המועמדים הרפובליקנים |

הפרופילים של מיט רומני ופול ראיין

רומני הוא איש עסקים מזהיר, ראיין ילד פלא קתולי ומומחה לכלכלה שגויס כדי לסחוף את המצביעים השמרנים שהסתייגו מהמועמד המורמוני. כעת, הם מקווים להפתעה

לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

מיט רומני

מיט רומני הוא אדם בעל כישורים רבים. ב-2002, כשנבחר למושל מסצ'וסטס, מעוז דמוקרטי ותיק, כבר היתה מאחוריו קריירה עסקית מצליחה. בשנות השמונים הוא גרף מיליונים בתור יועץ פיננסי ומשקיע, וצבר הון הנאמד ביותר מ-200 מיליון דולר.

רומני, 65, מיהר לערוך השוואה בין כישוריו העסקיים המזהירים לבין הקריירה המשפטית שעשה אובמה במגדל השן של האקדמיה; לאורך כל מסע הבחירות שלו טען שאם ייבחר לנשיאות יסייע לו ניסיונו המעשי בעסקים לשקם את כלכלתה של ארה"ב ולרסן את הגירעון בתקציב הפדרלי. ואולם, ההון הפרטי שצבר בעסקיו, גם פגע במערכת הבחירות שלו- הוא הואשם בתשלום מס נמוך מזה שמשלמים אמריקאים רבים, ומטה הבחירות של אובמה שש לעקוץ אותו על נכונותו המסויגת לחשוף את הצהרות המס האישיות שלו.

כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות המיוחד

אף שהרקע האישי של רומני חסר דופי עד כדי שעמום, הרי שהביא לו סיבוכים מסוג אחר. רומני, בנו של מושל מישיגן לשעבר, הוא מורמוני במדינה שבה רבים מהקתולים והאוונגליסטים מתייחסים למורמונים בחשדנות. ארה"ב לא בחרה מעולם בנשיא מורמוני. הוא למד בתיכון פרטי במישיגן, ומשם המשיך ללימודי תואר ראשון באוניברסיטת בריגהם יאנג, וכן ללימודי תואר שני במנהל עסקים ומשפטים באוניברסיטת הרווארד, אותם סיים ב-1975. בשנת 1968 נישא רומני לחברתו מימי התיכון, אן דייוויס ולשניים נולדו חמישה בנים. בעוד רומני נולד למשפחה מורמונית, אשתו הצטרפה לכנסייה המורמונית בעקבות היכרותם.

מיט רומני

רומני נאבק כדי להשיל מעצמו את תדמית איש הצווארון הלבן. בוחרים מתונים אמנם מעניקים לו ציונים גבוהים, אבל מעוזה השמרני של המפלגה הרפובליקנית התייחס זמן רב בחשדנות לאיש העסקים המורמוני, שעקרונותיו מתגמשים לכאורה על פי צרכיו הפוליטיים. בין היתר ספג רומני ביקורת על עמדותיו המשתנות בסוגיות מדיניות חוץ, הזכות להפלות והרפורמה בביטוח הבריאות, וכונה פוליטיקאי בלתי עקבי.

אחרי שהתמיכה בו ירדה בספטמבר, בעקבות מתקפה מרוכזת בוועידה הדמוקרטית הארצית, הצליח רומני להפוך את המגמה על פיה בהופעתו המרשימה בעימות הטלוויזיוני הראשון נגד הנשיא ברק אובמה ב-3 באוקטובר. אובמה, שהופעתו בעימות זה היתה חלשה במיוחד, הצליח לשקם את עצמו בשני העימותים הבאים; רומני מצדו השתמש בהזדמנות שניתנה לו בשידור חי בטלוויזיה הארצית, כדי לפנות לבוחרים מתונים ולהציג את עצמו כאלטרנטיבה ראויה לנשיאות.

בתור מושל העביר במדינת מסצ'וסטס חוק ביטוח בריאות- דגם שאובמה אימץ ברפורמת הבריאות שביצע ב-2010. ואולם מאז הפך למועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות, הצטרף למקטרגים על יוזמתו של הנשיא והתחייב לבטל את החוק האמור אם ייבחר.

פול ראיין

תפקידו של פול ראיין בתור מועמדו של מיט רומני לתפקיד סגן נשיא, היה לגייס את קולותיהם של מצביעים שמרנים שלא מיהרו לאמץ את האחרון כמועמד הרפובליקנים לנשיאות. בחירתו לתפקיד באוגוסט, סייעה לחזק את בסיס המפלגה לקראת הוועידה לבחירת מועמדה לנשיאות. שורשיו של ראיין בעיירה קטנה של המערב התיכון וגישתו הבלתי אמצעית, הפכו אותו למתמודד יעיל, לעומת רומני הנוקשה יותר; בשל נימתו החיובית אף הושווה לא פעם לאייקון הרפובליקני, רונלד רייגן.

בעימות הטלוויזיוני היחיד שקיים עם המתמודד הדמוקרטי לתפקיד סגן הנשיא ג'ו ביידן, הצליח ראיין להצטייר כמנהיג מוכשר וראוי. תחילה נראה שביידן הלוחמני הוא שניצח בעימות, אבל סקרים שהתפרסמו אחריו הצביעו שהצופים הסתייגו מסגנונו של סגן הנשיא הדמוקרטי שקטע שוב ושוב את ראיין, והעדיפו דווקא אותו, בהפרש קטן, על ביידן.

פול ראיין

ראיין בן ה-42 הוא אחד הקולות הנמרצים בענייני מדיניות כלכלית במפלגה השמרנית. הוא התמנה ליו"ר ועדת התקציב בבית הנבחרים אחרי בחירות 2010, שבהן הביאה תנועת מסיבת התה האנטי-ממשלתית לרפובליקנים נצחונות מרשימים בקונגרס ורוב בבית התחתון של הפרלנט. הקיצוצים מרחיקי הלכת שראיין כבר העביר בבית הנבחרים- אבל שנבלמו בסופו של דבר בסנאט בעל הרוב הדמוקרטי- הוגדרו בידי אובמה כ"דרוויניזם חברתי".

הקריירה הפוליטית של ראיין החלה לפני כ-20 שנים, בהתמחות בתפקיד זוטר אצל אחד הסנאטורים, שכה התרשם מכישוריו של הצעיר והפך אותו עד מהרה ליועצו הכלכלי. ראיין נעשה בן טיפוחיו של חבר הקונגרס לשעבר, ג'ק קמפ, נץ בענייני כלכלה בשנות השמונים ומועמדה של המפלגה הרפובליקנית לסגן הנשיא ב-1996. ראיין התמודד בעצמו לקונגרס ב-1998, מטעם מדינתו ויסקונסין, נבחר והפך לאחד משני חברי הבית הצעירים ביותר.

ראיין, קתולי ממוצא אירי, התחתן ב-2000 עם ג'אנה ליטל, ולבני הזוג יש שלושה ילדים. ראיין, גבר תמיר ורזה, ידוע כבעל כושר גופני המתאמן בקביעות בחדר הכושר של הקונגרס, וכמי שנוהג לישון על מיטה מתקפלת במשרדו כשהוא שוהה בוושינגטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ