משאל העם במצרים |

מנורת אלדין של מורסי

החוקה אמנם אושרה, אבל הביקורת הציבורית הקשה במצרים על תנועת האחים המוסלמים מאיימת על הלגיטימיות של שלטונה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

איש האחים המוסלמים מצא את מנורת אלדין, שממנה התפתל ויצא השד החביב שהציע את שירותיו. "מה תרצה שאעשה בעבורך?", שאל השד. "בנה גשר שיחבר בין מצרים לאמריקה", השיב איש האחים המוסלמים. "הו, זו משימה כמעט בלתי אפשרית", השיב השד. "אז עשה שהמצרים יאהבו את האחים המוסלמים", הורה האיש. "אתה מעדיף גשר חד סטרי, או דו סטרי?", השיב השד באנחה. לא רק האחים המוסלמים זוכים למנת בדיחות גדושה, גם הנשיא מוחמד מורסי אינו פטור מהן. על רקע החלטותיו החפוזות, ונסיגתו המהירה מהן, הציע אחד הבדחנים המצרים למורסי, שבכל פעם שהוא יוצא לחו"ל ישאיר אחריו תיק עם החלטות ותיק עם הוראות לבטל את ההחלטות, כך יוכל להמשיך לבלות בלא הפרעה.

בדיחות על האחים המוסלמים הן חלק מהביקורת המקובלת. אבל כאשר צעירה מצרית מצטלמת בעירום, רושמת על גופה בצבע "השריעה איננה חוקה" ומתעטפת בדגל מצרים, כאן כבר אמות הספים מתחילות להזדעזע. עליאא אל-מהדי בת ה-20 שוב התפשטה למען הדמוקרטיה המצרית. אחרי שלפני שנה פירסמה את תמונתה בעירום כמחאה על אלימות נגד נשים, היא הופיעה בשבוע שעבר עירומה לפני שגרירות מצרים בשוודיה, כשלראשה זר פרחים ולצדה שתי נשים עירומות, שכתבו על גופן את הסיסמאות "דת היא עבדות" "מורסי מחולל אפוקליפסה" ו"לא לאיסלאם".

על המופע הזה לא יכלו גם התנועות הליברליות לעבור בשתיקה. ההתנגדות לחוקה, שעברה בשבת במשאל עם, היא עניין רציני מכדי להשאיר אותו בידי נשים עירומות. "מה שמכעיס במיוחד הוא, שאל-מהדי מרמזת במעשיה שהיא מייצגת את כל מי שמתנגד לחוקה", אמר מחמוד עפיפי, דובר תנועת הצעירים "ה-6 באפריל" בראיון עיתונאי. הזמר עמרו מוסטפא, גם הוא ממתנגדי החוקה, הסביר, כי "התמונה הזאת היא מתנתם של המערב ושל הציונים למורסי, שכן בכך הם מסייעים לו להשיג תשובה חיובית לחוקה". שהרי גם מי שמתנגד לחוקה עלול לתמוך בה, כמחאה על התמונה האמורה לייצג את המחאה נגד החוקה, ולצבוע את מתנגדי מורסי ב"צבעי הכפירה".

קהיר, אתמולצילום: רויטרס

ובכל זאת, ספק אם התמונות של אל-מהדי, שכבר זכתה ליותר ממיליון צפיות בדף הפייסבוק שלה, יגרמו למתנגדי החוקה לא להמשיך בפעילותם גם אחרי שהחוקה אושרה. ההפגנות נגד החוקה והתביעה לתקן את הסעיפים השנויים במחלוקת ימשיכו להלהיט את קהיר גם בימים הבאים, ואליהן מצטרפת הדרישה לחקור ולהעמיד לדין את האחראים להתכתשות האלימה שהתחוללה לפני ארמון הנשיאות לפני כשבועיים. ההתכתשות הזאת גרמה אפילו לרבים מתומכי האחים המוסלמים להודיע על התנערותם מן ההתקפה, שההוראה לה יצאה כנראה מהנהגת התנועה.

כך, למשל, פירסם מוחמד אל-באקר, צעיר מצרי התומך באחים המוסלמים, פוסט ארוך בדף הפייסבוק שלו, שבו כתב בין היתר: "לא ידעתי שהדת שלנו מצווה עלינו להכות נשים עד שייראו סימנים קשים על גופן. לא ידעתי שהדת שלנו מצווה עלינו להתנכל לשובתי שבת (המפגינים נגד הנשיא) גם אם אינם מוסלמים, ולא ידעתי שהדת שלנו מצווה עלינו לא לצאת לרחובות נגד משטר עריץ, אבל מורה לנו לעשות כן כשהאינטרס דורש זאת".

לא רק במצרים מבקרים את האחים המוסלמים. הפובליציסט הסעודי ג'מאל חשוקג'י, שבעבר היה מקורב לקבוצות איסלאמיות רדיקליות בסעודיה, הזהיר את האחים המוסלמים לבל יהפכו את ניצחונם להפסד למוסלמים במצרים. "הקוטביות במצרים אינה מתירה לקולות ההיגיון שבאים מתוך האחים המוסלמים להישמע. חלק מן האחים רואים בהתבטאויות הללו חולשה וחריגה מהקו הרשמי. האחים נתונים היום במלחמה חסרת פשרות. אבל גם ערכי האיסלאם, שהאחים אומרים שהוא מצפונם, נמצאים תחת מתקפה, ודווקא מצד אלה שמגינים עליו. אם האיסלאם ילך לאבדון, מה יישאר מהאחים?" חשוקג'י קורא לאחים להתיר חקירה משפטית של האירועים, כדי שלא יצטיירו בעיני המצרים כמיליציה חמושה שאיננה טובה יותר מהמשטר הקודם.

נראה שהניצחון הפוליטי הגדול של האחים המוסלמים מלא פינות חדות ומסוכנות המאיימות על התנועה, המתקשה עדיין להחליט אם מורסי הוא רק נציגה, או שהוא המנהיג של מצרים. בתוך זמן קצר יחסית צנחה הפופולריות של האחים, שבתחילת המהפכה היו אנשיהם מאושיות המהפכה וסמל מסמלי ההשתחררות מהדיכוי. ייתכן כי מוטב היה שיאזינו ביתר קשב לבדיחות שהפיצו מתנגדיהם. כי כאשר את שם הסרט "הנרקוד" משנים הלצים ל"הנתפלל?", וכאשר את שם הסרט המצרי המפורסם "אזרח, מלשין וגנב" הם משנים ל"אזרח ומדריך וגנב", כשהכוונה היא למדריך הכללי של האחים - המרירות העמוקה גוברת על הצחוק, וזאת כבר מהפכה אחרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ