ענת קם
ענת קם

שניים מהאינטלקטואלים השמרנים הבולטים בארצות הברית, סטיב הייז וג'ונה גולדברג, הודיעו השבוע כי הם עוזבים את "פוקס ניוז", מפני שהפער בין העבודה העיתונאית והפובליציסטיקה האחראית לבין הפובליציסטיקה הלא אחראית נהפך לבלתי נסבל. הקש ששבר את גב הגמל היה הסדרה "Patriot Purge" בהובלת המגיש הבכיר טאקר קרלסון, שהציגה נראטיב שקרי לחלוטין ומסוכן על אירועי 6 בינואר וועדת החקירה שהוקמה בעקבותיהם.

ערוץ 20, ששואף להיות פוקס ניוז הישראלי — ערוץ ימני־שמרני עם זיקה למורשת דתית — עלול לסבול מבריחת מוחות דומה אם לא ינצל את ההזדמנות שבמעבר לאפיק 14 ביום ראשון הקרוב — להתבגרות מקצועית.

לצורך העניין בלבד, נניח הנחה חסרת כל בסיס, שיש צורך אמיתי בערוץ תקשורת ימני. שיש באמת מחסור בייצוג דעות ימניות והטיה בדיווחים בערוצים הוותיקים. הדרך לעשות זאת מתחילה בהבנה של הסדר הלוגי והכרונולוגי הראוי לערוץ תקשורת ימני: קודם תקשורת, אחר כך ימני.

מאז הקמתו, וביתר שאת מאז שינה את אופיו מערוץ מורשת לערוץ אקטואליה, איש מקברניטי הערוץ לא השכיל להבין שהבסיס הוא קודם כל עיתונאי. זו הסיבה לכך שפוקס ניוז, חרף שלל בעיותיו, הוא גוף לגיטימי — הוא קודם מביא סיפורים ומדווח חדשות, ורק אז בונה עליהם את הפרשנויות והקשקשת הקונספירטיבית. בערוץ 20 הפכו את הסדר, וגם אז — העובדות מצטרפות רק אם הן מתאימות לנראטיב, ורק אם היה כתב שיביא אותן.

לערוץ 20 יש בעיות מקצועיות שלא קשורות לדעות של עובדיו. לדוגמה, הקצאת ותיעדוף משאבים לעבודה עיתונאית. האם תחקירן של "חדשות 12" ייאלץ להפסיק סדרת כתבות שכבר החלו בשידורה, כי פתאום יחליטו להעביר את הצלם האחד שיש לערוץ בשעות הערב לסיקור הפגנה חסרת חשיבות? האם מגישה ב"חדשות 13" תיאלץ לגמגם מול המצלמה, כי אין צוות טכני שיכין לה את הטלפרומפטר בזמן? האם באולפן "חדשות 11" יתמקדו בלבושן של המרואיינות ולא בתוכן דבריהן? האם בכל ערוץ אחר, תחקיר עם חשיפות דרמטיות בעלות השלכות פוטנציאליות על תוצאות הבחירות הכלליות היה מעוכב למשך שבועות משום שבאולפן העדיפו לדבר על משפטי נתניהו?

כל אלו דברים שקרו וקורים בערוץ 20, שכבר לא יכול ליהנות מהגנת ינוקא לכשליו ותירוצי "הרצה" לחובבנותו. הבעיה המרכזית שמונעת ממנו להיות פוקס ניוז על אמת היא שהוא לא שייך לתאגיד ענק ותיק, שליבת עיסוקו היא תקשורת ועיתונות. תגידו מה שתגידו על רופרט מרדוק — את הרוב הוא כנראה הרוויח ביושר — עיתונות הוא יודע לעשות, גם תוכנית וגם מסחרית. לא ניתן לומר את אותם דברים על יצחק מירילשווילי.

כסף לא קונה סגנון, אבל הוא יכול לקנות אנשי מקצוע. מירילשווילי יכול להרשות לעצמו להעסיק עורכים מקצועיים יותר, כתבים רעבים יותר, ולעבות את המעטפת הטכנית וההפקתית של השידורים. חוסר ההצלחה של הערוץ מאז הוקם, למרות הפופולריות של חלק מאנשיו ברשתות החברתיות, היא לא משום שהימין נרדף או מוחרם. היא כי המוצר שלו גרוע. אם הוא רוצה באמת להתקדם לליגה של הגדולים, הוא חייב לעבור שינוי מהותי ולא להסתפק בקוסמטיקה של האפיק בממיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ