השטן כבר לא גדול כל כך

ההכנות לשריפת דגלי ארה"ב נמשכות כרגיל, אבל הסכם הגרעין כבר מחולל שינויים באיראן ועשוי לחזק את הגוש הליברלי לקראת הבחירות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

לשרוף או לא לשרוף, זאת השאלה המטרידה בימים אלה את השמרנים באיראן — קרי, האם אחרי טקס החתימה על הסכם הגרעין עדיין יש הכרח לשרוף את דגל ארה"ב ולזעוק "מוות לאמריקה", או שאולי עדיף לשנות את הפרוטוקול.

מדובר בבעיה דחופה, מכיוון שב–4 בנובמבר יחול יום השנה להשתלטות על בניין השגרירות האמריקאית ב–1979. הבלבול גדול. לפני כמה חודשים דווח על כך שהסיסמאות שאיחלו מוות לאמריקה הוסרו מעל קירות בניין השגרירות האמריקאית לשעבר, אבל בשבוע שעבר חלה התפתחות חדשה. סוכנות הידיעות "פארס", שמקורבת למשמרות המהפכה, ציטטה את קאסם־עלי מג'ידי, ראש סניף העיר קשמאר של ארגון הפצת האיסלאם, שאמר כי "לפני שנה התקבלו הוראות מוועדת התיאום המרכזית של ארגון הפצת האיסלאם, ובהן נאמר כי אין לשרוף עוד את דגל ארה"ב. יש לשרוף רק את דגל ישראל".

הציטוט, כצפוי, עורר סערה. סוכנות "פארס" מיהרה להסיר את הדיווח מהאתר שלה, ובמקומו העלתה את תגובתה של ועדת התיאום להפצת האיסלאם, שאחראית על ארגון טקסים מטעם המדינה. זו הודיעה, כי "החגיגות יתקיימו בהדר גדול וברחבי איראן יישמעו הקריאות: 'מוות לאמריקה', 'מוות לישראל' ו'מוות ליהירות'. ארה"ב ממשיכה להיות השטן הגדול".

אפשר אפוא לנשום לרווחה. הדגלים יישרפו ואמריקה תמות. לכאורה, "ריענון" ההנחיה בדבר שריפת הדגל האמריקאי מתיישבת עם עמדתו העקבית של המנהיג העליון אייתוללה חמינאי, אשר הבהיר במהלך המו"מ על הגרעין, כי הדיאלוג עם ארה"ב מוגבל לנושא הגרעין בלבדם.

צילום: רויטרס

אבל גם בנחרצות של חמינאי יש מידה לא מבוטלת של גמישות. "אני מהפכן ולא דיפלומט", הצהיר לפני שנתיים "אני מדבר ישירות. כאשר דיפלומט מדבר הוא אומר דבר אחד ומתכוון לאחר". ההצהרה הזאת לא הפריעה לו להעניק אישור לקיום הדיאלוג הדיפלומטי עם ארה"ב והמערב, ונראה שהיא איננה מפריעה לאיראן לנהל שיחות עם האמריקאים גם בנושאים הסורי והעירקי. אחרי מפגש וינה, שנערך ביום שישי, בהשתתפות שרי החוץ של רוסיה, ארה"ב, סעודיה וטורקיה, נרמז כי איראן עשויה להיות מוזמנת להמשך הדיאלוג שצפוי להתקיים ביום שישי הקרוב.

ובינתיים, בעוד ההכנות לשריפת הדגלים האמריקאיים בעיצומן, והאידיאולוגיה האנטי אמריקאית צפויה לקבל את סיפוקיה הסמליים, נרקמות יוזמות עסקיות בין איראן לחברות אמריקאיות. אחת מהן היא מיקרוסופט, אשר על פי דיווחים בתקשורת האיראנית כבר חתמה על הסכם עם חברת "מהרזמאן" האיראנית על מנת שזו תייצג אותה באיראן. אם בתקופת המו"מ על הגרעין היו דוברים איראניים שהזהירו מפני השתלטות חברות אמריקאיות על המשק האיראני, או מפני הפיכתן לבסיסי ריגול אמריקאיים, נראה שעכשיו דואגת איראן בעיקר להשיג את הטכנולוגיה האמריקאית כדי לקדם את התעשייה שלה.

גם את החרדה האיראנית מפני "חדירתה" של תרבות זרה יש לקחת בערבון מוגבל. מדינה חרדה אינה מעניקה הקלות על תנאי קבלת הוויזה לתיירים זרים, ואילו איראן הודיעה בשבוע שעבר כי תעניק בשדה התעופה שלה ויזות תיירים למשך 30 יום (לעומת 15 בעבר). אזרחיהן של רוב מדינות אירופה יוכלו ליהנות מן ההקלות הללו, ואילו אזרחי טורקיה, מצרים, לבנון, סוריה, גיאורגיה, אזרבייג'אן ובוליביה לא יזדקקו כלל לוויזה. רק אזרחי ארה"ב, קנדה, ירדן, עיראק, אפגניסטן ופקיסטאן, יידרשו עדיין לקבל אשרה מוקדמת במדינותיהם. מטרת ההקלות הללו היא להגדיל את מספר התיירים כדי לייצר הכנסות של כ–30 מיליארד דולר עד 2025.

הסכם הגרעין, שזכה לאישור הפרלמנט ולברכת המנהיג העליון, ספג לכאורה חבטה קלה, כאשר חמינאי ניסח כמה תנאים נוספים ליישומו, בהם איסור יצוא האורניום המועשר לרוסיה לפני קבלת ערבויות, שיבטיחו כי איראן תקבל מוטות דלק גרעיני ועוד. ואולם, הפרשנות המקובלת באיראן היא שהנחיות אלה הן לא יותר ממאמץ נוסף להרגיע את הרדיקלים המתנגדים להסכם.

ההסכם נתפש כבר כעובדה מוגמרת. מעכשיו הוא עשוי לשמש כדלק פוליטי עבור המפלגות והתנועות שמתחילות להכין עצמן לבחירות לפרלמנט שיתקיימו בפברואר 2016. אם חמינאי יאפשר לנהל מערכת בחירות סבירה, ללא מעצרים המוניים ומגבלות יוצאות דופן, זו עשויה להיות מערכת הבחירות מן החשובות שהתקיימו באיראן, שכן בזכות הסכם הגרעין היא צפויה ליצור מוקדי כוח חדשים, לחזק את הגוש הליברלי־רפורמיסטי, ולכונן משענת פוליטית איתנה לנשיא רוחאני, שכהונתו תסתיים בשנת 2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ