מלחמתו של מפקד משטרת דובאי באחים המוסלמים

דאחי חלפאן שהתפרסם בישראל לאחר חיסול אל-מבחוח, מבטא את הלך הרוח במדינות המפרץ בנוגע ליחסים בין האיסלאם והפוליטיקה

צבי בראל
שכנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
שכנים

שמו של דאחי חלפאן, מפקד משטרת דובאי, אינו זר לישראלים. לפני שלוש שנים, ב-19 בינואר 2010, הוא פרץ אל המרחב הישראלי אחרי חיסול איש החמאס מחמוד אל-מבחוח בבית מלון בדובאי. אז, כמו היום, נראה המפקד הוותיק - 33 שנים בתפקידו - של המשטרה כדמות קצת היתולית. דיבורו הבוטה, תנועות ידיו הרחבות וגם תוכן דבריו גרמו לישראל להתייחס בספקנות להצהרותיו הנחושות להילחם ב"טרור" בעיר-מדינה העשירה (אחת הנסיכויות שבמדינת איחוד נסיכויות), שעל ביטחונה הוא מופקד.

אבל חלפאן, שהפך את דובאי, שמבקרים בה כשבעה מיליון בני אדם בשנה, לאחת הערים הבטוחות בעולם, הוא איש סודו של שליט הנסיכות, מוחמד בן ראשד אל-מכתום, ויושב במועצה המנהלת של הנסיכות ובראש ועדת התקציבים. כאשר חלפאן מדבר אנשים מקשיבים כי הוא אומר בקול רם את מה שמנהיג הנסיכות אומר בחדרי חדרים.

מי שנאלצו באחרונה להאזין בקשב רב לחיצים המושחזים של חלפאן הם האחים המוסלמים במצרים. בשנה האחרונה לא חסך מהם מפקד המשטרה כל עלבון אפשרי. בשבוע שעבר כתב בחשבון הטוויטר שלו, ש"האחים המוסלמים אינם מסוגלים לנהל חנות מכולת, ורק מנהיג עצמאי יוכל להציל את מצרים". חלפאן האשים את הנהגת האחים בכך שקשרו קשר עם ארצות הברית, ולפיו ישמרו על הסכם השלום עם ישראל בתנאי שאמריקה תתמוך בשלטונם. לבסוף הטיח בהם, שהם מתכוונים להשתלט על מדינות המפרץ.

עמדה זו של חלפאן עולה בקנה אחד עם החששות של רוב מדינות המפרץ, המתייחסות בחשדנות רבה למהפכה שהתחוללה במצרים בכלל ולעליית האחים המוסלמים לשלטון בפרט. אמנם מאז שנות ה-60 שימשו סעודיה, מדינת איחוד הנסיכויות וכוויית כמדינות מקלט לפעילים רבים של האחים המוסלמים, אשר חיפשו מסתור מפני רדיפות המשטרים במצרים. אבל לאחר פרשת ההשתלטות של ארגונים רדיקליים, שקראו לעצמם "האחים", על המסגד הגדול במכה ב-1979, ואחרי שבמדינת איחוד הנסיכויות התברר שהאחים שולטים במערכת החינוך - נוצר קרע עמוק בין המשטרים במדינות אלה לבין תנועת האחים המוסלמים.

הגנרל דאחי חלפאן ב-2010צילום: רויטרס
נשיא מצרים מוחמד מורסיצילום: אי–פי

אחרי הבחירות לנשיאות במצרים והכתרת מוחמד מורסי לנשיא, אימצה כל אחת ממדינות המפרץ מדיניות משלה כדי להתמודד עם ה"איום" החדש. סעודיה והמתחרה שלה קטאר החליטו, כדרכן, לרכוש בכסף את הנאמנות המצרית לקו הערבי - לעצור בעוד מועד את הרעיון לחדש את היחסים עם איראן ולגדור את הפעילות האידיאולוגית של האחים בתחומי מצרים.

סעודיה הפקידה שני מיליארד דולר בבנקים המצריים, וקטאר הגדילה את תמיכתה מ-2.5 מיליארד דולר לחמישה מיליארד, מהם מיליארד דולר כמענק. למדינת איחוד הנסיכויות יש מדיניות אחרת. היא הודיעה אמנם לפני כשנה, שתסייע למצרים בכשלושה מיליארד דולר, אבל עד כה "לא סוכמו הדרכים האדמיניסטרטיוויות להעברה ולפיקוח על הכסף", כדברי בכירים במדינת איחוד הנסיכויות. במצרים יש ספק, אם הכסף יגיע בכלל. במקום כסף הגיעה בדצמבר הודעה מחלפאן, ולפיה עצרו אנשיו 11 פעילים של האחים המוסלמים בחשד שניסו לערער את יציבות המדינה, לרגל אחרי יעדים ביטחוניים והתכוונו לבצע פיגועים.

למשלחת המצרית רמת הדרג ששיגר מורסי לדובאי - בהנהגת ראש המודיעין, ראפת שחאתה - כדי לבקש את שחרור העצורים, או לפחות את העברתם למצרים כדי שיישפטו שם, השיב חלפאן, כי העצורים יועמדו לדין בדובאי. בהמשך הודיע בפומבי, כי "ייאסר על פעילי האחים המוסלמים להיכנס למדינת איחוד הנסיכויות", כשהוא מזכיר, שבכל רחבי הנסיכות אסורה הפעילות של מפלגות דתיות. "האיסלאם הוא היסוד, ואין בו מפלגות", הסביר השוטר העליון. אגב, הביקור הזה עורר זעם רב במצרים שכן המשלחת של מורסי פעלה רק למען שחרור אסירי האחים, ולא התעניינה כלל בגורל של כ-350 אזרחים מצרים הכלואים בנסיכות בגלל עבירות שונות.

לאחים המוסלמים יש עוד חשבון בלתי סגור עם דובאי. יריבו של מורסי, אחמד שפיק, שהתמודד בבחירות לנשיאות והפסיד בהפרש של 3% בלבד, מבוקש במצרים על שחיתות והברחת כספים אל מחוץ למדינה. שפיק מצא מקלט בדובאי, והיא אינה מוכנה להסגירו לשלטונות מצרים.

היחסים המתוחים של מדינת איחוד הנסיכויות עם מצרים הם תוצר לא רק של סכסוך בין שתי מדינות, אלא של שתי תפישות שונות ביחס לאיסלאם הפוליטי. עד כה לא נשלטה שום מדינה ערבית על ידי חכם הלכה. גם מצרים, לכאורה, איננה נשלטת על ידי חכם הלכה, אבל החשש - המוצדק כנראה - הוא, שהשלטון במצרים מונחה, גם אם אינו נשלט בפועל, על ידי מנהיג האחים המוסלמים, היכול לפסוק הלכות. לסוג כזה של מהפכה גם סעודיה השמרנית, קל וחומר מדינת הנסיכויות המתירנית, אינן מוכנות להסכים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ