מצרים: הצד היפה של החיטוט המכוער בעבר המועמדים

האם אמו של עמרו מוסא עבדה במוסד? בצד החיטוט במוצא המועמדים לנשיאות במצרים, נחשפים גם תוצריה היפים של המהפכה - בחירות דמוקרטיות אמיתיות

צבי בראל
שכנים
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
צבי בראל
שכנים

לנשיא המדינה שמעון פרס ולמועמד לנשיאות במצרים עמרו מוסא יש לפחות דבר אחד משותף. לפרס, כידוע, יש אמא ערבייה, ולעמרו מוסא, כך "נודע" השבוע, יש אמא יהודייה. לא סתם יהודייה, אלא אחת השחקניות המצריות המהוללות, ראקיה אברהים, ששמה האמיתי הוא ראשל אברהם לוי. אברהים נישאה לפי הטענות לאביו של מוסא, ומכאן הייחוס היהודי של מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר, שרק זה היה חסר לו עכשיו, בעיצומו של מסע הבחירות.

אתרי האינטרנט במצרים, שהפיצו את ה"ידיעה" הזאת, הוסיפו גם את הטענה, שראקיה אברהים היתה סוכנת של המוסד, שהצליח בזכותה לחסל את מדענית הגרעין המצרייה סמירה מוסא בשנות ה-50. כדי לאשש את הטענה איתר אתר האינטרנט "מוחיט" את נכדתה של אברהים, ריטה דייוויד תומאס, שאישרה בראיון לאתר, כי אכן סבתה היתה ידידתה הקרובה של המדענית סמירה מוסא, ושעל פי יומניה של אברהים, שהוסתרו בספרייה שבביתה בקליפורניה, היא צילמה בכמה הזדמנויות את ביתה של מוסא. היא אפילו הצליחה להטביע את מפתח ביתה בתוך תבנית סבון, שאותה מסרה לסוכן המוסד במצרים. זמן קצר אחר כך יצאו השתיים לבילוי באופרה בקהיר, וכך איפשרו לסוכני המוסד להיכנס לדירה ולצלם את מחקריה של המדענית.

היחסים בין השחקנית למדענית הסתיימו ב-1952, אחרי שאברהים הציעה לסמירה מוסא לתווך בינה לבין השלטונות האמריקאיים, שניסו לשכנעה לעבור לארה"ב, לקבל אזרחות ולעסוק בפיתוח הגרעין. משסירבה מוסא, איימה עליה אברהים, כי "התוצאות יהיו קשות". ואכן, על פי סיפורה של הנכדה, כאשר הגיעה מוסא לביקור בארה"ב ב-1952, עקבה אחריה אברהים באמצעות ידידה משותפת אשר מסרה לה על כל תנועותיה של המדענית. בעזרת המידע הזה הצליח המוסד לחסל את מוסא.

עמרו מוסא (במרכז) בעת מסע בחירות בסיני, בפברואר. רק אמא יהודייה היתה חסרה לו עכשיוצילום: רויטרס

סיפור הריגול והבגידה של האמנית היהודייה, שלימים היגרה לארצות הברית והתחתנה עם מפיק יהודי בהוליווד, הציף השבוע את כלי התקשורת המצריים, ועמרו מוסא נזקק לכל כוח השכנוע שלו כדי להכחיש את הקשר המשפחתי בינו לבין השחקנית שכיכבה ב-20 סרטים מצריים בשנות ה-30 וה-40. "בפרסומים על נישואי אביו של מוסא לראקיה אברהים אין שמץ של אמת", אמרו דובריו של מוסא, "אמו של מוסא היא תוריה חוסיין אל-הרמיל ואביו הוא ד"ר מחמוד מוסא, שהיה חבר הפרלמנט הקודם".

מוסא אף איים כי יגיש תביעה משפטית נגד מי שהפיצו את הטענה שאמו יהודייה. שוחרי רעתו לא הסתפקו רק בהטחת אשמה על מוצאו היהודי, הם גם ציינו כי לא שירת בצבא. גם על האשמה זו, שכמו בישראל, נחשבת לאות קלון, נאלץ מוסא לספק הסבר, ולפיו הוא ביקש להתגייס לצבא אבל קיבל פטור משום שהוא היה בן יחיד מצד אמו, והמפרנס היחיד של המשפחה אחרי שאביו נפטר כשהיה בן שמונה.

מוצא ההורים, יחסי משפחה, אזרחות שנויה במחלוקת, שירות בצבא, כל אלה הם חלק בלתי נפרד ממסע הבחירות לנשיאות שיטלטל את המצרים עד סוף מאי. כך, למשל, מתחרהו הדתי של מוסא, המטיף וחוקר ההלכה חאזם סלאח אבו אסמעיל, נשר מן ההתמודדות משום שהתברר סופית שאמו אזרחית אמריקאית. מועמד אחר, ד"ר מוחמד סלים אל-עווא, נדרש גם הוא להכחיש ידיעות שלפיהן אביו המנוח החזיק באזרחות סורית, ולכן, על פי החוקה המצרית, גם הוא לא יכול להיות מועמד לנשיאות.

החוקה אמנם קובעת, כי מי שהוריו לא היו מצרים לא יוכל להיות נשיא המדינה, אבל לפחות לחלק מן הציבור הקביעה הזאת נראית משונה. "האם אנחנו פתאום ילידי שווייץ, שאנחנו צריכים לשמר את טוהר הגזע שלנו?" תמה אחד הגולשים באתר אל-ערבייה, "תראו מה קורה באמריקה, שבה הנשיא הוא בן לאב אפריקאי מוסלמי והוא מנהיג את המדינה הנוצרית החזקה בעולם".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

"אכן, הגזענות נולדה אצלנו, והתקבעה בחברה שלנו", הגיב אחר. "ראו את מובארק, הוא היה מצרי והוריו מצרים, אבל זה לא הועיל למצרים", כתבה גולשת מאלכסנדריה. "אני מקווה שלא יתברר שמוצאו של אבי מחציל שהתחתן עם אנג'לינה ג'ולי", סיכם גולש קהירי את פרשת "אמו היהודייה" של מוסא.

ובכל זאת, למרות הכותרות המרעישות ומחוללות המחלוקות על מוצא המועמדים, אי אפשר שלא להתפעל מכך, שבפעם הראשונה ב-60 השנים האחרונות עוסקת מצרים במועמדים לנשיאות ולא במועמד ידוע מראש. זה החידוש החשוב ביותר שחוללה המהפכה העממית: היא הניחה את היסודות לבחירות רב-מפלגתיות אמיתיות ולהיכרות עם מועמדים מכל זרם וכיוון. הבלעדיות על הכהונה העליונה עברה מקציני צבא לאזרחים, ואפילו מי שמכחיש ש"אמו יהודיה" יוכל להיות נשיא. נותר עכשיו לראות האם הגנרל עומר סולימאן, הגנרל היחיד בינתיים שמתמודד בבחירות, ישמור על מועמדותו למרות הביקורת החריפה נגדו מצד תנועות המחאה החילוניות והליברלים, ששלשום קראו לעברו "מקומך בכלא ולא במושב הנשיאות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ