ההוכחה האמריקאית לקיום האל

אליה ליבוביץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אליה ליבוביץ

מאבק גדול מתחולל כיום באמריקה בשאלה אם יש לאפשר לבתי הספר במדינה להציג את סברת "התכנון התבוני" כהסבר מתחרה למורכבות שבטבע - לצד התמונה הדרוויניסטית- אבולוציונית של העולם.

חסידי "התכנון התבוני" - בהם נשיא ארה"ב, שאמר לאחרונה כי רעיון התכנון התבוני הוא תיאוריה חלופית שוות ערך לתמונת העולם הדרוויניסטית - טוענים שהמורכבות העצומה המתגלית לעינינו ביקום, בפרט בעולם החי והצומח, היא ביטוי לפעולה של ישות בעלת תבונה. לטעמם, רק תכנון על ידי תבונה כזאת יכול להסביר את קיומן בעולם של מערכות מסובכות כמו העין או האוזן האנושיות, או את התבנית הנהדרת של זנב טווס הפרוש לרווחה.

מדור הזירה

טענה זו מוצגת עתה בארה"ב ביתר שאת כהסבר מתחרה לתורת האבולוציה של העולם הביולוגי, שיסודותיה הונחו על ידי צ'ארלס דרווין. הדרוויניסט עומד נפעם לא פחות אל מול המורכבות, התכליתיות, הסדר והיופי המופלאים שמתגלים בעולם החי והצומח, אך הוא מייחס אותם לא לכוונת מתכנן תבוני כלשהו אלא לחוקיות סטטיסטית של תהליכים מקריים המתרחשים בעולם. בתמונת העולם הדרוויניסטית, לאף אחד מן התהליכים המניעים את האבולוציה שמולידה את הרב-גוניות המתגלית בו, אי אפשר לייחס לא תבונה, לא כוונה, לא רגש ולא רצון.

במינהלים ובמוסדות חינוך במדינות אחדות בארה"ב אפשר לגלות כיום סחף גדל והולך לכיוון העמדה הנתמכת על ידי הנשיא, ובבתי ספר שונים תורת "התכנון התבוני" אמנם נלמדת בכיתות, לצד תורת האבולוציה. מגמה זו מחרידה אנשי מדע וחינוך רבים, לא רק באמריקה. היא בוודאי צריכה להדיר שינה מעיניהם של מחנכים ושל מקבלי החלטות בישראל. המאבק הפוליטי-תרבותי התעצם עד כדי כך, שהוא מגיע לכותרות ראשיות בעיתונות היומית בעולם. "הארץ", למשל, פירסם בשבוע שעבר את מאמרם של ריצ'רד דוקינס וג'רי קווין, מחשובי חוקרי האבולוציה בדורנו, המסביר את חולשותיה של תורת התכנון התבוני ואת הסכנה שבהצגתה בתוכניות לימוד בבתי ספר כתיאוריה מדעית. "ניו יורק טיימס" פירסם לפני כחודש מאמר גדול ברוח דומה, של הפילוסוף האמריקאי דניאל דנט.

החולשה העיקרית של רעיון המתכנן התבוני הינה בכך שאי אפשר לראות בו הסבר כלשהו לתופעה שאותה הוא מתיימר לבאר. את הטיעון המרכזי העומד בבסיסו אפשר להציג כדלקמן: אף אדם בר דעת לא יחשוב שהציורים המופלאים שצייר מיכלאנג'לו על תקרת הקפלה הסיסטינית נוצרו כתוצאה מתהליכים מקריים, ללא כוונה וללא אינטליגנציה. כיוצא בזה - לגבי מטוס האף-16. על אחת כמה וכמה שהסבר כזה מתחייב למערכות ביולוגיות בעולם, שמורכבותן גדולה לעין שיעור.

ואולם, היסק זה מבוסס על קל וחומר של שטות. הסברה שיצור תבוני תיכנן את האף-16 מהווה אמנם הסבר מניח את הדעת לקיומה של מערכת מורכבת זו, משום שאנו יודעים על קיומם של מהנדסי אווירונאוטיקה, באופן בלתי תלוי בהכרתנו את המטוס עצמו. המחשבה שיד אדם תבוני ציירה את הקפלה הסיסטינית יש בה כדי להסביר את הציורים, רק משום שיש בידינו ידיעה מוקדמת על קיומם של יצורים שיכולים לתכנן ולבצע ציורים כאלה.

לגבי עולם הטבע והיקום אין לנו כל ידיעה מוקדמת על קיומה של תבונה שמסוגלת לתכננו. הסקה מקיומו של העולם המורכב והמופלא על מציאותו של מתכנן תבוני איננה ביאור של התופעה, אלא תוצאה פסיכולוגית שלה.

למה הדבר דומה? למקרה של יחזקאל, העובד כבר 17 שנה ככספר בסניף בנק קטן. לפני שנתיים רכש שמונה דונם בקיסריה ובנה וילה בת 400 מ"ר, מגרש טניס, שתי בריכות שחייה ואורווה של סוסי מרוץ. הדבר עורר את חשדם של שלטונות המס, אשר שלחו חוקר לבדוק את העניין. שאלתו הראשונה של החוקר ליחזקאל היתה פשוטה: מנין לך הכסף?

תשובתו של יחזקאל באה מיד וללא היסוס: במוצאי תשעה באב תשס"ב נגלה אלי אליהו הנביא בחלום ואמר לי: יחזקאל בני, קום, קח את חפירה, ולך לך אל קבר אסתר המלכה בגליל. בחצות ליל ראש חודש עמוד ליד מצבת הקבר וצעד 613 פסיעות לכיוון צפון, ו-49 צעדים לכיוון מזרח. בנקודה זו תחפור שבע אמות באדמה ותמצא שם תיבה עתיקה. פתח את התיבה, אחוז בה, ואמור שלוש פעמים: נ-נח-נחמ-נחמן-מאומן. וכאן עלה אליהו בסערה השמימה. עשיתי כמצוותו ובעודי עומד בליל ראש חודש אלול והתיבה הפתוחה בידי, החלה זו להתמלא בעשרה מיליון שקלים בשטרות חדשים של 200 שקל. החוקר לא התרצה ושאל: יש לך ראיה כלשהי לסיפור? בוודאי, השיב יחזקאל, וכי הווילה בקיסריה איננה הוכחה מספקת?

וכך ממש אומרים חסידי התכנון התבוני. אנו רואים עולם מופלא. ההסבר למורכבותו הוא בישות תבונית שתיכננה אותו. ואם תשאלו מנין אנו יודעים שישות כזאת קיימת, נענה לכם מיד: וכי קיומו של עולם פלאי כזה איננו הוכחה מספקת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ