מצרים מנסה לנתץ את אליל העם

יכול להיות שממשלת מצרים הלכה רחוק מדי, כשהחליטה לפתוח במערכה נגד "הרוצח המחייך", כוכב הכדורגל שהפך לגיבור ההמונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אין אדם במצרים שלא שמע את שמו של מוחמד אבו תריכה — אפילו אם נחת מהמאדים רק הרגע. "הרוצח המחייך" ו"הקוסם" הם שניים מן התארים שהעניקו האוהדים לאיש שזכה ארבע פעמים בתואר השחקן הטוב ביותר באפריקה. עשרות אלפי ילדים לובשים את חולצתו הנושאת את המספר "22", אותו ראה אבו תריכה חרוט על אחת מדלתות המסגד הגדול במכה כאשר קיים את מצוות העלייה לרגל.

אבו תריכה הוא גיבור לאומי, שתרם כסף רב למטרות צדקה, מימן מסעות חג' למשפחות של קורבנות מהפכת ינואר 2011, בהן משפחות של שוטרים וחיילים, ונחשב למי שמקפיד מאוד על אתיקה ספורטיבית. אבל אבו תריכה אינו נוהג לשמור על מוצא פיו, כאשר הוא רואה לנגד עיניו מעשה עוול. כך, למשל, הוא סירב ללחוץ את ידו של ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל חוסיין טנטאווי, כשזה נפגש אחרי המהפכה עם שחקני קבוצתו "אל-אהלי". ב-2012 הוא גם סירב להיפגש עם שר הספורט, מכיוון שראה בכוחות הביטחון שותפים לטבח במגרש הכדורגל בפורט סעיד, שבו נהרגו כ-72 בני אדם. במהלך אחד המשחקים שבהם השתתף הוא פשט את חולצתו וחשף טי-שירט שעליה נכתב "גלו אהדה לעזה", ואילו אחרי פרשת הקריקטורות של הנביא מוחמד, הוא לבש חולצה עם הכיתוב "אנחנו מקריבים את חיינו למענך, מוחמד".

אבו תריכה אינו מסתיר את דבקותו בדת, אבל הכחיש בכל תוקף השתייכות ל"אחים המוסלמים", אף שלפני שנתיים טען אחד מראשי התנועה כי הכדורגלן הוא חבר רשום בה. את אליל העם הזה חותר עכשיו הממשל לנתץ.

בקיץ 2013 הדיח הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי את הנשיא מוחמד מורסי, ושנה אחר כך נערכו הבחירות לנשיאות, שבעקבותיהן נהפך א־סיסי לנשיא המדינה. בסוף 2013 תלה אבו תריכה את נעלי הכדורגל, ופנה לעסקים. מאז החל המשטר לרדוף את האחים המוסלמים, אלפים מפעיליו נעצרו, מאות נידונו למוות, שהומר במאסר עולם, והתנועה הוצאה אל מחוץ לחוק והוכרזה כארגון טרור. שיא המערכה היה בינתיים בסוף השבוע שעבר, כאשר בית המשפט הטיל על הנשיא לשעבר מורסי גזר דין מוות, שממתין עכשיו לאישור המופתי של מצרים.

המרדף אחר האחים כולל גם החרמת רכוש — של התנועה ושל חבריה הבכירים — הקפאת חשבונות בנק וחקירת מקורות המימון של הארגון — כל זאת תחת ניהולה של רשות ממשלתית חדשה שהוקמה במיוחד לצורך זה. אל תוך הקלחת הזאת נקלע גם אבו תריכה. באפריל הודיעה לו הרשות על כוונתה להחרים את חברת התיירות שבבעלותו, להקפיא את חשבונות הבנק שלו ולבדוק נכסים שברשותו. אבו תריכה עירער, אך בשבוע שעבר דחתה הרשות את ערעורו והודיעה שההחלטה להחרים את רכושו סופית. לטענתה, חברת התיירות "אסחאב טורס", שבבעלות אבו תריכה ושותף נוסף, שימשה כצינור למימון האחים המוסלמים. אחד משותפיו לשעבר, אנאס מוחמד אל־קאדי, עצור בחשד לביצוע ומימון מעשי טרור.

אבו תריכה לא הבין בדיוק מנין נחתה עליו המהלומה הזאת. לדבריו, לא רק שאיננו חבר באחים המוסלמים, אלא שאל־קאדי אינו שותף בחברה שלו זה שלוש שנים, והוא בוודאי אינו מעודד טרור. אבל טענותיו החליקו על אוזניה של הרשות.

הידיעה פשטה כאש בשדה קוצים וחוללה תנועת מחאה אדירה ברשתות החברתיות. מאות אלפי אוהדים הביעו את תמיכתם באבו תריכה, וטענו שהממשלה מנסה לבוא חשבון עם הגיבור הלאומי בשל התנהלותו בתקופת המהפכה ואחריה, ולא בגלל חשד אמיתי למעורבות במימון האחים המוסלמים. "אבו תריכה — קו אדום" ו"אבו תריכה אינו פושע" הם רק שניים מעשרות חשבונות הטוויטר שנפתחו בשבוע החולף וגרפו אלפי עוקבים.

תומכי המשטר מיהרו להשיב מלחמה ופתחו אף הם חשבונות טוויטר ופייסבוק, שבהם סיפרו על תמיכתו של אבו תריכה באחים המוסלמים, על זלזולו במשטר א־סיסי ועל נטיותיו הדתיות. למדורת המחאה הלוהטת הוסיף בשבוע בית המשפט לערעורים עוד שמן, כאשר החליט שמועדון האולטראס של קבוצת אל־אהלי, קבוצתו של אבו תריכה, הוא ארגון טרור ואסר על פעילותו. האולטראס, האוהדים הקיצוניים של קבוצת הכדורגל, מהווים זה שנים יעד חשוד בעיני המשטר, החושש מפני מעורבותם בפעילות פוליטית. בעבר שימשו מועדוני האוהדים הללו דווקא ככלי שרת בידי המשטר, אשר גייס אותם לארגון הפגנות תמיכה. אבל במהפכת 2011 הם נלחמו נגד כוחות הביטחון, ואילו עכשיו הם נתפשים כמאגר התמיכה של האחים המוסלמים.

עכשיו נותר להמתין לצעד הבא של המשטר במערכה שהכריז על אבו תריכה. ניתוץ דמותו של אליל הציבור אינו עניין פשוט, והוא עלול לפעול כבומרנג דווקא כאשר משטרו של א־סיסי מתכונן לבחירות לפרלמנט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ