השחיתות בכדורגל מאיימת על מעמדו של ארדואן

פרשת שחיתות גדולה בקבוצה האהודה בטורקיה, הובילה שינוי מיוחד בחוק המיטיב עם העבריינים, חשפה מחלוקת בין רה"מ והנשיא ומאיימת לערער את דימויה של מפלגת השלטון

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

מועדון הספורט הטורקי פנרבחצ'ה הוא מותג ידוע בישראל, ולא רק בזכות השחקנים הישראלים, כמו חיים רביבו, ששיחקו בקבוצת הכדורגל שלו. פחות ידוע הוא שמו של נשיא המועדון, עזיז ילדרים, איש עסקים רב פעלים בן 60. ילדרים הרחיב את פעולותיו של פנרבחצ'ה, שיפץ את האיצטדיון שלו, שיכול לקלוט כעת יותר מ-50 אלף צופים (ובכך הכשיר את איסטנבול לארח את תחרויות UEFA), הרחיב את שורותיו - כיום חברים בו יותר מרבע מיליון איש - ואירגן מחדש את המבנה הפיננסי של המועדון, שנחשב לעשיר ביותר בטורקיה.

אבל סיפורו של ילדרים לא מסתכם בכך. נשיא פנרבחצ'ה עומד עכשיו במרכזה של סערה משפטית ופוליטית שעלולה להשפיע על עתידה הפוליטי של מפלגת הצדק והפיתוח ועל מעמדו של ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן.

בחודש יולי הוא נעצר בחשד ששילם שוחד לשחקנים ולקבוצות יריבות כדי לקנות משחקים שיבטיחו את מקומה של קבוצת הכדורגל של המועדון בצמרת טבלת הליגה. על פי כתב התביעה ודרישת התובע, צפוי ילדרים, אם יורשע, לעונש מצטבר של כ -132 שנים בכלא. מדובר בפרשה מורכבת ומסואבת שגם קבוצות עילית אחרות בטורקיה נוטלות בה חלק, ומעורבים בה כ-93 חשודים שעומדים עכשיו לדין. 400 עמודי כתב האישום מתארים את התנהלותן של הקבוצות, ובראשן פנרבחצ'ה, ככזאת שמאפיינת מאפיה.

אוהדת פנרבחצ'ה עוטה מסיכה של נשיא מועדון, עזיז ילדרים, לאחר מעצרוצילום: אי–פי

זהו החלק ה"פשוט" של הפרשה. ימים ספורים אחרי מעצרו של ילדרים, הציג הפרלמנט הטורקי, שנשלט על ידי מפלגת הצדק והפיתוח, הצעת חוק שמטרתה להפחית את עונשיהם של מי שנאשמים במעשי שחיתות בספורט מ-12 שנות מאסר לשלוש שנים בלבד. בעיני מיליוני האוהדים של קבוצות הכדורגל בטורקיה נתפשה הצעת החוק כעסקה שנועדה להציל את עורם של ילדרים ושל שותפיו, שמקורבים לממשל הטורקי.

נשיא טורקיה, עבדוללה גול, הבין - אמנם רק אחרי שקיבל אלפי מיילים מאוהדים - שמדובר בחומר נפץ, פרשה שעלולה לפגוע במוניטין של מפלגת השלטון כמי שנלחמת בשחיתות. גול הפעיל את סמכותו כנשיא, הטיל וטו על הצעת החוק והחזיר אותו לפרלמנט לשינויי נוסח. הפרופיל הגבוה לו זכתה תגובתו של הנשיא עורר מיד את מיצי הקיבה של ארדואן (שעבר ניתוח במערכת העיכול שלו), וממיטת חוליו הוא הורה לחברי הפרלמנט אנשי מפלגתו, שלא לשנות מלה אחת בהצעת החוק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב ידיעות העולם לפרופיל הפייסבוק שלכם

על פי החוק הטורקי יכול הפרלמנט לשנות את ההצעה או להגישה שנית לנשיא ללא שינוי, ואז כל שיכול הנשיא לעשות הוא לפנות לבית המשפט החוקתי או לוותר ולאשר את החוק. גול החליט שלא להתקוטט עם ארדואן, וחתם על החוק. פרשנים טורקים מיהרו להצביע על כך שהפרשה מעידה על שבריריותה של מפלגת הצדק והפיתוח: די שארדואן נעדר לכמה ימים מן הזירה הפוליטית, ומיד מתחולל אי סדר חקיקתי ואחדות השורה נפגמת.

המחלוקת הזאת הציגה לראווה את הסדקים הרחבים בתוך מפלגת הצדק והפיתוח, ואת המחלוקת בקרב מיליוני האוהדים של פנרבחצ'ה, שבעוד שלוש שנים יצטרכו להחליט למי לתת את קולם בבחירות הכלליות. מדובר בבחירות קריטיות, שכן על פי על פי הצעת הרפורמות שעברו במשאל עם, ייבחר בהן הנשיא בבחירות אישיות חופשיות ולא על ידי הפרלמנט. תיקון זה ייאפשר לארדואן, שעל פי תקנות המפלגה לא יוכל לרוץ פעם שלישית לכהונת ראש הממשלה, להתמודד על תפקיד הנשיא.

ההערכה היא שטורקיה תאמץ אז את הדגם הרוסי, כאשר ראש הממשלה והנשיא יחליפו ביניהם תפקידים. אולם ארדואן השאפתן לא ירצה ודאי להסתפק בתפקיד נשיאותי טקסי וחסר סמכויות, וינסה לשנות עד הבחירות את סמכויות הנשיא באופן שיתאים יותר למעמדו של הנשיא האמריקאי. גול יצטרך להסתפק אז בתפקיד ראש ממשלה קצוץ כנפיים, אך מי שהיה כבר ראש ממשלה ושר חוץ - ואשר נחשב למקובל הרבה יותר מארדואן בקרב מנהיגי מדינות המערב - אינו מתכוון לשבת בשקט ולקבל עליו את הדין. המאבק האמיתי בין ארדואן לגול עדיין לא התחיל, אבל פרשת השחיתות בכדורגל כבר משרטטת את קווי המתאר הכללים של המאבק הצפוי בין שני האישים שנתפשים כעמודי התווך של המפלגה וכמי שבידיהם נתון ניצחונה של מפלגת הצדק והפיתוח בבחירות הבאות.

בינתיים מחלים ארדואן מן הניתוח שעבר, אך אין הוא מנותק מן המאבקים הפוליטיים והבינלאומיים שעמם מתמודדת טורקיה. האחרון שבהם איננו נוגע לנסיגה מעיראק או למצב בסוריה, אלא דווקא להצעת החוק שאמורה להידון ביום חמישי בפרלמנט הצרפתי. על פי הצעת חוק זו, הכחשת הקביעה שטבח הארמנים ב-1915 היה רצח עם, תיחשב לעבירה פלילית שעונשה 45 אלף אירו קנס ושנת מאסר.

ארדואן מיהר לכתוב לנשיא צרפת מכתב איום, שבו הוא קובע שהחוק "הוא חוק עוין נגד טורקיה, העם הטורקי והגולה הטורקית בצרפת". ימים אחדים אחר כך הבהיר שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, לאנשי עסקים צרפתים שפועלים בטורקיה, שמדינתו לא תהסס לפגוע בעסקיהם וביחסים הכלכליים עם צרפת אם החוק יתקבל. אמנם צרפת וטורקיה מסכימות שיש להביא לסילוקו של בשאר אסד מכס השלטון בסוריה, אבל מתברר שיש דברים חשובים יותר מרצח סורים.

ארדואן. בטורקיה מעריכים כי הוא יאמץ את הדגם הרוסי ויהפוך לנשיאצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ