טור אישי || "ספרים מוגדרים כפצצות וטוויטר כאסון": מלחמת ארדואן בתקשורת מתעצמת

נשיא טורקיה שואף להשיג רוב של 400 חברי פרלמנט ממפלגתו כדי שיוכל לשנות את החוקה ואת שיטת המשטר. בהלך רוח כזה אין מקום לביקורת, ורדיפת העיתונאים והחקיקה הדרקונית נמשכות

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן. מתערב במינוי עורכים ועיתונאים
נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן. מתערב במינוי עורכים ועיתונאיםצילום: אי־אף־פי
צבי בראל
צבי בראל

עיניו הזועמות של הפינגווין וכנפיו הגדולות הפרושות לצדדים, כאילו התכונן להמריא ולהימלט, מעניקות משמעות אקטואלית חריפה ללוגו של מגזין הסאטירה הטורקי "פינגווין". "פינגווין" הוא מגזין רדוף ועורכיו, בהם בהדיר בארוטר ואוזר איידואן, עומדים עכשיו לדין בחשד לפגיעה בשמו הטוב של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. אם יורשעו, הם עלולים להישלח לחמש שנות מאסר. עילת התביעה היא קריקטורה שפירסם המגזין באוגוסט 2014, זמן קצר לאחר שארדואן נבחר לנשיא, ובה הוא נראה פונה לפקידים בכירים ושואל אותם אם הכינו עיתונאי לשחיטה, לידו ניצב בעל תפקיד בכיר המחווה בידו תנועה מגונה.

גם העיתונאית ומגישת החדשות לשעבר סדף קבאש, תעמוד החודש לדין באשמת "פרסום שקרים" בחשבון הטוויטר שלה. קבאש טענה כנגד הממשלה, שהיא מטייחת עבירות שחיתות, ומתחה ביקורת גם על דרך טיפולו של בית המשפט בפרשת השחיתות הגדולה לפני שנה, שבה היו מעורבים שרי ממשלה. היא צפויה, אם תורשע, לכמה שנות מאסר בעוון "הפניית אצבע מאשימה כלפי אישים שנלחמים בטרור".

בראיון שהעניקה לתחנת הטלוויזיה "האלק טי.וי" קראה קבאש מניפסט ארוך, שבו פירטה את עוולות המשטר, את הרדיפות אחר עיתונאים ואת השחיתות הפושה במנגנוני השלטון. "אני נשפטת במדינה שבה ספרים מוגדרים כ'פצצות', טוויטר הוא 'אסון', עיתונאים ששואלים שאלות מכונים 'חסרי בושה', מי שמממשים את זכותם החוקית להפגין נקראים "פורעים", שוטרים החושפים עבירות מואשמים בהמרדה ותובעים היוזמים חקירות מוגדרים כ'בוגדים במדינה'".

ב-5 במארס נשפט עיתונאי טורקי לחמישה חודשי מאסר על תנאי, משום שהעליב את ארדואן בדף הפייסבוק שלו, ומחשביהם של שני עיתונאים אחרים הוחרמו לאחר שגם הם, לפי הטענות, העליבו את הנשיא. מאז נבחר ארדואן לנשיא, הוגשו כ-70 תביעות נגד עיתונאים ואזרחים בגין פגיעה בנשיא או בממשלה, ועשרה עיתונאים לפחות נידונו לעונשי מאסר.

החודש חתמו 74 סנטורים אמריקאים על מכתב שבו הם דורשים משר החוץ ג'ון קרי, לפעול נגד הגבלת חופש הביטוי בטורקיה. קודם לכן שלחו 90 חברי בית הנבחרים מכתב דומה, אבל ספק אם המכתבים הללו ישנו את אופי המאבק שמנהל ארדואן נגד כלי התקשורת הטורקיים שמעזים לבקר את התנהלותו. שגריר טורקיה בוושינגטון, סרדאר קיליץ', נזכר, יום אחד לפני פרסום מכתב הסנטורים, לשלוח תגובה שבה הוא קובע כי המכתב רצוף סילופים. העיתון "סבאה" שבבעלות חתנו של ארדואן הסביר, כי ארגונו של פתהוללה גולאן, יריבו הפוליטי של ארדואן, הוא שעומד מאחורי המערכה נגד טורקיה, ואף רמז כי כמה חברי קונגרס קיבלו שוחד מן הארגון.

טורקיה, הממוקמת במקום ה-149 מתוך 180 בסולם חופש הביטוי של הארגון "עיתונאים ללא גבולות", העבירה בשבוע שעבר חוק דרקוני חדש-ישן, ולפיו ראש הממשלה ושריו יוכלו לדרוש לחסום או להסיר אתרי אינטרנט אם יתברר שהם "פוגעים בביטחון הכללי, או בסדר הציבורי ומאיימים על רכוש או על בריאות הציבור". רשות התקשורת הטורקית תחויב להפנות את הדרישה לספקי שירותי האינטרנט בתוך ארבע שעות מהעלאתה, וספק אשר לא ייענה, ייקנס בסכומים גבוהים מאוד. הליך זה ייעשה ללא צו שופט, אבל אפשר יהיה לערער עליו בפני בית המשפט והוא אינו מונע הגשת תביעת נזיקין נגד הספק ובעלי האתר. אמנם רק לפני חצי שנה פסל בית המשפט החוקתי חוק דומה, אך נראה כי ממשלת טורקיה תמצא את הדרך להעביר הפעם את החוק למרות הביקורת הבינלאומית והמקומית.

מלחמתו של ארדואן בעיתונות אינה חדשה. היא נמשכת כמעט לאורך כל תקופת כהונתו בכמה מישורים: הוא עודד את תומכיו לרכוש כלי תקשורת של יריביו, אחרי שהוטלו עליהם קנסות עתק; הוא מתערב במינוי עורכים ועיתונאים; אין כמעט נאום פומבי, שבו הוא אינו מזכיר את הנזק שגורמים לטורקיה כלי תקשורת מסוימים, והוא מפעיל ללא עכבות את מערכת המשפט נגד כל מי שמעז לבקרו.

בטורקיה מעריכים כי המאבק הזה נגד התקשורת הביקורתית יילך ויתעצם ככל שיתקרב מועד הבחירות לפרלמנט, בתחילת יוני. ארדואן, ששואף להשיג רוב של 400 חברי פרלמנט ממפלגתו כדי שיוכל לשנות את החוקה ואת שיטת המשטר, מציג את הבחירות הללו כהצבעת אמון. הלך רוח כזה אינו יכול לסבול ביקורת, גם אם פירוש הדבר גרסה טורקית לסיסמה ישראלית ידועה, בנוסח "מדינה טורקית ודמוקרטית — קודם טורקית ואחר כך דמוקרטית".

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ