האחים המוסלמים גילו את אמריקה

רק שנה חלפה מאז כונו האחים המוסלמים "התנועה האסורה", ועד היום שבו נפגש מנהיגם עם סגן שרת החוץ של ארצות הברית; שני הצדדים זקוקים זה לזה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

האחים המוסלמים המצרים מתחילים כבר להרגיש את כובד משקלה של האחריות השלטונית. זכייתם בקרוב ל-45% מהקולות בבחירות לפרלמנט היא אכן סיבה לחגיגה. היא מבטאת את התפנית המרכזית שחלה במהפכה במצרים. מבחינתם התפנית החלה עוד בפברואר שעבר, כאשר עיתוני הממשלה חדלו לכנותם "התנועה האסורה", והמשיכה כאשר בניין המפלגה החדש נהפך לאתר עלייה לרגל של מנהיגים ובכירים ממדינות המערב.

גם הקשר עם ארה"ב הלך והתחזק, וממגעים חשאיים שהתנהלו עוד בימי מובארק עברו האחים עכשיו למגעים גלויים עם נציגי הממשל. האחרון שבהם היה פגישתו בשבוע שעבר של סגן שרת החוץ ויליאם ברנס עם מוחמד מורסי, ראש הזרוע הפוליטית של התנועה - מפלגת החירות והצדק. לפי מקורות מצריים את הפגישה יזם משרד החוץ האמריקאי, שכבר מכיר בכך שהממשלה הבאה במצרים תורכב מהאחים המוסלמים, ולפיכך אינו מוצא כל סיבה לדחות את פגישות העבודה.

בין וושינגטון לאחים המוסלמים קיימת הבנה, כי ללא סיוע כלכלי וללא שיקום המשק המצרי הניצחון הפוליטי יהיה חסר משמעות. "לאחים יש כסף רב שהרוויחו מהשקעות נבונות במדינות המפרץ ובאירופה", אומר גורם מצרי שהיה חבר בכיר במפלגת השלטון של מובארק (שפורקה אחרי המהפכה). "יש להם איש כלכלה מצוין, סגן "המדריך הכללי", חיירת אל-שאטר, שידע איך לבנות את התשתית הכלכלית והארגונית של התנועה ומסוגל להיות גם שר כלכלי מצוין. אבל זה כסף ששייך לתנועה, ואינו עומד לרשות העם המצרי. הם יזדקקו לפחות לעשרה מיליארד דולר בטווח הקצר כדי לחולל תפנית כלכלית שתרגיע את הרחוב".

מוחמד מורסי, ראש מפלגת הצדק והחירות. בלי ארצות הברית אין כסףצילום: אי–פי

עשרה מיליארד דולר הם סכום עתק למדינה ששקועה בחובות אדירים, שאין לה הכנסות מתיירות ושהמשקיעים הזרים דילגו עליה השנה. מורסי סיפר על המצוקה הזאת לברנס והביע תקווה שארה"ב תמשיך להגיש למצרים את הסיוע הכספי שהעניקה לה בתקופת מובארק. מורסי מכיר היטב את התנאים להמשך קבלת הסיוע: התחייבות להמשיך ולקיים את הסכמי קמפ-דייוויד, לדאוג לזכויות אדם (ולא פחות מכך - לזכויות המיעוט הקופטי) ולהמשיך במדיניות הפניית הכתף הקרה לאיראן כפי שהיה בתקופת מובארק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

לאחים המוסלמים אין קושי להתחייב לזכויות אדם, זהו חלק ממצעם והם גם מתאמצים להרחיק את עצמם מעמדותיה של התנועה הסלפית, שזכתה אף היא בנתח גדול - כ-25% - בבחירות. בחשבון הטוויטר שלו פירסם מורסי ציוץ ובו כתב: "אין תחליף להסכמה בין כל הכוחות הפוליטיים, אם המטרה היא להשיג את הביטחון והשינוי שחיפש הרחוב במהפכת 25 בינואר". הסכמה כזאת תחייב ויתורים אידיאולוגיים לא רק מצד האחים אלא גם מצד הליברלים, שיצטרכו לבלוע למשל חוקים הנוגעים לחינוך דתי, כדי שיוכלו להשיג חוקי עיתונות ליברליים יותר.

איראן היא נושא שנוי במחלוקת בקרב האחים המוסלמים. לפני שנתיים פרץ ויכוח נוקב בין ראשי התנועה בשאלת "כשרותו" האיסלאמית של הזרם השיעי. מנהיג התנועה אז, מהדי עאכף, נמנע מלפסוק וקבע רק, שכל מי שמביע את עמדתו בנושא אינו מייצג את עמדת התנועה. אבל היחסים עם איראן אינם רק שאלה דתית; הם בעיקר שאלה פוליטית. מצד אחד, איראן תמכה בחמאס, צאצאית של האחים המוסלמים, כאשר מצרים של מובארק ראתה בחמאס (ובאחים המוסלמים) פגע רע ואיום על ביטחונה. מנגד, זו אותה איראן שמממנת את חיזבאללה, שניסה להקים בסיס פעילות במצרים, פעילות שנגדה יצאו גם האחים המוסלמים.

אבל חשוב מאלה, איראן היא זו שתומכת בסוריה שטובחת באזרחיה. לאחים המוסלמים עמדה נחרצת כלפי אסד: הוא פושע לא פחות מאביו, שטבח עשרות אלפים מבין האחים המוסלמים. "כן, אסד הוא לוחם, משום שהוא לא הזיז כלי נשק אחד נגד האויב הציוני, אלא רק נגד עמו האומלל", כתב בסרקזם גמאל חשמת, אחד הפעילים הבכירים של האחים המוסלמים. אסד, בעיני האחים, הוא גרסה רצחנית של מובארק, ואיראן לפיכך ראויה לגינוי. סיבה מעשית נוספת לכך שאיראן לא תהיה בזמן הקרוב בעלת בריתה של ממשלת מצרים בהנהגת האחים היא העובדה שסעודיה הבטיחה למצרים ארבעה מיליארד דולר; סעודיה לא תיתן כסף לממשלה שתכרות ברית עם איראן.

כך גם ארה"ב, שתתבקש "להמליץ" בפני קרן המטבע הבינלאומית אם להעניק לממשלת מצרים הלוואה בסך שלושה מיליארד דולר. בשבוע שעבר הודיעו האחים שאינם מתנגדים עוד - בניגוד לעמדתם הקודמת - לבקשת הלוואה מקרן המטבע, בתנאי שימוצו תחילה כל האפשרויות האחרות ושלא תהיה פגיעה באינטרסים הלאומיים של מצרים. האפשרויות האחרות שעליהן מדברים האחים הן, בין היתר, העלאת מחיר הגז שנמכר לישראל וגבייה ריאלית של מסים מעשירי מצרים.

נותר עוד עניין אחד: הסכמי קמפ-דייוויד. בראיון ל"ניו יורק טיימס" הבהיר עיסאם אל-עריאן, סגן יו"ר מפלגת הצדק והחירות, כי ההתחייבות הזאת היא התחייבותה של ממשלה ולא של תנועה או זרם, ולכן התנועה רואה עצמה מחויבת להסכמים. ג'ימי קרטר, שביקר במצרים בשבוע שעבר ונפגש עם הנהגת האחים שמע דברים דומים. דוברת משרד החוץ, ויקטוריה נולנד דיברה בפירוש על כך, שהממשל קיבל התחייבות לדבוק בהסכמים הללו. נותר רק להקים ממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ