במוסול לא יספיק ניצחון

הקרב המרכזי נגד דאעש, שבו תיבחן יוקרתה של ארה"ב, מתקרב, אך עדיין לא ברור איך יצליחו הסונים, השיעים והכורדים לשתף פעולה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ניצחונם של צבא עיראק והמיליציות השיעיות על פעילי דאעש בעיר תכרית נרשם אמנם כמבצע מוצלח, כזה שעשוי לבשר על תפנית במערכה הצבאית הבאה — נגד העיר אנבאר. אבל זה גם היה מבצע־בלהות, שעלול לחבל בהמשך המאבק נגד דאעש.

די בתיאור הפלסטי המזוויע של שני כתבי סוכנות רויטרס שנכנסו לתכרית עם כיבושה, כדי להבהיר את מחזה האימים. פעילי המיליציות השיעיות שקעו מיד לאחר המבצע בבולמוס של ביזה, כשהם מעמיסים על הטנדרים שלהם מכל הבא ליד, ממקררים ומזגנים ועד כלי בית, בנוסף לסימון שמותיהם על בתים כדי לקבוע את בעלותם עליהם. טנדר אחד גרר בחבל את גופתו של פעיל דאעש, ואילו מטנדר אחר, של כוחות הביטחון העיראקיים, נשלפו שני חשודים בתמיכה בדאעש. אחד מהם, אזרח מצרי, הושלך על המדרכה. פעיל מיליציה שיעי התנפל עליו מיד וחתך את גרונו, כשהוא צועק לעבר ההמון, "הביאו לי סכין חדשה יותר, אני רוצה לערוף את ראשו".

תכרית היא עיר שרוב אזרחיה סונים, ואחרי כיבושה מידי דאעש הזמין מושל המחוז את אזרחיה לשוב לבתיהם. ואולם, זכות השיבה איננה אוטומטית. כל אזרח שמבקש לחזור לביתו מחויב לעבור חקירה כדי לוודא שהוא לא היה מתומכי דאעש. זהו גם הזמן לחיסול חשבונות בין אזרחים, להעברת בעלויות על הרכוש ולדילול האוכלוסייה הסונית בעיר.

יוני 2014 - תושבי מוסול מקבלים את פני הג'יהאדיסטים בשירה ובהנפת דגליםצילום: אי־פי

בעוד שבבגדד סוערות הרוחות עקב הברוטליות שהפגינו המיליציות השיעיות, מתכוננים כוחות הקואליציה המערבית, ביחד עם הכורדים וההנהגה העירקית, לקרב החשוב על שחרורה של מוסול, שנכבשה על ידי דאעש ביוני 2014. עדיין לא נקבע מועד לקרב הזה, ובין עיראק לארה"ב יש מחלוקת על האסטרטגיה שאותה צריך לנקוט כדי להביס את דאעש. בינתיים, כוחות סוניים, המאומנים על ידי מדריכים מטורקיה ומארה"ב, כבר הבהירו כי לא ייקחו חלק במערכה על מוסול אם המיליציות השיעיות ישתתפו בה.

אירועי תכרית גורמים גם להקטנת מספר המתנדבים מקרב השבטים הסוניים, והיעד — כעשרת אלפים מתנדבים — נראה עדיין רחוק מהשגה. בבסיס ספייקר, שבו מתאמנים חלק מן הכוחות, מתלוננים המתנדבים, כי ממשלת עיראק אינה מספקת להם נשק ותחמושת ראויים, כי המזון שהם מקבלים דל וכי הממשלה מתנגדת להקמתו של כוח סוני, מחשש שהוא יהפוך למיליציה עצמאית שתפעל למען האינטרסים של המיעוט הסוני. צלם העיתונות מאט סתי־רוברטס, שביקר במחנה, תיאר את הקלצ'ניקובים הסיניים המיושנים שנרכשו בשוק השחור, שאתם מתאמנים המתנדבים. הם גם כמעט אינם מבצעים ירי בתחמושת חיה בגלל נדירותה. מנגד, אספקת הנשק מארה"ב מתמהמהת ולפיכך מתקשים המתנדבים להקים יחידות לחימה יעילות.

כוחות כורדיים ליד העיר מוסול בעיראק. גורל המערכה הפוליטית על השליטה בעיר חשוב לא פחות מהניצחון בקרבצילום: רויטרס

לעומת המלחמה במורדים החותים בתימן, שבה משתתפים כוחות קרקעיים ערביים — כוחות הקואליציה אינם מתכוונים לשלוח כוחות קרקעיים לקרב על מוסול, אלא להסתפק בכיסוי אווירי שיעניקו לכוחות הקרקעיים המקומיים. על פי התכנון האמריקאי, הכוחות העיראקיים המשולבים יצטרכו תחילה לטהר את האזורים הסמוכים למוסול לפני כניסתם לעיר עצמה. פירוש הדבר שהקרבות לשחרור העיר אנבאר במערב עיראק, וההשתלטות על העיר תלעפר, יקדימו את המערכה המרכזית. זרוע אחרת, כורדית, תצא מן החבל הכורדי שנושק למוסול, כדי לתקוף מצפון וממזרח, וכך אפשר יהיה להקיף את העיר מכל צדדיה ולמנוע מעבר של יחידות סיוע לכוחות דאעש מכיוון סוריה או מדרום. אלא שהתוכנית הזאת לא מסבירה כיצד יצליחו כל הכוחות לפעול ביחד, כאשר השיעים חוששים מהשתלטות כורדית על מוסול באופן שיקשה מאוחר יותר להפרידה מן החבל הכורדי; הסונים מאיימים לא לשתף פעולה עם המיליציות השיעיות, והמיליציות השיעיות לא בדיוק מצייתות להוראות הממשלה.

בתוך מוסול עצמה, שבה מתגוררים כמיליון בני אדם, חרדים האזרחים מפני המהומה שתפרוץ, כאשר יתחיל הקרב על העיר, ובעיקר, הם אינם מבינים כיצד יוכלו הפצצות שינחתו מן האוויר להבחין בין אזרחים תמימים לאנשי דאעש.

ועדיין לא ברור איזה תפקיד ימלאו בכל המערך הזה הכוחות האיראניים, שמדריכים ומפקחים על חלק מכוחות הצבא העיראקי ומאמנים את המיליציות השיעיות. מכאן שניצחון במערכה על מוסול לא יסתיים רק בכיבוש העיר, או במיגורו של דאעש — גורל המערכה הפוליטית על השליטה בעיר חשוב לא פחות מהניצחון בקרב. האם הצבא העיראקי ישוב לשלוט בה אחרי התבוסה האיומה ביוני שעבר? האם יהיו אלה המיליציות השיעיות יחד עם כוחות איראניים? ומה יהיה חלקם של הכורדים בשלל? בנוסף לדילמות הללו — מונחת על כפות המאזניים גם יוקרתם של כוחות הקואליציה ובעיקר של ארה"ב. באופן פרדוקסלי, יוקרתה של המעצמה הגדולה ביותר בעולם תיבחן על פי יכולתה לכבוש עיר אחת בעיראק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ