעשור הקרוב עד 23% מהתל"ג, במסגרת התוכנית של רומני - 20%).

  מאמר מערכת של "וול סטריט ג'ורנל" טען ששאיפותיו של אובמה שהוצגו בעלון "לא ממש חדשות ובקושי מוגדרות כתוכנית". "ניו יורק טיימס" טען גם שבעלון "אין הצעות חדשות", ואילו הקמפיין של מיט רומני כינה את התוכנית "לחצן מצוקה".

  ההגדרה האחרונה דווקא מנומסת יחסית בהשוואה לאמירה המיוחסת לאובמה כלפי יריבו. בראיון שהעניק למגזין "רולינג סטון" אמר אובמה ש"לילדים יש אינסטינקטים טובים, הם מסתכלים על בן אדם ואומרים 'זה מזבל את המוח'". בקמפיין של אובמה לא הכחישו את הדברים, ואילו במחנה רומני העירו שלאובמה "לא נשאר דבר מלבד מתקפות ועלבונות. חבל שזו הדרך שהוא בחר לנהל את הימים האחרונים של הקמפיין שלו".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ