שכנים |

ארדואן מכניס את הקוראן לבתי הספר בטורקיה

חוק חדש, המחזיר את הדת אל מערכת החינוך בטורקיה, נועד להכשיר את הדור שיחולל את מהפכת הדת אליה חותר ארדואן - כך טוענים מתנגדיו החילוניים של החוק

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אני טורקי הגון, עובד קשה. עקרונותי קובעים כי עלי להגן על הצעיר ממני, לכבד את המבוגר ממני, לאהוב את מולדתי יותר מאשר את עצמי. האידיאל שלי הוא לגדול, להתקדם. הלוואי שחיי יוקדשו לקיום הטורקיות" - זהו נוסח ההצהרה הכלולה בנאומו של כמאל אתא-טורק אל הנוער, משנת ב-1933, שאותה חייבים לומר כל תלמידי בתי הספר עם תחילת יום הלימודים. אין תפילת בוקר בבתי הספר וגם לא ברכה לאללה. המולדת מעל לכל ולדת אין מקום בבתי ספר. כך קבע אתא-טורק, וכך הורה הצבא לממשלה באולטימטום שהציג לראש הממשלה נג'מטין ארבכאן ב-1997.

בעקבות האולטימטום הזה החליט ארבכאן, שעמד בראש מפלגת הרווחה האיסלאמית, להתפטר. זו היתה המהפכה הצבאית האחרונה בטורקיה. ללא קצינים שיתפסו את השלטון כמו בהפיכות הקודמות וללא שפיכות דמים.

בימים אלה יישב ארדואן את החשבון הזה עם הצבא. בחוק חינוך החובה החדש שקיבל הפרלמנט, אחרי ויכוחים לוהטים שלוו בקטטות ידיים ופיליבסטר אופוזיציוני שנמשך 12 שעות, נקבעה הרפורמה בחינוך, שתעניק לילדי טורקיה את האפשרות ללמוד שיעורי קוראן כמקצוע בחירה, ומי שירצה יוכל ללמוד בבתי הספר הדתיים, אימאם-האטיפ, כבר בגיל 10. זאת, לעומת החוק הקיים, המתיר לבחור במסלול דתי רק מגיל 15.

הפגנת מורים נגד חוק החינוך החדש. חינוך דתי יגביר את ההסתגרותצילום: אי-פי

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

  החוק החדש מאריך את תקופת חינוך החובה משמונה שנים - כפי שהיה במסגרת החוק הקודם - ל-12, כאשר כבר בשלב הביניים יוכל התלמיד - או הוריו - לבחור אם ברצונו ללמוד בבית ספר דתי, מקצועי או עיוני.

  לכאורה, נועד החוק החדש להרחיב את מסגרת הלימודים ולבנות תשתית מקצועית לכלכלה הטורקית על ידי חינוך שיתחיל כבר בגיל צעיר. אבל מתנגדיו, שבאים מן החוגים החילוניים והליברליים, חוששים שהוא יגדיל באופן משמעותי את מספר התלמידים שיילכו לבתי הספר הדתיים ובהמשך יחוללו את מהפכת הדת שאליה, לטענתם, חותר ארדואן. ארדואן מצדו מצהיר, ששום ילד לא יאולץ ללמוד לימודי דת: "האם מישהו הולך לגרור ילדים אל תוך הכיתות האלה כשהם בועטים וצורחים? בוודאי שלא". מתנגדיו עונים שהשיטה הטורקית, שאותה מתכוון ארדואן לרסק, נועדה למנוע זליגת תלמידים לבתי הספר הדתיים ולא להרחיב את זכות הבחירה של תלמידים, שכן טורקיה היא מדינה חילונית בהגדרתה וחוקתה ניצבה עד כה כחומת מגן בפני הרחבת החינוך הדתי.

  ואמנם, אחרי שהצבא גרם לפיטוריו של ראש הממשלה ארבכאן והורה שלא לאפשר חינוך דתי מתחת לגיל 15, ירד מספר התלמידים בבתי הספר הדתיים מ-600 אלף ל-60 אלף בלבד. רק בשנים האחרונות הוא עלה שוב, וכיום הוא מגיע ל-300 אלף תלמידים ב-540 בתי ספר - פחות מ-2% מתוך כ-18 מיליון תלמידים.

  מתנגדי החוק מצביעים על כך, שלא הרצון להאריך את מספר שנות חינוך החובה הוא שעומד לעיני ראש הממשלה, אלא אידיאולוגיה דתית ותרבותית. ההוכחה לכך מצויה, לדבריהם, בהצעת החוק המקורית (שלא התקבלה), שהעניקה להורים את האפשרות להוציא את ילדיהם מבתי הספר אחרי ארבע שנות לימוד ולהמשיך את חינוכם בבית. אם ההצעה הזאת היתה מתקבלת, ילדות בנות עשר או בנים שהוריהם זקוקים להם כדי שיסייעו בפרנסה, היו מסיימים את לימודיהם וחוזרים הביתה בלי שאיש יוכל לפקח על המשך לימודיהם.

  >> שכנים: לכל הטורים של צבי בראל

  כל מה שמוצג כחיובי ברפורמה על ידי צד אחד מוצג כמסוכן על ידי הצד השני: בעוד שארדואן טוען כי החוק החדש דווקא יאפשר להעמיק את הידע שהתלמידים מקבלים במסגרת חינוך החובה - משיבים מתנגדיו, שלימודי דת אינם מולידים הרחבת ידע אלא התכנסות עצמית. במקום ללמוד שפות, טכנולוגיה ומקצועות שיכשירו אותם לחיים המודרניים - יהפכו הילדים לתלמידי חכמים שאינם יכולים להועיל לכלכלת המדינה.

  לראיה מציגים מתנגדי החוק נתונים ממחקר שערך הבנק העולמי, ולפיו רק 16% מבני ה-15 משיגים ציונים ברמה זהה או גבוהה מן הממוצע המקובל במדינות ה-OECD. סקר אחר, שערך SETA, אחד ממכוני המחקר החשובים בטורקיה, מצא כי קיים "גירעון ידע" בקרב צעירי טורקיה. רק 10% מתוכם ביקרו בחו"ל, ורק 41% דוברים שפה זרה, כאשר בתוך השיעור הזה גלום מספרם של הצעירים שמדברים כורדית או ערבית כשפה זרה, ולא שפה אירופית. על פי הסקר, צפייה בטלוויזיה היא פעילות הפנאי העיקרית של הצעירים, כשאת את עיקר הרייטינג השיגה התוכנית "עמק הזאבים", שבה מתוארות ישראל וארצות הברית כמדינות רשע. קריאת עיתונים או ספרים תקועה בתחתית רשימת ההעדפות של הצעירים בכל הנוגע לפעילות בשעות הפנאי ובסופו של דבר, "אנחנו מקבלים דור מכונס בתוך עצמו, שאינו יודע מה קורה בעולם ושמעצב את תפישת העולם שלו על פי הטלוויזיה", כדברי הסוציולוגית נילופר נארלי מאוניברסיטת באהצ'שהיר לעיתון "הורייט". חינוך דתי פתוח, אומרים מתנגדי החוק החדש, עלול להחמיר עוד יותר את ההסתגרות שתוביל לקיצוניות.

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ