בעזה, גם המוסלמים מחכים לסנטה קלאוס

ההמתנה לכספי השיקום בקור העז יצרה אחווה בין-דתית ברצועה, ובמצרים לא ישכחו הנוצרים את המחווה הנשיאותית ההיסטורית של א-סיסי

צבי בראל
צבי בראל

הקתדרלה הקופטית בקהיר, קתדרלת אל-עבאסייה, לא ראתה מחזה כזה מאז נבנתה ב-1965, בימי הנשיא גמאל עבד אל-נאצר. נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, "קפץ לביקור" בקתדרלה בעת שנערכה בה מיסה לרגל חג המולד הקופטי, שחל ב-7 בינואר, כדי לברך את הקהילה הנוצרית ולשאת נאום פוליטי קצר. במקום לדבר על מוסלמים ונוצרים אמר א-סיסי, ש"כל המצרים הם יד אחת", כולם אזרחי מצרים, וכבש את הלבבות.

מאז ביקורו של עבד אל-נאצר במסגד אל-אזהר בקהיר לפני 59 שנים, שום נשיא לא ביקר במוסד דתי, אף שמצרים אינה מפרידה בין דת למדינה. אי אפשר להגזים בחשיבות המחווה הנשיאותית הזאת. גם הבחירות לפרלמנט, האמורות להתקיים במארס ובאפריל השנה, תרמו את חלקן למופע. להושטת היד של א-סיסי לנוצרים יש משמעות רבה מבחינה אזרחית. בעוד בעיראק וסוריה הנוצרים נרדפים ונשחטים על ידי ארגוני טרור איסלאמיסטיים, מצרים מנסה להעביר מסר אחר.

לא רק א-סיסי כיבד את הנוצרים בביקור. גם סגנו של חאלד משעל, מוסא אבו מרזוק, חצה את הגבול לעזה והגיע בלוויית משלחת של בכירי חמאס לכנסיית פורפיריוס שבשכונת זייתון כדי לברך את "אחינו הנוצרים". הצילומים שבהם נראה אבו מרזוק בצל דמותו של סנטה קלאוס הכעיסו, כצפוי, את הארגונים האיסלאמיסטיים הרדיקליים. אחד מהם, המקורב לדאעש, פירסם אותם תחת הכותרת "צפו במשלחת חמאס המבקרת בכנסיית פורפיריוס כדי לברך את הנוצרים, אף שחכמי האיסלאם אסרו זאת". נראה שגם בדאעש לא מאמצים את הסיסמה הישראלית, שפסקה כי "חמאס הוא דאעש".

2,500 הנוצרים בעזה לא היו היחידים שחגגו את חג המולד. דיווחים עיתונאיים מספרים, כי גם משפחות מוסלמיות רבות רכשו השנה עץ חג מולד (שמחירו מגיע עד 90 דולר) וקישטו את בתיהן כדי "להפיץ קצת שמחה אחרי הטרגדיה של המלחמה", כדברי אחת התושבות. אבל שמחה היא מונח הרחוק מן המציאות בעזה. הקור העז החמיר את מצבם של עשרות האלפים שנותרו בלא קורת גג בשל ההפצצות הישראליות, בתי הספר לא שופצו עדיין, והמשכורות ברובן מוקפאות.

יו"ר הוועדה הממשלתית לשיקום עזה, מוחמד מוסטפא, שהוא גם סגן ראש הממשלה, מסר בשבוע שעבר דו"ח על מצב השיקום, ולפיו רוב הכספים שהובטחו לצורך זה טרם הגיעו. בין היתר לא התקבלו כ-200 מיליון דולר, שקטאר התחייבה להעביר כחלק מסיוע בהיקף של מיליארד דולר. הבטחה להעברת 75 מיליון דולר ממדינות המפרץ טרם מומשה, ורק יפן העבירה עד כה חצי מיליון דולר למימון פינוי ההריסות.

ביום חמישי עתידים להתכנס בקהיר שרי החוץ של מדינות ערב כדי לדון בתוכניות לשיקום עזה; אבל ברצועה כבר אומרים, שהכינוס יהיה רק המשך לפטפטת שאין בה תכלית. הבעיה הבוערת והמאיימת היא תשלום המשכורות. אחרי הפתרון הזמני שנמצא באוקטובר - אז העבירה קטאר 1,200 דולר לכל אחד מכ-42 אלף עובדי הממשל העזתי - שוב מתלהטת המחלוקת. מחמוד עבאס הודיע, כי לא ישלם משכורות כל עוד ישראל אינה מעבירה את כספי המסים שהיא גובה בעבור הרשות. הסנקציה שישראל הטילה על הרשות בעקבות הצטרפותה לאמנת רומא ולבית הדין הפלילי הבינלאומי עלולה לפעול כחרב פיפיות, אם תגרום להתפרצות אלימה בצד העזתי.

חמאס טוען, שבידי עבאס מצויים כספים שיכולים לשמש לתשלום משכורות, אבל הוא נמנע מהעברתם כדי לכפות העסקה מחודשת של עשרות אלפי פקידי הרשות שסולקו מעבודתם אחרי השתלטות חמאס על עזה ב-2007. הרשות, ששילמה עד כה משכורות לפקידיה שישבו בבית, דורשת להעסיק תחילה את העובדים שסולקו. על פי עמדתה, רק אם יהיה צורך בכך, יועסקו גם העובדים שמינתה ממשלת חמאס. חמאס מתנגד לתנאי זה. ביום שישי שעבר הבהיר דוברו, סאמי אבו זוהרי, כי המחלוקת הזאת עלולה להוביל לפירוק הפיוס בין הארגונים.

ההתנגחות המילולית בין חמאס לרשות אינה מציעה פתרון מעשי למצוקת העובדים. היום אמור עבאס להיפגש בטורקיה עם חאלד משעל כדי לנסות לפתור את המשבר בסיוע הנשיא הטורקי, רג'פ טייפ ארדואן. טורקיה מסייעת במימון הממשל החמאסי גם אחרי שהוקמה הממשלה הפלסטינית המוסכמת, אבל ברור למשעל, ששיתוף פעולה עם טורקיה עלול לפגוע במאמץ לשקם את יחסי חמאס עם מצרים.

אפשרות אחרת העומדת לפניו היא לחזור לחיק האיראני, אבל חזרה כזאת פירושה הליכה לקנוסה, שתחייב "חזרה בתשובה" כלפי בשאר אל-אסד ופגיעה ביחסי הארגון עם טורקיה. המוצא ההגיוני היחיד כרגע הוא להתפשר עם עבאס ולהמשיך בתהליך שיקום עזה באמצעות הרשות. אבל לא תמיד ההיגיון הוא המורה את הדרך. אולי סנטה יעזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ