צבי בראל

רחוב ואלי עסר בטהראן מחזיק בתואר הרחוב הארוך ביותר במזרח התיכון, אולי אפילו הארוך בעולם. לאורך 19.5 הקילומטרים שעל פניהם הוא נמתח, מצפונה של טהראן ועד דרומה, פועם מרכז החיים הקמעונאיים של עיר הבירה. ברחוב הזה מנסים גם "בעלי מקצוע" חדשים להרוויח משהו כדי לקיים את עצמם במדינה, שרק הולכת ונעשית יותר ויותר יקרה לאזרחיה.

כך, למשל, מספר אתר איראני על קבוצה של נערים וילדים, ששרים בתחנות המטרו ובצמתים שברחוב הסואן, מלווים עצמם לפעמים בכלי נגינה מאולתרים. במקרה הטוב הם מצליחים להרוויח דולר או שניים בעבור יום נגינה. עיתונאי איראני דיווח בבלוג שלו כי ריבוי מקרי השוד והגניבות בשכונות היוקרה שבצפון רחוב ואלי עסר, גרם לתושבים רבים לגייס שומרים בשכר. קבוצות השמירה הללו גובות בעבור שירותיהן בין אלף ל-1,500 דולר לחודש, בעוד שהמשטרה מודה כי אין בכוחה לעצור את העבריינות.

האם אלה הם סימני השפעת הסנקציות על איראן? ביום ראשון הקרוב עשוי הרחוב ההומה הזה להיות ברומטר. בחנויות המזון, במספרות העלית, בקניונים ובדוכני המזון המהיר שפזורים לאורכו, אפשר יהיה לנסות לבחון כיצד ישפיעו על אזרחי איראן הסנקציות הכבדות שייכנסו לתוקף ב-1 ביולי. במועד הזה ייאסר יבוא נפט מאיראן, למעט מדינות שזכו לפטור מלא או חלקי מן הסנקציות.

הבעיה היא שאזרחי איראן, אלה ששרים ברחוב ואלה שפוקדים את חנויות הפאר בוואלי עסר, יתקשו להבדיל בין השפעת הסנקציות החדשות ובין השפעת הישנות. שיעור האינפלציה (הרשמי) נסק השנה ל-21.5%, אבל הסיבה העיקרית לנסיקתו היא ביטול הסובסידיות על מוצרים, ביטול שעליו החליטה הממשלה עוד בשנה שעברה - תוצר של הסנקציות הקודמות. כתוצאה מכך נרשמה עלייה של כ-30%-20% במחיריהם של מוצרי יסוד, עלייה גדולה עוד יותר נרשמה במחיריהם של מוצרי מותרות. כן נרשם מחסור בחומרי גלם לייצור, דבר שגרם לפיטוריהם של עוד אלפי עובדים במדינה, שצריכה לייצר כ-750 אלף מקומות עבודה חדשים מדי שנה כדי להתגבר על האבטלה הדוהרת.

עליית המחירים הזאת לא חוללה מרי אזרחי ולא הפגנות רחוב. הפרלמנט האיראני החדש ממשיך לבקר את המדיניות הכלכלית של מחמוד אחמדינג'אד, אבל בשום מקרה לא נשמעה ביקורת על כך שמדיניות הגרעין של איראן היא זאת שגורמת לנזקים הכלכליים. התקשורת האיראנית הרשמית, כמו סוכנות פארס שמקורבת למשמרות המהפכה וסוכנות הידיעות הממשלתית "מהר", מדווחת על השקעות אדירות של 26 מיליארד דולר בפיתוח שדות נפט חדשים, על המשך מכירת נפט לסין, על הנחת צינור גז בין איראן לפקיסטאן ובעיקר, על ההשפעות הקשות שיהיו לסנקציות על כלכלת מדינות אירופה.

נציגו של המנהיג העליון במשמרות המהפכה, הגנרל יד-אללה ג'וואני, הצהיר בסוף השבוע כי "משמרות המהפכה הם החלופה הטובה ביותר לתאגידים בינלאומיים, אשר כל כוונתם לעורר מחלוקת ולעשות מניפולציות בכלכלת איראן". משמרות המהפכה, שמחזיקים במונופול על כשליש מן התל"ג האיראני, הפכו אמנם למדינה בתוך המדינה מבחינה כלכלית, אבל דווקא בשל כך הם עלולים לחוש ביתר שאת את השפעת הסנקציות החדשות.

מי שמניח שלסנקציות הכלכליות החדשות תהיה השפעה מיידית על התנהלותה של ממשלת איראן או שהן יציתו מחדש את המרי ברחובות, עתיד להתבדות. תקציבה של איראן, שיעמוד השנה על 508 מיליארד דולר, כ-40% יותר מהשנה שעברה, מבוסס על ההערכה שמחיר חבית נפט גולמי יהיה 81.5 דולר. מחיר הנפט אמנם כבר נושק לקו הגבול הזה, אבל הוא משאיר בידי איראן די הפרש כדי להתמודד עם הסנקציות. בנוסף, סין תמשיך לרכוש נפט מאיראן על אף שהודיעה על קיצוץ בהיקף הקניות. היא גם תדרוש מאיראן להעביר את הנפט לנמליה במכליות איראניות, כדי לעקוף את הסנקציות על הביטוח הימי. יפאן אישרה החודש תקציב מיוחד של 7.5 מיליארד דולר לכיסוי נזקי הובלת הנפט כדי שתוכל להמשיך ולרכוש נפט מאיראן בלי להזדקק לשירותי חברות הביטוח העולמיות, שיחדלו לבטח מטעני נפט מאיראן. בנוסף, 12 מדינות קיבלו פטור זמני מן הסנקציות אחרי שהפחיתו כ-20% מהיקף רכישותיהן מאיראן. זהו פטור לשישה חודשים, שייתן לאיראן עוד מרחב נשימה ועוד זמן להסתגלות הכלכלית למצב החדש.

מותר לקבוע, לכן, ששום דרמה לא תתחולל אחרי הפעלת הסנקציות בשבוע הבא. הדיון הציבורי יועתק מן העיסוק בשאלה אם איראן תמשיך להעשיר אורניום ומה זה אומר לגבי השאלה אם צריך או לא צריך להפציצה, לשאלה חסרת תועלת אחרת: האם הסנקציות משפיעות או לא, ומה זה אומר.

כדי לאמוד את נזקן האמיתי של הסנקציות יהיה על העולם להמתין חודשים ארוכים אם לא שנים. אלא שלאמיתו של דבר, אין מדובר בשאלה כלכלית אלא פוליטית: מי שמתנגד להפצצה יעריך שהסנקציות משפיעות ומי שתומך במלחמה - יסבור שהן חסרות תועלת. לכל אחד מן הצדדים יהיו בוודאי דיאגרמות מרשימות.

רחוב ואלי עסר בטהראן. ילדים שרים כדי להתקיים, עשירים מתגוננים מגניבות צילום: אי-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ