צה"ל, לפקודה הזו אני ממש לא מתכוונת לציית

חיילת
חיילות בסוללת תותחנים במהלך מבצע "שומר החומות" ׁ(למצולמות אין קשר לכתבה)
חיילת

למפקדים שלי, הקודמים, הנוכחיים והבאים, מהמ"פ ועד למפקד היחידה,

יש לי בקשה די הזויה מכם - תשפטו אותי. בדרך כלל אני מצייתת לפקודות, גם כשאיני מסכימה איתן. בתור חיילת יש לי מחויבות לעשות זאת, וגם כשאני עוברת על פקודה מסוימת, כמעט תמיד, זה נעשה בשוגג, מתוך חוסר ידע או הבנה, ולא מתוך כוונה לבצע עבירה. הפעם אני מצהירה: על הפקודה האוסרת בשימוש בשפה שוויונית מבחינה מגדרית בצה"ל, אני מתכוונת לעבור בגאווה ואין לי שום בעיה להישפט עליה שוב ושוב, עד שתשונה.

לפי הפקודה שפורסמה ב-8 באוקטובר ב"צהלשון" (יחידה שממלאת את האינבוקס שלי במודעות בנוסח "הידעת?" שבדרך כלל מועברות ישירות לספאם) – אין להשתמש באותיות רב-מגדריות ואין לפנות לשני המינים באמצעות הפרדה בנקודה או לוכסן. אמנם, לא כתוב בפירוש שאין לכתוב בלשון נקבה, אבל כן כתוב שאסור לכתוב "הטובות לטיס".

אז חיפשתי באינטרנט "צהלשון" ומצאתי כתבה מ-2017 שפורסמה ב"הארץ" ובה מסופר שמונחים העוסקים בתפקידים אותם ממלאות נשים ישונו ללשון נקבה, למשל קמב"צית במקום קמב"ץ, מש"קית ת"ש במקום מש"ק ת"ש. אבל, כשזה מגיע לדרגות, הצבא אוסר לכנות אישה בדרגת אלוף "אלופה". מש"קית ת"ש כן ואלופה לא? מעניין. "ההיגיון נעצר בש.ג" היא אמירה די מדויקת במקרה זה.

אני משרתת בצבא בו נשים הן לוחמות ואחוז הקצינות הבכירות בו מטפס. כבר שמעתי על סמג"דית בהריון מתקדם שעשתה מסדר לחיילים; בחיל התותחנים יש מג"דית וסמג"דית מצוינות; ויש לי חברה שהחלום שלה הוא להיות מסו"לית (מפקדת פלוגה בחיל תותחנים). בחיל שלי מעודדים קצינים וקצינות להגיע לפחות לתפקיד מ"פ (סרן). חיל האיסוף מונע כמעט אך ורק על-ידי קצינות מצוינות - בלי השלישה, הרופאה והקמב"צית אין לי מושג איך היינו מצליחות ומצליחים להתנהל.

כשגברים רואים אותי עם נעלי החי"ר מלאות האבק, סוחבת ציוד כבד, מטפסת על משאיות ומעמיסה ג'ריקנים של מים, הם לא מאמינים ש"בחורה רזה ועדינה כמוני" מצליחה להתמודד עם כל זה. לעומת זאת, במש"ק הת"ש היחיד שאי פעם פגשתי, ימשיכו לזלזל על רקע צבע השרוך הסגול שלו ודרישת התפקיד לרגישות כלפי אחרים. את המג"דית המדהימה של אחד מגדודי התותחנים ימשיכו לכנות "אישה מטורללת", שלא ברור מה היא רוצה וכנראה שהיא בכלל במחזור. גם אם בין אותם בכירים יש מי שמכבדים ומעריכים אותה, היא לנצח תהיה פחות נחשבת בעיני כמה גברים בינוניים עם פלאפלים על הכתפיים.

לצד כל זה, כשאני מדברת עם חיילות מרקעים קשים, אני ממש לא מתכוונת לדבר בלשון זכר רק כי יושב גבר אחד בחדר. כשפניתי לצוות המגדרי בקורס בלשון נקבה, אף אחד משבעת הגברים בקהל לא התעצבן, להיפך. גם הם דיברו בלשון נקבה, וגם המפק"ציות שלהם. גם המפק"צית שלי, בצוות המעורב בו הייתי, דיברה בלשון נקבה. כי אישה או גבר שעומדים/ות מול רוב נשי, ידברו בלשון נקבה.

אנחנו לא נסליל מגדרית ילדים וילדות לחלוקה האכזרית בין "זכר" ל"נקבה". הגיע הזמן שצה"ל יבין את המשפט ששמעתי מאמא שלי לכל אורך ילדותי – "שפה מעצבת תודעה". במקום לומר שילדות יכולות להיות מה שהן רוצות ללא קשר למין שלהן ולמגדר שלהן, אפשר לדבר ככה. להשתמש בלוכסנים, נקודות ולשון רב-מגדרית. גבר יכול להיות מש"ק ת"ש מעולה, ואישה יכולה להיות מג"דית מצוינת. אין שום סיבה בעולם שההטייה המגדרית של התפקיד שלהם תהיה שונה מהמגדר שלהם.

אני לא יודעת בדיוק מתי איזה גבר החליט שכדאי להשאיר אותנו בתקופה הפרה-היסטורית ולאסור על שימוש בשפה שוויונית, אבל השפה השוויונית כאן כדי להישאר וכחיילת בצבא הגנה לישראל אני מצפה שהצבא ינהיג את השינוי, שממילא בעתיד הוא ייכנע לו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות