זהו מרד, לא מחאה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

אלה שעדיין רואים בכיפות הסרוגות את מיטב הנוער, וחושבים כי תרומתם למדינה ולצבא לא תסולא בפז, מקווים כי ברגע האמת לא יפרוץ המרד נגד הפינוי, ו-42 אלף החיילים והשוטרים שנקראו לדכא אותו יהיו למעשה מובטלים ממעש. זו היתה התקווה כל עוד הסתפקו מתנגדי ההתנתקות בהפגנות, בצביעת המדינה בכתום, בהפעלת לובי פוליטי על השרים המתנגדים, בכוונה לערוך בחירות חדשות או לשנות את החלטת הכנסת.

אלא שבימים האחרונים התגנב חשש ללב שהגבול נחצה והמחאה נהפכה למרד. מתחת לאפו של צה"ל הסתננו לגוש קטיף, בניגוד לחוק, אלפי מתנחלים, לא רק המופקרים שבהם, אלא גם המנהיגות הוותיקה והנחשבת לאחראית. בימים האחרונים מושמעים איומי התאבדות, התבצרות עד כלות בבתי כנסת עטופים בטליתות, וכמה מאות תושבי גוש קטיף אף ביקשו להכיר בהם כמדינה יהודית נפרדת, ואיימו להזריק אטרופין לסוסים של השוטרים שיבואו לפנותם. במקביל, מתפתח בשאנור שבשומרון מוקד התבצרות נוסף של קיצונים. פקודות המבצע שחולקו בעצרת ההמונים בכיכר רבין הורו לכל המתנגדים לחסום את הגישה לגוש קטיף בגופם, ודברי ההמרדה של הרבנים, שאת תוצאותיהם הרות האסון ודאי עוד נראה בשטח, אינם משאירים מקום לאמפתיה או לשאננות. אין מדובר עוד בהשתתפות בצערם של המפונים, שהשפויים שבהם כבר נמצאים בעיצומה של אריזה, אלא בהתגייסות כללית של הציבור השפוי במדינה לדיכוי מרד המתנחלים הגלוי והמוצהר נגד החלטות השלטון הריבוני.

מדור הזירה

במרד לא מטפלים בכפפות של משי. המחדל שהביא לכך שכוחות הביטחון צריכים לפנות עוד יותר מ-5,000 פולשים לגוש קטיף ולהתנחלויות צפון השומרון, מעבר למתיישבים הקבועים, אותו מחדל שמטיל על השוטרים והחיילים טיפול מיותר במתנגדים הלהוטים ביותר, אולי ייחקר בבוא היום. אולי יילמדו לקחי רגישות היתר שאיפשרה לחיילי המחסומים להחדיר לגוש אלפי אנשים. ברגע זה, מסוכן מאין כמוהו, נוכחותם של הפולשים מבטיחה כי המבצע יהיה קשה שבעתיים, וכי החיילים והשוטרים ייאלצו לעמוד מול אנשים עם פוטנציאל אלימות לא מבוטל. את תוספת הקושי הזאת היה אפשר למנוע אם מפקדי צה"ל היו פחות זחוחים.

עוד לא הגיע הזמן לדבר על היום שאחרי, על הלקחים שיילמדו, על חשבון הנפש ההיסטורי עם הכיפות הסרוגות, או על הפיוס שרבים מייחלים לו בין מפנים למפונים. עכשיו הזמן להתמודדות אמיצה עם מי שמנסים לקעקע את ההחלטות וביצוען. החיילים והשוטרים צריכים לדעת שיש להם גיבוי ציבורי רחב לבצע את הפקודה, וכי דברי השחץ והנאצה שמוטחים בהם, כמו גם ההבטחה לעונש בעולם הבא, הם גילויי שנאה לדמוקרטיה וניסיון לכפות מעין פוטש דתי-פונדמנטליסטי, שרוב אזרחי המדינה מתנערים ממנו בשאט נפש ובחרדה ורואים בו ובנציגיו סכנה לאומית קרובה ומיידית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ