חמי שלו
ניו יורק

תחנות הטלוויזיה בניו יורק קטעו את שידוריהן הרגילים כדי להעביר את מסיבת העיתונאים שכינס היום (שבת) מושל ניו ג'רזי, כריס כריסטי, שבמרכזה הודעה דרמטית מאין כמותה: במסגרת מצב החירום שהוכרז לקראת נחיתת הסופה "סנדי", כל בתי ההימורים באטלנטיק סיטי יפונו החל מיום ראשון אחר הצהריים. עכשיו כבר ברור, למי שעוד היה ספק, שהמצב רציני ביותר.

הסערה יוצאת הדופן, שאמורה להיווצר כתוצאה ממפגש מטאורולוגי נדיר מעל האוקיינוס האטלנטי בין הוריקן מהדרום, חזית קרה מהמערב ורוחות קפואות מהקוטב הצפוני, כבר מיצתה את כל מילות התואר האימתניות בלקסיקון, כולל "מגה-סופה", "סופת מפלצת", והפופולארית מכולן, "פרַנְקֶנסטוֹרם". אבל עוד לפני שהתקרבה ליעדיה המשוערים, מצפון קרוליינה בדרום ועד למסצ'וסטס בצפון, "סנדי" כבר גבתה קורבן ראשון: מערכת הבחירות לנשיאות עומעמה, אולי אפילו הושעתה בפועל, לפחות בחציה המזרחי של אמריקה.

התקשורת, מותשת מההתכתשויות האינסופיות בין ברק אובמה למיט רומני ומהתיקו הנצחי שהתקבע ביניהם בסקרים, מתמסרת מרצון לנבואות אפוקליפטיות על ההרס והחורבן ואובדן חיי האדם שה"סערה של פעם במאה שנה" עלולה לגרום. ה"סופר-סופה" עוד לא נוצרה אמנם בפועל, אבל היא מצטלמת נהדר בסימולציות הסינופטיות על המסך, מביאה רייטינג אדיר לערוץ מזג האוויר והופכת את החזאים לכוכבי-העל התורנים, במקומם של הפרשנים הפוליטיים.

הסערה המתקרבת כבר שיבשה את לוחות הזמנים המוקפדים של המועמדים: רומני הרפובליקאי וג'ו ביידן הדמוקרט ביטלו אספות מתוכננות בווירג'יניה, רעיית הנשיא מישל אובמה דחתה הופעה בניו המפשיר, וצמד החמד אובמה וביל קלינטון, שאמורים היו לצאת למסע הופעות משותף במהלך השבוע הקרוב, הודיעו שהם בוחנים את תכניותיהם מחדש.

במטות הבחירות של המועמדים שוקדים על המפות ומנסים להעריך את ההשלכות האפשריות של המסלול המדויק של הסערה, בעיקר במדינות המפתח המכריעות. מה תהיה ההשפעה של הפסקות חשמל ממושכות הצפויות בניו המפשייר? היכן יהיו הצפות וחסימות כבישים בווירג'יניה – באזור הדרום-מערבי הכפרי, מעוזו של רומני, או בצפון המתועש, במבצרו של אובמה? ומה יהיה על סופת השלגים הכבדה שצפויה לפקוד את אוהיו – האם זו תחסום את דרכם של מצביעי רומני במחוזות האדומים או שתייאש את אוהדי אובמה בערים כמו קליבלנד וסינסינטי?

שיבושי תקשורת ממושכים עלולים לנתק את המטות מהבוחרים, לסכל שיחות מוטיבציה והנחיות כיצד להצביע ובאותה הזדמנות גם למנוע מהסוקרים המפלגתיים והחיצוניים מלערוך סקרים של הרגע האחרון. הסערה, שצפויה להימשך עד ליום רביעי, עלולה גם לשבש את ההצבעה המוקדמת שכבר החלה במדינות שונות, ובכך, לדעת מומחים, לפגוע בעיקר בדמוקרטים, שמצביעיהם מעדיפים להגיע לקלפיות לפני מועד הבחירות הרשמי. מצביעים רפובליקאים - נחושים יותר, אולי גם מבוססים יותר, ועם הרבה יותר רכבי שטח 4X4 - עשויים לצלוח את מכשולי הטבע בשיעורים גדולים יותר מאשר הבוחרים הדמוקרטים.

על פי מחקר שצוטט אתמול ב"וושינגטון פוסט", מצביעים נוטים להאשים פוליטיקאים מכהנים לא רק בהכנות לקויות לאחריתן של אסונות טבע, אלא, באופן לא מודע, גם באחריות לעצם התרחשותם מלכתחילה. מצד שני, אירוע רב-נפגעים או מרובה-נזק יציב את אובמה במרכז הבמה, כמפקד העליון שאחראי על גיוס המערכות שנועדו לטפל בסופה, בעוד רומני נדחק לשוליים לעמדת הנוך-שלפר, כפי שאומרים ביידיש, שעומד מהצד וממלמל מילות עידוד.

יועצו של הנשיא אובמה, דייוויד אקסלרוד, התרברב בסוף השבוע שהדמוקרטים נמצאים על דרך בטוחה לניצחון, וכי איננו רואה באופק "אירוע מתערב" שיוכל לשנות את המגמה. אבל בתסריטיה הגרועים יותר, סופת העל "סנדי" עלולה להיות "אירוע מתערב" בריבוע, אלא אם כן יתברר, לא בפעם הראשונה, שהחזאים פספסו, הפניקה היתה מיותרת, והתקיים הפסוק מפרק כה' בספר משלי: "נשיאים ורוח וגשם אין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ