רוחאני נגד משמרות המהפכה

רוחאני, המבקש לפתוח את איראן לעולם, מוצא את עצמו מול הרדיקלים החרדים מ"פלישה מערבית", אך אינו מראה סימני התקפלות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
צבי בראל

"יש כאלה שכועסים על כך שאיראן נפתחת לעולם, אבל אם רוצים להפריח סיסמאות, אסור שהעם ישלם את המחיר על כך", אמר באחרונה נשיא איראן, חסן רוחאני. לנזיפתו היתה כתובת מדויקת. היא פורסמה יום אחרי שקאסם סולימאני, מפקד "קודס" — הכוחות המיוחדים של משמרות המהפכה — הזהיר בפומבי את בחריין, כי "היא והאזור יעלו בלהבות, אם היא תחרוג מן הקווים האדומים של משמרות המהפכה".

זמן קצר אחרי ההתבטאות החריגה הזאת, שבאה בתגובה על החלטת בחריין לשלול את האזרחות של חכם ההלכה השיעי הבכיר עיסא אחמד קאסם ולסגור את "מרכז ההסכמה" השיעי — פירסם משרד החוץ האיראני הודעת גינוי רכה הרבה יותר, שלא כללה את אזהרתו של סולימאני.

הצהרות פומביות אלה הן חלק מהמאבק הפוליטי הסוער, המתנהל היום באיראן. כך גם יש לראות את איומיו של סולימאני, שיותר משכיוון את חציו לבחריין — רצה לאתגר את יריבו שר החוץ ג'וואד זריף, בעקבות החלטת זריף לפטר את סגנו, חוסיין אמיר עבד אללהיאן.

פיטורי עבד אללהיאן הם חלק ממאבק הכוחות המתנהל בין ממשלת רוחאני למשמרות המהפכה על עיצוב מדינית החוץ של איראן במזרח התיכון. רוחאני, השואף להנהיג מערכת יחסים תקינה עם מדינות האזור, ובמיוחד עם מדינות המפרץ, ומחפש דרכים להתפייס עם סעודיה, מוצא את עצמו מול קואליציה מאתגרת, שבה חוברים משמרות המהפכה, המנהיג העליון עלי חמינאי והתנועות הרדיקליות, החרדים מ"הפלישה המערבית" לאיראן ומהשלכות הסכם הגרעין, ובעיקר הם מבקשים להתחשבן עם יריביהם על המהלומה שספגו בבחירות לפרלמנט ולמועצת המומחים, שבה הצליחו הרפורמיסטים לזכות בהישגים.

השמרנים כבר מתכוננים לבחירות לנשיאות, שיתקיימו עוד שנה, ולא יניחו לשום זירה, פנימית או חיצונית, להישאר חשופה להשתלטות של התנועות הרפורמיסטיות. מתנגדי רוחאני טוענים, שהעובדה שאללהיאן פוטר שלושה ימים בלבד אחרי פגישת זריף עם שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, מעידה על רפיסותו של רוחאני וכניעתו ללחץ האמריקאי.

"איננו מרוצים מכך שאנשים משפיעים כמו אללהיאן עוזבים את הממשלה, אבל היעדרותו לא תשפיע על תמיכת איראן בהתנגדות", אמר יו"ר ועדת הביטחון הלאומי ומדיניות החוץ בפרלמנט, עלא א־דין בורוג'ורדי. דבריו, המייצגים את עמדת משמרות המהפכה, נועדו להזהיר את רוחאני מפני "סטייה מהוראות המנהיג העליון" ולהבהיר, כי שינוי במדיניות החוץ צפוי להיתקל בחומה בצורה. רוחאני אינו זקוק לאזהרות הללו, הוא יודע מול מי הוא מתמודד, אבל הוא אינו מראה סימני התקפלות. יועצו לענייני תרבות שיגר בשבוע שעבר חץ מושחז לכיוון של סולימאני, כשדרש ממנו "להתרכז בהגנה על המקומות הקדושים לשיעה בעיראק ובסוריה ולא לרדת לרמה של השתתפות בעימותים, המתנהלים בין הנשיא לבין הקיצונים".

אללהיאן, הנמנה עם החוגים השמרניים ומקורב מאוד לקאסם סולימאני, יצר בממשלה מוקד כוח, שניסה לבלום מהלכי התקרבות בין איראן לסעודיה. בשנה האחרונה, מאז נותק הקשר בין השתיים בשל הוצאתו להורג של חכם ההלכה השיעי הסעודי נימר א־נימר והצתת שגרירות סעודיה בטהראן — הוא האשים את סעודיה באחריות לטרור באזור וטען שהיא פועלת עם ארצות הברית כדי למוטט את המשטר באיראן.

על פי דיווחים באיראן, ארה"ב ביקשה מרוחאני בנימוס להרגיע את אללהיאן. בסילוקו אין די כדי להביא לפיוס, אבל הוא מהווה יותר מאיתות מצד איראן, שהיא מתכוונת לבחון מחדש את מדיניותה. סגן שר החוץ אמנם אינו קובע את מדיניות איראן במזרח התיכון, אבל לדיפלומטיה הפומבית, שבאה לביטוי, בין היתר, בהצהרות ובמינויים רשמיים, יש חשיבות רבה. נראה שאין זה מקרה, שבאותו שבוע הודיעה איראן על עסקת ענק לרכישת 100 מטוסי נוסעים מחברת בואינג בעלות של כ–25 מיליארד דולר, העסקה הגדולה ביותר בין איראן לארה"ב מאז המהפכה האיסלאמית ב–1979. העסקה צריכה עדיין לקבל את אישור משרד האוצר האמריקאי, האחראי לביצוע מדיניות הסנקציות נגד איראן.

מבחינת ארה"ב, אין מדובר רק בעסקה מסחרית חשובה, אלא באפיק נוסף לפיתוח היחסים עם איראן, ומכאן החשיבות הרבה שהיא מייחסת לפיוס בין איראן לסעודיה. שכן בעלת הברית הוותיקה, החרדה מפני הטיה אמריקאית לטובת איראן, אינה יכולה להיות בטוחה מה תהיה המדיניות של דונלד טראמפ, אם ייבחר לנשיאות. היא מעדיפה לקבוע את כללי המשחק לפני שברק אובמה עוזב, ובתנאי שלא תשלם מחיר גבוה על הפיוס עם איראן.

נשיא איראן חסן רוחאני
נשיא איראן חסן רוחאני בטהראן. מנווט צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ