צבי בראל
צבי בראל

מישהו נושף בעורפו של חסן נסראללה, וזה לא רק הצבא הסורי החופשי. נכון שביום שישי שעבר ירה הצבא הסורי החופשי כמה פגזים לעבר בסיסי חיזבאללה ליד אל־קסיר שבאזור חומס, וכמה פצצות נפלו גם בתוך שטח לבנון. ההפגזה הרפה שימשה לכל היותר אות אזהרה לכך שהצבא הסורי החופשי לא יסבול עוד את ההתערבות של חיזבאללה בסוריה. אבל למרות ההתכתשות הזאת אין לצבא החופשי כוונה לפתוח כרגע חזית נוספת בלבנון, בעודו נאבק על שליטה ברחובות דמשק, דרעא וחומס, לא רק מול צבא סוריה - אלא גם נגד מיליציות מתחרות.

דווקא המעורבות של חיזבאללה בסוריה, ובעיקר השימוש במעברים שלאורך בקעת הלבנון כנתיבי העברת כוחות ותחמושת לתוך סוריה, עלולה לעורר את התנגדות האוכלוסייה השיעית שלאורך הבקעה.

באזור זה, שבו מצויות הערים השיעיות בעל בק והרמל, שולט ביד רמה השייח מוחמד יזבק, ראש המועצה השרעית של חיזבאללה, אשר בין היתר מעניקה לארגון את ההכשר הדתי לכל פעולותיו. יזבק הקים - עם עבאס מוסאווי וסובחי טופיילי - את חיזבאללה, והיחסים בינו לבין חסן נסראללה ידעו גם מורדות. כך, למשל, ב–2011, כאשר המרי בסוריה החל להתלהט, עצר חיזבאללה את חוסיין, בנו של יזבק, בחשד שהבריח נשק לצבא הסורי החופשי. החשד הוכחש, אבל השמועות רק התגברו. כנגדן טוענים מפקדי הצבא הסורי החופשי, כי יש בידיהם הוכחות לכך שבניו של יזבק מבריחים נשק דווקא לצבא המשטר.

נסראללה מוקף באנשי אבטחה, בשנה שעברה בביירות

הברחת הנשק מאזור הבקעה היא חלק בלתי נפרד ממקורות הפרנסה של תושבי המחוז העני הזה, הנשלט על ידי כמה משפחות גדולות, בהן משפחת יזבק. באזור הזה מצויים גם מחסני נשק של חיזבאללה, שאליהם התכוון הארגון להעביר חלק ממלאי הנשק שלו המאוחסן בסוריה. הבעיה של נסראללה היא, שהשייח יזבק הוא האיש המקורב ביותר למנהיג איראן, עלי חמינאי, והוא משמש כנציגו הרשמי באזור הבקעה. ככזה הוא גם אחראי לחלוקת הסיוע המגיע מאיראן לתושבי הכפרים, והיום הוא מחזיק בגזרה אסטרטגית מבחינתה של איראן. כשדרום לבנון, מרחב השליטה המסורתי של חיזבאללה, פחות מעניין את איראן, ובקעת הלבנון היא עורף הסיוע הטקטי לסוריה - עולה, מטבע הדברים, גם חשיבותו של יזבק.

יזבק בן ה–63, שאת לימודיו הדתיים השלים בעיראק, שממנה חזר ללבנון ב–1980, הוא בעל קשרים הדוקים דווקא עם סגנו של נסראללה, השייח נעים קאסם, שעל פי דיווחים מלבנון שואף להיות מזכ”ל הארגון. עד היום קאסם שומר טינה לנסראללה על שלא פינה את מקומו עם תום שתי כהונותיו, כפי שקובעת “חוקת” חיזבאללה. קאסם גם נושא עמו זיכרון מר על האופן שבו נגזלה ממנו הכהונה אחרי החיסול של עבאס מוסאווי ב–1992. הוא מנסה עכשיו לשדל את יזבק לשכנע את איראן להחליט על ביצוע חילופי גברא בארגון, ולמנות אותו במקום נסראללה.

המחלוקת בין קאסם לנסראללה יצרה מרחק גדול בין השניים, וקאסם מופיע רק באירועים חגיגיים גדולים, על פי הנחיית איראן. על פי מקורות בחיזבאללה, שצוטטו באתר “שפאף אל־שרק אל־אאוסט” ‏(שקיפות המזרח תיכון‏), הנחשב לבעל מידע מהימן בדרך כלל על המתרחש בלבנון, קאסם מחזיק במידע רגיש על האופן שבו נסראללה מתנהל, במיוחד בתחום הפיננסי.

כך, למשל, טוענים המקורות הללו, שנסראללה מעביר חלק גדול מהכנסות הארגון לחשבונו הפרטי ולחשבונות של בתו זינב ובעלה “אבו עלי”, הממונה על ביטחונו האישי. לנסראללה יש גם מרכזי לימוד דתיים פיקטיביים, שבשמם הוא מגייס תרומות רבות מעשירי העדה השיעית בעיראק, בבחריין, באיראן, בסעודיה ובלבנון. בנוסף נסראללה שולט בתקציב של שני מיליון דולר לחודש, המיועד למנגנון הביטחון האישי שלו, המונה 150 לוחמים המצוידים במיטב הנשק, בלא אישור ממועצת השורא ‏(המועצה המייעצת העליונה‏) של הארגון. אותם מקורות סיפרו, כי קאסם התנגד גם למינוי של מוסטפא בדר אל־דין כיורש של עימאד מורנייה, “רמטכ”ל” חיזבאללה, והעדיף את סמיר שחאדה.

מידת האמת בדיווחים הללו אינה ניתנת לאישור, אבל עצם פרסומם מעיד על הטלטלה העוברת על הארגון. מפגן הכוח שמציג נסראללה בסוריה אינו מנותק מהמאבק הפנימי בארגון. בעוד בחזית הפוליטית בתוך לבנון מעמדו ומעמד ארגונו מובטחים - במיוחד אם יתקבל חוק הבחירות החדש ‏(עניין המוטל בספק בינתיים‏) והבחירות יתקיימו במועדן, בחודש יוני - הרי החזית הפנימית בארגון היא הדורשת טיפול נמרץ. נסראללה עלול למצוא את עצמו לפתע במעמד לא מוכר, שבו יצטרך להוכיח לאיראנים שהוא נכס חיוני וראוי יותר מנעים קאסם, וכי אין מקום להחליפו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

שלום אסייג ב"מנאייכ". מיניאטורה קטנה ויפה של תצוגת משחק

בשורה התחתונה, הצפייה ב"מנאייכ" היא כיף טהור

איור דלת מסתובבת - בנט יוצא לפיד נכנס

נכשלתי בפוליטיקה אבל הייתי ר"מ טוב, אומר בנט, ומסמן יעד עתידי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ