לחבק את הגזען הקטן שבתוכנו

לרגל היום הבינלאומי למאבק בגזענות

ענת רוזיליו-אדלר
ענת רוזיליו-אדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענת רוזיליו-אדלר
ענת רוזיליו-אדלר

ביום המאבק הבינלאומי נגד גזענות ובשבחי הפוליטיקלי קורקט, אני מציעה שנחבק את הגזען הקטן שבתוכנו. כן, כן, בואו נודה בזה - כל אחד מאיתנו מחביא איזה צד אפל וחשוך, צד פרמיטיבי שניזון מהסטיגמות אותן ינק מילדות, צד חשוך שמאמין לדימויים סקסיסטיים, גזעניים או שוביניסטים, אותם אנחנו מקבלים כמובנים מאליהם.

מהיום בו נולדנו, אנחנו חיים עם הסתירה הזאת בין סטיגמות פרימיטביות לבין היותנו בני תרבות רציונליים ומוסריים. אנחנו מבינים שנקודת המבט הצרה שלנו על העולם, לא יכולה לתת את מלוא התמונה של המוסר האוניברסלי. ברור לנו באופן רציונלי שפרימיטיבי לחשוב שעור בהיר נעלה מכהה, ששורשים אירופאיים נשגבים משורשים אסיאתיים וכדומה. אלו אותן נורמות חברתיות המסייעות לנו להרדים את הגזען הקטן שבתוכנו ולתת לאור לגבור על החושך. 

אבל מה קורה בעידן בהן הנורמות החברתיות נסדקות? עידן בו מנהיגים מכלילים ומסיתים נגד אוכלוסיות מוחלשות, עידן בו הערבים נוהרים, המוסלמים מתפוצצים, היהודים עושקים ונשים רק רוצות שיתפסו להן בפוסי. עידן בו אישים בעלי כוח והשפעה מרשים לעצמם לסטות מהנורמה החברתית כלפי חוץ, הוא עידן בו שעון מעורר עצבני מעיר את הגזעניים הקטנים שבתוכנו, בתוך כל אחד מאיתנו. וכך דברים שלא היינו מעזים להרשות לעצמנו להגיד או לעשות בעבר, נראים באקלים החברתי הנוכחי לגיטימיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ