גם בשוליים הפוליטיים חולמים על הנשיאות

מועמדי המפלגות הקטנות זוכים לתמיכה מזערית, אך נחושים להציג אלטרנטיבה לדמוקרטים ולרפובליקאים

רחל גולדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחל גולדברג

בשבוע שעבר, יממה לאחר העימות על מדיניות החוץ בין המועמדים לנשיאות ארצות הברית ברק אובמה ומיט רומני, התקיים בשיקגו עוד עימות. גם שם הופיעו מתמודדים לנשיאות, אך זה היה עימות אלטרנטיבי, לא רשמי, שזכה לתשומת לב מזערית. היו בו פחות מתקפות אישיות ויותר פרגון, אולי מפני שאיש ממשתתפיו לא חושב שיחיה בבית הלבן בארבע השנים הבאות. בעימות האלטרנטיבי השתתפו ארבעה מועמדים לנשיאות מטעם מפלגות קטנות, שמאחורי כל אחד מהם ניצבת קבוצת תומכים נאמנה. למועמדים השקפות שונות והם באים מרקעים שונים, אבל בעימות הם הסכימו על דבר אחד: ארצות הברית צריכה אלטרנטיבה לאובמה ולרומני.

שיטת הבחירות האמריקאית, לפיה מי שקיבל את רוב הקולות במדינה זוכה בכל האלקטורים שלה, דחקה במשך השנים מועמדים ממפלגות קטנות לשולי הזירה הפוליטית וביססה מערכת של שתי מפלגות גדולות - הדמוקרטית והרפובליקאית. נציגי המפלגות הקטנות לא מצליחים אפילו להציג את מועמדותם בכל המדינות, שכמה מהן מציבות בפניהם קשיים כמו דרישות כספיות גבוהות והצגת חתימות של אלפי תומכים. יחד עם זאת, הם יכולים להעלות לסדר היום נושאים שהמפלגות הגדולות מתעלמות מהם, ואף להטות את תוצאות הבחירות במדינות שבהן המרוץ צמוד במיוחד. כך היה בשנת 2000, כאשר התמיכה הצנועה במועמד המפלגה הירוקה ראלף ניידר פגעה במועמדותו של אל גור וסייעה לג'ורג' בוש הבן לנצח. בפלורידה, שבה קיבל ניידר 97 אלף קולות, הפסיד גור לבוש בהפרש של 537 קולות בלבד. יש הטוענים שכך הוכרעו הבחירות.

המועמד שהכי מדאיג את המפלגה הרפובליקאית הוא נציג המפלגה הליברטריאנית, גארי ג'ונסון, שזכה בעימות לתשואות הנלהבות ביותר. ג'ונסון, בן 60, שימש מושל ניו מקסיקו במשך שתי קדנציות, שבהן הטיל וטו על הצעות חוק 750 פעמים - שיא לאומי - והשאיר את מדינתו עם עודף של מיליארד דולר בקופה. הוא התמודד בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית, אך לאחר שלא הצליח לצבור מספיק תמיכה, עבר למפלגה הליברטריאנית. ג'ונסון מחזיק בעמדות כלכליות שמרניות. הוא מתנגד למעורבות אמריקאית בסכסוכים בינלאומיים, כולל תקיפה באיראן, ואף קורא להפסיק את הסיוע הכספי למדינות זרות.

ג'ונסון הוא לוחם ותיק למען לגליזציה של המריחואנה, ותומך בהפלות חוקיות ובנישואים חד-מיניים. סקר של סי-אן-אן מתחילת אוקטובר חזה כי ג'ונסון עשוי לקבל 4% מקולות המצביעים, ובכמה מהמדינות אף 6%. אף על פי שמדובר בתמיכה שולית, היא עלולה לקבוע את זהות המנצח במדינות שבהן המרוץ צמוד. בשבועות האחרונים גוברות ההשערות שהוא עלול לחולל "אפקט ראלף ניידר", במיוחד בקולורדו, נוואדה וניו המפשייר. המפלגה הרפובליקאית ניהלה מלחמת חורמה במטרה לפסול את מועמדותו של ג'ונסון בכמה מדינות. בפנסילבניה, לדוגמה, פנו הרפובליקאים לבית המשפט, טענו כי מרבית החתימות שהוא השיג מזויפות או כפולות והאשימו אותו בשיתוף פעולה עם הדמוקרטים.

מועמד נוסף שעשוי לפגוע בסיכוייו של מיט רומני הוא וירג'יל גוד, מתמודד מטעם "מפלגת החוקה השמרנית", שמגדיר את עצמו "נציג פשוטי העם". גוד, בן 66, היה נציג המחוז החמישי של וירג'יניה בבית הנבחרים בשנים 2009-1997, קודם כדמוקרט ואחר כך כרפובליקאי. הוא טען כי וושינגטון נשלטת על ידי האליטה וההון, ואף סירב לקבל תרומות גדולות לקמפיין. במצע של גוד יש דרישה לאיזון תקציבי מיידי ולעצירה מוחלטת של ההגירה לארצות הברית, עד שהאבטלה תרד מתחת ל-5%. החשש הגדול של הרפובליקאים הוא שגוד ישפיע על תוצאות הבחירות במדינתו, וירג'יניה, שם הוא עשוי לגרוף אחוז או שניים מהקולות, בעוד מרבית הסקרים מצביעים על שוויון בין רומני לאובמה או יתרון קל לאובמה.

ד"ר ג'יל שטיין, בת 62, מתמודדת מטעם המפלגה הירוקה - אותה מפלגה שהריצה בשנת 2000 את ראלף ניידר. שטיין, רופאה יהודייה ממסצ'וסטס, עשויה לזכות על פי סקר סי-אן-אן מתחילת אוקטובר ב-3% מהקולות. שטיין, שגדלה במשפחה רפורמית, זוכה בין השאר לתמיכת הבלשן נועם חומסקי והעיתונאי זוכה הפוליצר כריס הדג'ס.

במצע שלה, שטיין קוראת ליישם "ניו דיל ירוק" - תוכנית שעיקרה ביסוס קהילות סביבתיות שמעודדות אנרגיה ירוקה ונסמכות על חקלאות מקומית אורגנית. היא קוראת לקצץ בחצי את תקציב הצבא ולהשתמש בכסף כדי לממן חינוך אקדמי חינם. באתר האינטרנט שלה קוראת שטיין לממשל האמריקאי לנקוט צעדים משמעותיים יותר לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. היא מציעה להתנות סיוע כספי לישראל ולרשות הפלסטינית בשמירה על זכויות אדם ואף להטיל סנקציות בגין הפרתן.

ראש עיריית סולט לייק סיטי (בירת יוטה) בשנים 2008-2000, הדמוקרט לשעבר רוקי אנדרסון, מתמודד על משרת הנשיא מטעם "מפלגת הצדק" שייסד לפני כשנה. אנדרסון, בעברו עורך דין פעיל למען זכויות אדם ותומך של תנועת "אוקיופיי וול סטריט", נחשב למתנגד חריף לשיטת הבחירות האמריקאית, שלדעתו, גורמת למעורבות יתר של שיקולים כלכליים בפוליטיקה. הוא מאמין שההתחממות הגלובלית היא הסכנה הגדולה ביותר לאנושות וטוען כי הפוליטיקאים האמריקאים אינם פועלים די לקדם מעבר לאנרגיה ירוקה בשל מחויבותם לבעלי ההון.

יש עוד יותר מעשרה מתמודדים לנשיאות, ממפלגות קטנות במיוחד, שלהם ניתן יהיה להצביע רק במדינות בודדות. המוכרת שבהם היא כוכבת הטלוויזיה היהודייה רוזאן בר, שלא הצליחה להשיג את מועמדות המפלגה הירוקה ותתמודד מטעם "מפלגת השלום והחירות". בר היא תומכת נלהבת בלגליזציה של מריחואנה ומתחייבת "להביא שלום למזרח התיכון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ