מדינה הולכת ומתפרקת |

הניצוץ שידליק את לבנון

החיסול בסופ"ש מוכיח שהמלחמה בסוריה זלגה ללבנון, שמדרדרת למלחמת אזרחים. לאחרונה נחשף כי רה"מ לשעבר חרירי מסייע למורדים באסד

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

פעם אחת בלבד שיחק מזלו של הקולונל ויסאם אל-חסן, הממונה על המודיעין במשרד הפנים הלבנוני. ב-14 בפברואר 2005 הוא לא הצטרף לשיירה הטרגית של ראש ממשלת לבנון, רפיק אל-חרירי. הפיצוץ שהחריד באותו יום את ביירות וריסק את פניה של המדינה, לקח עמו את אל-חרירי והותיר את לבנון בהלם שממנו לא התאוששה עד היום. חייו של אל-חסן ניצלו. ביום שישי שעבר הסתירה אלת המזל את פניה ממנו, והוא נהרג בפיצוץ המכונית הממולכדת שהמתינה לו בשכונת אשרפייה (שם נהרג גם בשיר אל-ג'ומייל לפני כמעט שלושה עשורים).

אל-חסן בן ה-47, שמונה לתפקידו הנוכחי שנה אחרי רצח אל-חרירי, צבר לעצמו אויבים לא מעטים. שיתוף הפעולה ההדוק שלו עם ועדת החקירה הבינלאומית לרצח אל-חרירי העמיד אותו בקו החזית מול המשטר הסורי וחיזבאללה. חשיפת רשתות הריגול הישראליות בלבנון היתה יכולה להופכו ליעד מודיעיני ישראלי, ובאחרונה הוא חשף את מעורבותו של השר הלבנוני לשעבר, מישל סמאחה, בהחדרת מטעני חבלה ללבנון על פי דרישתה של יועצת הנשיא אסד, בותיינה שעבאן.

אל-חסן ידע שתומכי המשטר הסורי לבנון שמו אותו על הכוונת, וטרח זה כבר להעביר את משפחתו לפאריס. הוא נחשב, במידה רבה של צדק לאיש של סעד אל-חרירי - בנו של רפיק אל-חרירי - במנגנוני המודיעין של לבנון, וכמי שחייב חוב היסטורי לאל-חרירי האב. אולם ההתנקשות בחייו רחוקה מלהיות רק חיסול חשבונות אישי של המשטר הסורי או של חיזבאללה עם מי שנחשב ליריב מסוכן. היא העלתה אל פני השטח באופן מאיים את המערכה שמתנהלת בתוך לבנון זה חודשים בין תומכי המשטר הסורי למתנגדיו: בין חיזבאללה, ששיגר לוחמים לסייע לצבא סוריה, לתומכיו של סעד אל-חרירי אשר מסייעים לצבא סוריה החופשי בכסף ובנשק, ובין תנועות סוניות קיצונית שפועלות בצפון לבנון, ובעיקר בעיר טריפולי, לבין חלקים באוכלוסייה השיעית שחרדים לגורלם של העלאווים בסוריה.

זוהי מערכה לבנונית כפולת ממדים, שחלקה מתנהל בתוך לבנון וחלקה בתוך שטח סוריה, ושבה כל צד מנסה לסייע לאחד הצדדים היריבים בסוריה. אל מול מעורבותו של חיזבאללה בלחימה בשטח סוריה נחשפה באחרונה מעורבותה של תנועת אל-מוסתקבל, שבראשה עומד סעד אל-חרירי. ומדובר כבר בהרבה יותר מסיוע הומניטרי לעשרות אלפי הפליטים הסורים ששוהים בלבנון, או הקמת מוקד לוגיסטי ללוחמי הצבא הסורי החופשי.

אחד המקורבים לאל-חרירי, חבר הפרלמנט השיעי עיקאב צקר, צולם לפני כמה ימים מחובק עם דובר ארגון הצבא הסורי החופשי באחד המחנות בטורקיה. כשנשאל מה עשה בטורקיה ומדוע נפגש עם הדובר, השיב שהוא נמצא בשליחותו של אל-חרירי כדי לדון בשחרורם של האזרחים הלבנונים שנחטפו על ידי הצבא הסורי החופשי. אולם על פי דיווחים עיתונאיים בלבנון, צקר הוא ספק הנשק הראשי של הארגון. הוא מתגורר בבלגיה מסיבות ביטחוניות, אך שוהה כעת במלון שרתון באיסטנבול, שממנו הוא מנהל, על פי הדיווחים, את רשת אספקת הנשק שממומנת על ידי סעודיה, קטאר, ומכיסו של אל-חרירי.

מקורות בצבא הסורי החופשי אמרו לעיתונאים לבנונים שצקר ממלא את כל צרכיו של ארגונם, כולל מכונית מרצדס משוריינת ומענקים בסך כשני מיליון דולר. אך זה לא הכל. בעיר טריפולי מממן אל-חרירי, בסיוע סעודי, מחנות אימונים למתנדבים לבנונים ופליטים סורים, ומצייד אותם בנשק. הבעיה היא שפעילותם של חמושים אלה אינה מצטמצמת לטריפולי ולכפריה הקרובים לסוריה. אזרחים מערים נוספות בלבנון, כמו עאלי וחאלדה, מדווחים על חמושים המסתובבים ברחובות ולעתים מאיימים על תושבים, ובאזור בקעת הלבנון, ובסביבת מעברי הגבול בין לבנון וסוריה, שולטים בשטח חמושים מארגונים שונים, ומונעים מן הצבא ומן המשטרה לנסות ולבלום את כניסתם של אלפי סורים ביום למדינה.

בעבור חיזבאללה זהו מצב בלתי נסבל. המונופול שלו על הנשק הלא מורשה בלבנון מתכרסם באופן משמעותי, ועובר לידי ארגונים ותנועות יריבות שעלולות לערער את החלוקה המוסכמת בינו לבין הצבא. אם בעבר יכול היה הצבא הלבנוני לפעול נגד כנופיות חמושות בטריפולי או במחנות הפליטים, ואף לזכות בתמיכת חיזבאללה, ששמח להציג עצמו כמי שחרד לביטחון המדינה, זליגת המערכה הסורית אל תוך לבנון משנה את המשוואה הנוחה הזאת.

כל ניסיון של הצבא לבלום עכשיו את פעילותם של החמושים בצפון המדינה מתפרש מיד כתמיכה במשטר של אסד, ומנגד, עצימת עין מן המתרחש הצפון מפורשת על ידי חיזבאללה ככוונת זדון של הצבא לסייע למורדים הסורים.

לפני כמה שבועות הגדיר מנהיג איראן, עלי חמינאי, את המערכה בסוריה כמלחמה על איראן, שכן נפילת משטרו של אסד תאיים על ביטחונה של ארצו. בלבנון כבר אין צורך בהגדרות נוקבות כאלה. המלחמה בסוריה מתנהלת בפועל גם בתוך לבנון. כאשר המשבר בסוריה משמש תירוץ לכל קבוצה יריבה להתחמש עד השיניים, כסף רב זורם מבחוץ לכל תנועה, וממשלת לבנון היא לא יותר מתמונה קבוצתית של שרים - הקמת מתרסים ברחובות ושיגור רקטות מן העבר האחד של טריפולי או ביירות אל העבר השני אינם רק חלום בלהות.

חיסולו של אל-חסן חולל כבר הפגנות וירי דו צדדי. ייתכן שהוא יהיה הניצוץ שיבעיר את לבנון, וייתכן שהמדינה תמתין לניצוץ הבא. אלא שהפעם תצטרך לבנון לפתור את בעיותיה ללא הפטרון הסורי, שהצליח בדרך כלל למנוע מלחמת אזרחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ