שכנים |

הדוקטור לסאטירה של המהפכה המצרית

ד"ר באסם יוסף, קרדיולוג ומנתח לב לשעבר, לועג בתוכניתו הפופולרית לאחים המוסלמים ואינו חושש להביע את דעתו גם כשיש מתיחות רבה באוויר

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> لقراءة جميع مقالات تسفي بارئيل >>

"שבעה מיליון, מי נותן לי שבעה מיליון? האדון שם מאחור, 7.5 מיליון. תודה. מי נותן שמונה מיליון? יש לי שמונה. מישהו מוסיף? שמונה, שמונה? תשעה מיליון. רבותי, תשעה מיליון, תשעה מיליון. יש לנו תשעה מיליון פעם ראשונה, פעם שנייה. נמכר". באסם יוסף מכה בפטיש עץ קטן על מגש עץ וקובע את הסכום הסופי.

לא, אין מדובר כאן בתיאור של מכירה פומבית אמיתית, אלא בקטע מתוכנית הסאטירה הפופולרית ביותר שמוגשת בתחנת הלוויין המצרית cbc שבבעלות איש העסקים מוחמד אל-אמין.

הפעם החליט ד"ר יוסף, 38 - קרדיולוג ומנתח לב על פי השכלתו, שרשום עדיין כחבר באגודת המנתחים בבריטניה - לשים ללעג את הכרזותיהם של האחים המוסלמים על גודלה של "הפגנת המיליון" שאירגנו בכיכר "נהדת מצר" כנגד הפגנת תנועות המחאה שהתקיימה בכיכר תחריר. הדבר אירע לפני כשלושה שבועות. היו אלה ימים מתוחים, השלטונות חששו מפני התנגשויות אלימות בין שני המחנות, כפי שאמנם קרה מאוחר יותר, ואיש, חוץ מיוסף, לא חשב שזה זמן מתאים להומור. אבל תחנת הטלוויזיה העצמאית, שזכתה לתואר "תחנת השידור של שרידי המשטר הישן", לא עשתה חשבון. אל מול התרברבותם של האחים המוסלמים על מספר המשתתפים בהפגנה שלהם הציג יוסף את "המכירה הפומבית" שלו.

בראיונות לעיתונות מודה יוסף שהוא מחקה בתכניתו את שיטת ההגשה של ג'ון סטיוארט, המגיש הפופולרי של The daily show, אבל נראה כי הוא עולה על עמיתו האמריקאי. יוסף מציג קטעי וידיאו של אירועים אמיתיים, ומיד אחריהם מצרף את פרשנותו המלעיגה. כך, באחד הפרקים של התוכנית הוצג קטע וידיאו חדשותי שבו נראים כמה "רמי דרג" בביקור הזדהות עם המפגינים בכיכר תחריר, כשאחד מכריז אל תוך הטלפון הנייד שלו, "אנחנו זקוקים כאן בדחיפות למאה זוגות תחתונים, למגבות ולנייר טואלט". "מאה זוגות תחתונים למיליון מפגינים?" תמה יוסף, "אז מה, עכשיו כל 1,000 מפגינים יזכו לזוג תחתונים אחד?" ומיד העלה לאולפן הנוצץ שלו דוגמן שהציג זוג תחתונים שעליהם הכתובת "חירות". "אין ספק, זוהי מהפכת התחתונים", סיכם.

"הנה בא האיסלאם, הנה בא האיסלאם", קראו אלפי מפגינים סלפיסטים בקטע וידיאו אחר, "בא האיסלאם?" מרים יוסף את גבותיו ומיישיר מבט אל המצלמה, "לא ידעתי שהאיסלאם הלך לאן שהוא", והקהל באולפן שואג מצחוק. יוסף לא ממתין עד שיירגע וממשיך להציג קטעים נוספים, שנראים כאילו נלקחו מעולם אחר. "יש לי שתי ידיעות חשובות להודיע לקהל", אומר אחד מן המטיפים הסלפים לקהל גדול של נאספים, "בשאר אסד מת". הקהל שסביבו שורק, מוחא כפיים ופורץ בקריאות אללהו-אכבר. "רגע, יש לי עוד ידיעה חשובה: בשאר אסד נמלט מסוריה", מפליג המטיף, ושוב הקהל גועש. "רגע", מבקש יוסף לדעת, "אסד קודם מת ואחר כך ברח, או קודם ברח ואחר כך מת?"

הוא החל לפרסם את הסאטירות שלו ביו-טיוב כבר במארס 2011, חודש אחרי נפילתו של חוסני מובארק, ובאוגוסט 2011 חתם על חוזה עם רשת ONTV שבבעלות המיליארדר הקופטי נגיב סאוויריס. בחודש שעבר עבר לתחנת cbc, לאחר שדחה הצעות מפתות מ"אל-ערבייה" ומתחנות כלל ערביות אחרות. תוכניתו היא אמנם תוכנית הדגל של הומור המהפכה - מספר הצפיות בתוכניתו ביו-טיוב עולה על מיליון וחצי, ומספר הצופים בתוכניתו ישירות מתחנת הלוויין מגיע לכמה מיליונים - אבל היא איננה מקור הסאטירה היחיד בתקופה זו. בדיחות מוצלחות על מוחמד מורסי נפוצות בשפע באינטרנט, או על כרזות שמונפות בהפגנות או בגרפיטי על קירות מבנים ציבוריים. אחת מהן גורסת ש"אם מורסי היה שומע את עצמו נואם, הוא היה בוחר מיד באחמד שפיק (יריבו החילוני) לנשיא מצרים".

מורסי, שידוע בנטייתו להאריך בנאומיו - הקצרים בהם נמשכים כחצי שעה והארוכים יותר משעה וחצי - חטף גם על ההודעות שנמסרות בשמו אחרי פגישותיו עם נציגי האופוזיציה. בכולן נאמר כי השיחות "היו חמות וידידותיות", גם כשאינן מניבות שום תוצאות. לכמה מן האמנים נמאס מן ההבל הזה והם ציירו את דגל מצרים כאשר הנשר שמפאר אותו זכה לשפתי אשה לוהטות, ומתחתיו הודבק הכיתוב: "הדגל הלאומי השתנה אחרי מפגש חם עם מורסי".

הסאטירה המצרית, שפעלה בחשאי בתקופתם של עבד אל-נאצר, אנואר סאדאת ומובארק, נהנית בינתיים מחופש ביטוי בתקופת מורסי. כמה מנציגי האחים המוסלמים והסלפים מאיימים אמנם לתבוע את באסם יוסף על העלבתם, אבל לא נראה שהוא נחרד מכך. דומה שהאיום שמפחיד אותו יותר הוא שהסאטירה תהפוך למציאות.

>> لقراءة جميع مقالات تسفي بارئيل >>

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ