אל מלחמת כל בכל בסוריה

נראה כי במערב מחלחלת ההכרה, שלא יהיה מנוס מהתערבות צבאית. אפילו ברוסיה מבינים, שהכאוס ששורר בסוריה עלול להוביל לעיראקיזציה של המדינה

צבי בראל
שכנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
שכנים

אחמד אל-שייח הוא מפקדם של "ניצי אל-שאם". אלה הם גדודי מתנדבים ועריקים, המונים כאלפיים לוחמים, שמנהלים מלחמת גרילה נגד הצבא הסורי באזור ג'בל אל-זאוויה שבמחוז אידליב בצפון סוריה. ניצי אל-שאם מחולקים לקבוצות של 250 לוחמים, שפועלות באזורים שונים במחוז אידליב ולא ברור אם יש קשר או תיאום ביניהם לבין גדודים אחרים ועד כמה הם כפופים לצבא סוריה החופשי, שבפיקודו של הקולונל ריאד אל-אסעד.

כשם שבתחילה התאפיין המרי האזרחי בסוריה בפעולות בלתי מתואמות בין הערים השונות במדינה, כך גם המערכה הצבאית של המורדים מציגה פסיפס מבולגן שבו כל קבוצת לוחמים, כל גדוד או חוליה, פועלים בשטח המוכר להם, קרוב למקום מגוריהם, ללא תכנון משותף. כך למשל, שולטים כוחות "הלוחמים החופשיים של אל-שאם", עוד פלג מקומי של לוחמים שנמנה עם הזרם הדתי הסלפי, באזור שבין גיסר אל-שוגור ועד לכביש הראשי המוביל מחומס לאידליב. הם הקימו מחסומי דרכים, בודקים את העוברים והשבים, מנהלים את חיי הכפרים, דואגים לחלוקת גז וגם גובים "מס". אנשיהם מתגאים בכך שהם מצליחים כבר לייצר רקטות מדויקות תוצרת בית.

על פי אנשי אופוזיציה סורים השוהים בלבנון, לא רק הכוחות הלוחמים של המורדים מפוצלים, גם הצבא הסורי אינו שולט כבר בחלקים רבים במדינה וחלק מגדודיו לוחמים ללא תיאום ויורים באזרחים רק בשביל להרוג, ללא יעד אסטרטגי ברור. בטורקיה מעריכים כי הירי הסיטוני לעבר ריכוזי אוכלוסייה, שמאפיין את הלחימה של צבא סוריה, מעיד על תחילת התפוררותו של הצבא ומעבר ללחימה של הכל בכל.

 "התפישה האסטרטגית שלפיה נפילת אסד תוביל לאובדן אחיזתה של איראן במזרח התיכון הערבי איננה יכולה להרגיע עוד. זוהי תפישה שנשענת על מפה גיאופוליטית מיושנת ועל הערכות שנוצרו בזמנים אחרים, הערכות אשר מתעלמות מדרכי הפעולה של איראן", אומר ל"הארץ" בכיר במשרד החוץ הטורקי. "איראן יודעת היטב כיצד לנווט ארגוני גרילה לטובתה. החמאס, החיזבאללה, שאותו סייעה להקים, ופעילותה בתימן ובמדינות המגרב מעידים על כך. אם סוריה תהפוך לארץ של ארגוני גרילה, איראן תרוויח מכך יותר מכל מדינה אחרת. מצד שני, אי אפשר להמשיך ולצפות לכך שאסד ישתלט על המדינה. אני מקווה שלא החמצנו את ההזדמנות ליצור סדר בסוריה".

טורקיה חוששת עכשיו מכך שעשרות אלפי פליטים סורים יצטרפו לכ-25 אלף הפליטים שכבר מצויים בשטחה, אם אסד יחליט לתקוף את העיר חלב במלוא הכוח. אבל גם היא איננה מוכנה לצאת לבדה למערכה צבאית מול סוריה, ו"ייתכן שעד שיחליטו לצאת למערכה צבאית זה יהיה כבר מאוחר. לא נדע מי שם לצדנו ומי נגדנו", אומר הבכיר הטורקי.

"המדיניות שלנו מבולבלת", מאשר דיפלומט אמריקאי שמשרת באחת המדינות השכנות. "איננו שואלים איש כאשר אנחנו תוקפים בסיסים של אל-קאעדה בתימן. אנחנו פועלים די בחופשיות באפגניסטאן או בפקיסטאן, אבל יש לנו קושי גדול מאוד להתערב בסוריה. דווקא במדינה שאזרחיה נטבחים אנחנו יודעים לפטפט את עצמנו לדעת. אנחנו מדברים על ה'אופציה התימנית' (סילוק השליט בתהליך העברת שלטון מוסכמת כפי שהיה בתימן, צ"ב), אבל אין לנו למי למסור את השלטון ואיננו מוכנים לנקוט את האופציה הצבאית שאותה אנחנו נוקטים נגד אל-קאעדה".

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, צפוי להיפגש היום עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בעיר הנופש לוס קאבוס שבמקסיקו. סוריה ואיראן יהיו שני הנושאים המרכזיים שבהם יעסקו השניים. בארמון הנשיאות בדמשק כמו בהרי ג'בל אל-זאוויה מצפים לראות אם המפגש הזה יניב תוכנית של ממש לסילוקו של אסד, או שההצהרות הריקות יעניקו לאסד רישיון להרוג עוד אלפי אזרחים סורים, בנוסף לכ-15 אלף האזרחים שנהרגו עד כה. רק מבריחי הנשק והתחמושת מרוצים מן המצב. כאשר מחיר כדור קלצ'ניקוב מגיע לארבעה דולר, מבחינתם המערכה יכולה להימשך לנצח.

קריאה לעזרה ממחוז אידליב, סוריה. רק מבריחי הנשק והתחמושת מרוצים מן המצבצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ