נופש בחסות האחים

איך הפכה תיירות החוף במצרים, המהווה כ-60% מכלל התיירות במצרים, להזדמנות לאחים המוסלמים לרכך את דימויים כמפלגה דתית קיצונית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צבי בראל

"הממשלה הכינה תוכנית חדשה לעידוד האוכלוסייה להתעמל", בישרה הכותרת הלעגנית שמעל לתמונה שהתפרסמה בשבוע שעבר בכמה עיתונים מצריים. בתמונה נראית אשה מבוגרת, לבושה בשמלה ארוכה ועם כיסוי ראש, והיא מניפה מעל לראשה בלון גז. זהו מוצר היוקרה החדש שאלפי מצרים עומדים בתור להשיגו.

ושוב מתברר שבעיות ישנות אינן נפתרות בכיכר תחריר וגם לא בוועדות לניסוח החוקה. הן צצות בכל פעם מחדש, ומדגישות את מצבה הקודר של מצרים. בלוני גז שוב חסרים בשוק, וכמו בתקופת מובארק, עם הבטחות הממשלה לשפר את קצב אספקתם, אי אפשר לבשל.

אבל מהם בלוני גז לעומת ההתרגשות העצומה לקראת הסבב השני של הבחירות, שמתחיל היום. האם שוב תזכה מפלגת "החירות והצדק" של האחים המוסלמים בנתח גדול מקולות הבוחרים, ומה יהיה חלקה של "אל-נור" הסלפית? והאם יצליחו החילונים לאחד שורותיהם ולשפר את מצבם בפרלמנט המיועד?

המאבק נגד המפלגות הדתיות אינו מסתכם בכריתת בריתות פוליטיות בין הנהגות המפלגות החילוניות. גם המגזר העסקי חושש מן המפלגות הדתיות. דוגמה לכך היא יוזמתה של "קואליציית התמיכה בתיירות", שחברים בה כ-1,500 פעילים בענפי המלונאות והמסעדנות, שלקראת הסיבוב הנוכחי של הבחירות ייצאו בסיסמה, "התיירות היא פרנסת ילדינו". הסיסמה הזאת נולדה על רקע ההתבטאויות האחרונות של מנהיג "אל-נור", עבד אל-מונעם אל-שחאת, כי מפלגתו תאסור על תיירות חופים - שם כללי לתיירות הנופש "הבלתי מוסרית", שמערבת נשים וגברים - ובמקומה תקדם את תיירות הדת, את תיירות הכנסים ואת התיירות הארכיאולוגית.

האחים המוסלמים גילו שהצהרותיו של אל-שחאת, שנכשל בסיבוב הבחירות האישיות, הן נכס אלקטורלי בעבורם, ומיהרו לפרסם תוכנית מקיפה לקידום התיירות במצרים. בתוכניתם, שכוללת הגדלת מספר בתי המלון, הקלות אדמיניסטרטיביות למשקיעים בענף התיירות ומסעי פרסום ברחבי העולם, לא מופיעה ולו מלה אחת נגד תיירות החופים. זוהי בשורה חשובה לענף התיירות, שממנו מתפרנסים יותר משלושה מיליון בני אדם ושמהווה כ-17% מן התל"ג. וכאשר כ-60% מן התיירות היא תיירות חופים, גם האידיאולוגיה של האחים המוסלמים מתקפלת בפניה.

חוף ראס אל שטן בסיניצילום: בכר דודו

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות העולם אליכם לפייסבוק

ככלל, בין האחים המוסלמים לתנועה הסלפית שוררים יחסים איתנים של תיעוב הדדי. האחים גורסים שלולא החליטו הסלפים, בניגוד למסורתם, להתמודד בבחירות, היה כוחם שלהם בפרלמנט גדול בהרבה. הרי הסלפים, הם טוענים, תמיד ראו באחים בוגדים בעקרונות הדת מעצם השתתפותם בפוליטיקה, והנה הם בעצמם משחקים באותו מגרש. בה בעת, חלק ממנהיגי האחים רואים יתרון בהשתתפות הסלפים בבחירות, שכן עכשיו נראים האחים המוסלמים כנציגי האיסלאם המתון, יחסית לסלפים שדובריהם מבטיחים לאסור על מכירת אלכוהול ולכפות על הנשים לעטות כיסוי ראש.

עצה טובה קיבלו האחים מראשד אל-ראנושי, מנהיג תנועת אל-נהדה הדתית בתוניסיה, שזכתה ברוב הקולות ומרכיבה את הממשלה. "אני מציע לאחים המוסלמים, שאם יגיעו לשלטון, ירכיבו קואליציה שתכלול את המפלגות החילוניות ואת הנוצרים, וכן את אלה שקרובים למועצה הצבאית העליונה", אמר ראנושי בשבוע שעבר בעת ביקור בארה"ב. לדבריו, "שלושת מרכיבים אלה, למרות שהם מיעוט, יש להם השפעה גדולה בחברה ולכן קואליציה כזאת יכולה להבטיח הצלחה בניהול המדינה".

ראנושי, שביקורו בארה"ב נועד להרגיע את הממשל האמריקאי מפני "סכנת האיסלאם" בתוניסיה, איננו בחזקת פרשן ויועץ. הוא עצמו הורה לראש הממשלה מטעם תנועתו לכונן קואליציה עם מפלגות שמאל ומפלגות חילוניות, והוא מתאמץ להפגין נייטרליות דתית בכל הנוגע לפוליטיקה במדינתו.

מי שאיננו מתרשם מדברי ההרגעה של האחים המוסלמים היא המועצה הצבאית העליונה, אשר בנחישות יותר מאשר ברגישות, מנסה עכשיו לכונן מנגנונים שיבלמו את יכולתם לנסח את החוקה המצרית החדשה. המועצה הקימה לצדה מועצה מייעצת, שכוללת את נציגי כל התנועות והמפלגות, ושבין משימותיה יהיה עליה לסנן את חברי הוועדה לניסוח החוקה שאותם יציע הפרלמנט. כך לא יוכלו האחים, אם יזכו ברוב, לקבוע את אופיה של ועדת הניסוח שעליה ישגיח הצבא ממרחק אינטימי.

האחים הבינו מיד את הכוונה והחליטו להחרים את ישיבות המועצה המייעצת. לטענתם, זוהי מועצה שמינה הצבא ואין לה שום קשר להתפתחות הדמוקרטית במדינה. האם מתחיל עכשיו הקרע הגלוי בין הצבא לאחים אחרי ירח דבש שנמשך כעשרה חודשים?

"הצבא נהנה לשלוט במדינה, לחלק פקודות, לזמן אנשים, למנות ממשלות ולכונן ועדות", מסביר פרשן מצרי, איש שמאל, ל"הארץ"; "אבל לצבא, כמו לציבור, אין ניסיון פוליטי אמיתי. הוא כבר מינה שלוש ממשלות, החליף שרים, דחה את הבחירות (מספטמבר לנובמבר, צ"ב), פירסם מסמך עקרונות לחוקה ותיקן אותו בלחץ הציבור. אבל עד כה הוא לא הצליח להוכיח שהוא מסוגל להציג תוכנית כלכלית או מדינית. כמעט שנה הלכה לאיבוד. הייתי מציע לצבא לנוח ולא לשחק במגרש משחקים שאינו מוכר לו. האחים הם פגע רע, אבל אנחנו נסתדר אתם כי אנחנו יודעים גם להפעיל את הרחוב. אבל אם הצבא יתחיל להיות חלק מן הפוליטיקה, אנחנו אבודים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ