תנו למשטרה לנצח

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

עשרות אלפי המתנחלים ותומכיהם, שגויסו על ידי מועצת יש"ע להפר את הוראת המשטרה, הפגינו שוב את הכישור העיקרי שלהם: לזלזל בחוק ולתבוע את עלבונה המדומה של הדמוקרטיה. שוב חזר המראה המלווה את התנהגות הנהגת המתנחלים זה 38 שנים: כלפי חוץ נכונות לנהל משא ומתן עם מי שממונה על אכיפת החוק, אך למעשה לדחות כל החלטה הנוגדת את עמדתם.

שלשום היה נדמה, שבין המשטרה למתנחלים נרקמת הסכמה כביכול על היקף ההפגנה שביקשו לקיים ואורכה. אך כשהמשטרה התעשתה לבסוף והבינה, כי המתנחלים אינם מסכימים להתחייב על מסלול מסוים ועל פרק זמן שבו תסתיים ההפגנה, וכשנודע שאינם מתכוונים להתפזר עם תום ההפגנה, החליט המפכ"ל, בעצה אחת עם היועצים המשפטיים של המשטרה ושל הממשלה, לאסור על ההפגנה.

מדור הזירה

השתלשלות האירועים ובעיקר חוסר העקביות של המשטרה ואזלת ידה במניעת ההפגנה והמסע לנתיבות ומשם לכפר מימון מחייבים הסקת מסקנות מהירה. פחות מחודש לפני היציאה מעזה היה קשה להתחזק בתקווה, שכוחות הביטחון אכן מסוגלים ליישם את התוכניות המבצעיות שנרקמו בקפדנות.

אך אין בכך כדי להסיח את הדעת מפריצת החוק ההמונית אתמול. השתתפות אלפי עבריינים-במוצהר במופע שנאסר בידי המשטרה אינו הופך אותו לחוקי, אלא למפגן של אספסוף שאימץ לעצמו, מתוך הרגל, עליונות על החוק. דומה, שאין הוכחה טובה יותר לזלזול במוסדות המדינה מאשר בדבריו של יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, שהסביר למפגינים, כי המארגנים מכינים תוכנית חדשה, שתעבור לאישור ועדת ההיגוי של הרבנים. לא של המשטרה, לא של צה"ל ולא של שום גורם אשר צריך בסופו של דבר גם לאבטח את חיי המפגינים.

אם עד כה היתה העמדת פנים של שמירה על החוק וציות כלפי חוץ להוראות הממשלה, דבריו של ליברמן מסירים את המסיכה: הוראות חוק וצווי משטרה טובים רק לאזרחים מן השורה - המתנחלים פטורים. באחת, גם לרבנים נבחרים הוענקה סמכות, שמלכתחילה לא היתה צריכה להיות שמורה להם, להכשיר כל עבריינות כשהם משימים עצמם כשלוחיו של בית דין של מעלה.

ממשלת ישראל אינה רשאית להתיר ריסוק פומבי ובוטה כל כך של הוראותיה ושל סמכותה. האשליה, כי אפשר לשמור על שלמות הדמוקרטיה באמצעות משא ומתן עם עברינים מועדים, שוב התפוגגה. גם המחזה של שוטרים ושוטרות עומדים בידיים ריקות מול המון עוין הוא מהמותרות שהחברה הישראלית, במצבה הנוכחי העדין עד מאוד, שוב אינה יכולה להרשות לעצמה.

מוטב למשטרה ולצה"ל להכיר בכך, כי יש רק דרך אחת ליישם את החלטותיהם: בכוח, בנחישות ובכל האמצעים העומדים לרשותם. בדיוק כפי שעושים זאת משטרה וצבא במדינות דמוקרטיות אחרות כשאספסוף מאיים למוטט אותן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ