טוב שליברמן זוכה

אורי משגב
אורי משגב
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אורי משגב
אורי משגב

שלטון החוק לא קרס הבוקר בבית משפט השלום בירושלים. גם לא הדמוקרטיה הישראלית. ייתכן שנגלה בדיעבד כי שלושת השופטים אפילו תרמו לחיזוקה. זה לא יום אבל. אין צורך בבכי ובנהי. ראוי היה להתאבל ולקונן בשעה שהיועץ המשפטי החליט לסגור את תיקי החקירה הגדולים נגד אביגדור ליברמן, למרות תשתית ראייתית מוצקה ובניגוד מוחלט לדעתו של פרקליט המדינה.

מי שמעוניין להבין איך עושים צחוק משלטון החוק, שיחזור לשם. המסמך בן מאה העמודים שבו מסביר וינשטיין את ההחלטה הוא אבן דרך, מלאכת מחשבת משפטית של השחתת מידות. אבל לבכות עכשיו? על זיכויו של ליברמן מעבירה מינורית, במשפט שבו עד התביעה המרכזי הוא סגנו המודח דני אילון? לא הייתם קונים מהאיש הזה שרפרף משומש, אז מה אתם רוצים משופטי השלום הספקנים.

טוב שליברמן זוכה. הרשעתו ב"הפרת אמונים" בדמות קריאת וקריעת פתק ואז השלכתו לאסלה הייתה הופכת אותו לקדוש מעונה – בקרב מחנה הימין וציבור מצביעיו. השמאל הישראלי חייב להבין שהמאבק נגד ליברמן צריך להתבצע במגרש הרעיוני והפוליטי. מצבו במגרש הזה נוח הרבה פחות מהסטטוס המשפטי שלו. ייתכן ששיאו מאחוריו. הקנוניה המוניציפאלית שלו בירושלים הסתיימה בתבוסה. העולים הוותיקים מחבר העמים ראו אותו חובר לאריה דרעי. בימים אלו הם גם רואים אותו חובר בדהרה לנפתלי בנט. אלו לא בני הברית הטבעיים לציבור הזה. תהום של דת ומדינה פעורה בין ש"ס והבית היהודי לבינם.

אביגדור ליברמן מחוץ לבית המשפטצילום: רויטרס

חזרתו הצפויה של ליברמן למשרד החוץ גם תחזק מאוד את אפיונה של ממשלת נתניהו השלישית כממשלת ימין קשה. הסרת המסכות הזו מבורכת. מחנה המרכז-שמאל הישראלי ייאלץ להפשיל שוב שרוולים ולהיאבק על דרכו, בתוך הממשלה ומחוצה לה. יותר קל ונוח לחכות בשקט שמשטרת ישראל ופרקליטות המדינה יעשו את העבודה, אבל החיים הם לא תמיד פיקניק. גם לא גן עדן, כלשונו של הנאשם המזוכה מהתנחלות נוקדים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ