האמת על "האמצעים המיוחדים"

בניגוד למה שחושבים, הם הופעלו מבצעית רק בבוקר המלחמה, לא קודם

יוסי לנגוצקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יוסי לנגוצקי

משך שנים מנסה מי שהיה ראש אמ"ן במלחמת יום הכיפורים, אלוף (בדימוס) אלי זעירא, לשכתב את ההיסטוריה בנוגע לאחריותו האישית לאחד המחדלים החמורים ערב המלחמה - אי הפעלתם של "אמצעי האיסוף המיוחדים" של אמ"ן, שנועדו להתריע ברמה האסטרטגית על סכנת מלחמה.

כמי שפיקד באותם ימים על היחידה שהיתה אחראית להפעלת "האמצעים המיוחדים", החרשתי כל השנים למשמע גרסתו של זעירא. אולם עם פרסום ספרם של דוד ארבל ואורי נאמן "שיגיון ללא כיפורים", התומך בגרסת זעירא, וככל שמתרבות הופעותיו של זעירא לפני קהלים שונים ומגוונים, חלקן לפני חיילים וקצינים צעירים, שאינם מכירים גרסה אחרת, אני מרגיש שחובתי להעמיד מולה את השתלשלות הימים שקדמו למלחמת יום הכיפורים ולתרום את חלקי לוויכוח הנוקב שניצת אחרי המלחמה ומלווה אותנו עד היום.

ועידת יהדות, ישראל והעולם: מתיקון שבועות לתיקון עולם

מעדויותיהם לאחר המלחמה של שר הביטחון אז משה דיין ושל הרמטכ"ל דוד אלעזר, עלה כי אחד הגורמים החשובים שהביאו אותם להקל בערך הידיעות על אודות המתקפה המתקרבת, היה ביטחונם בפעולת "האמצעים המיוחדים", שנשען על דיווחיו של זעירא. הם היו סמוכים ובטוחים ש"האמצעים" פועלים, ומכיוון שאינם מביאים מידע התרעתי, הניחו שאין מלחמה בפתח. רק לאחר המלחמה נודע להם ש"האמצעים" לא הניבו מידע התרעתי, מכיוון שבהוראת זעירא הם כלל לא הופעלו.

לאחרונה פורסם בספרם של דוד ארבל ואורי נאמן ("שיגיון ללא כיפורים", ידיעות אחרונות) כי האלוף זעירא הורה להפעיל את "אמצעי האיסוף המיוחדים" ארבעים שעות לפני פרוץ המלחמה. מכאן משתמע שזעירא לא שיקר לדיין כאשר נתן לו להבין בבוקר יום שישי, 5 באוקטובר, כי אמצעים אלה פועלים וכי אינם מניבים אינדיקציות למלחמה. עוד נאמר בספר, כי מדברי זעירא אפשר להבין כי היתה הגזמה בערך שיוחס אז לפוטנציאל של "האמצעים המיוחדים".

טיעוניהם של ארבל ונאמן, בדומה לאופן שבו תיאר זאת אמיר אורן ("צלב המלחמה של אלי זעירא", "הארץ", 26.9.03), מעידים כי גרסתו המטעה של זעירא, שהתפרסמה גם במהדורה השנייה של ספרו, "מיתוס מול מציאות", מתבססת בציבור. כמי שנשא באותן שנים בכמה תפקידי מפתח בנושא "האמצעים המיוחדים", ושימש כמפקד היחידה שהיתה אחראית להפעלתם במלחמת יום הכיפורים, אני רואה חובה לעצמי להעמיד דברים על דיוקם.

מעבודתי המשותפת עם רמ"ח איסוף אז, אל"מ מנחם דגלי ז"ל, ועם תא"ל יואל בן-פורת, ידוע לי היטב כי בשבוע שלפני המלחמה פנה כל אחד מהם אל זעירא בבקשה לקבלת היתר להפעלת "האמצעים המיוחדים". פניותיהם, בדומה לבקשות דומות של גורמים במחלקת מחקר של אמ"ן, נענו בשלילה.

דיין ודדו, שהכירו מקרוב את הפוטנציאל ההתרעתי של האמצעים האלה, שהוגדרו כ"פוליסת הביטוח הלאומי של ישראל", הפנו לזעירא שאלות המעידות על מידת חשיבותם של האמצעים. העובדה, ואני נאמן על אמיתותה, שזעירא שמר (ובצדק) על "מקורות" אלה כעל בבת עינו מעידה כי הניסיון להמעיט בחשיבותם הוא חסר שחר.

על פי גרסתו של זעירא, שהוצגה בצורה סדורה בכנס "העמותה למורשת המודיעין" במלאת 30 שנה למלחמת יום הכיפורים, מצויה בידו קלטת, שאת ערכה הגדיר כ"פצצת אטום", המוכיחה ללא ספק, כי בניגוד למה שמעלילים עליו הוא התיר לבן-פורת להפעיל את "האמצעים המיוחדים" עוד בליל חמישי, 4 באוקטובר, 40 שעות לפני המלחמה. מכאן עולה שזעירא לא שיקר לדיין כשנתן לו להבין, בישיבה שהתקיימה בבוקר יום שישי, 5 לאוקטובר (כ-28 שעות לפני פרוץ המלחמה), כי האמצעים פועלים, אך אינם מניבים אינדיקציות התרעתיות.

עובדתית, הדברים הללו אינם נכונים. כמפקד היחידה שהיתה אחראית באותה עת להפעלתם של "האמצעים המיוחדים" הריני להעיד כי ההיתר שנתן זעירא לבן-פורת, מי שהיה האחראי למעטפת הפעלתם של האמצעים, 40 שעות לפני פרוץ המלחמה, היה לביצוע בדיקה טכנית בלבד ("ניסוי כלים"), תוך דרישה כי בן-פורת ידווח לו על סגירתם לא יאוחר משעה שש בבוקר ביום שישי, 5 באוקטובר. הוראה זו, שהועברה אלי, בוצעה ככתבה וכלשונה ובן-פורת אכן התקשר לזעירא לביתו לפני שש בבוקר ודיווח לו כי "האמצעים" נסגרו כפקודתו.

בתוקף תפקידי אז ידוע לי כי "האור הירוק" להפעלה מבצעית של "האמצעים המיוחדים" ניתן רק בבוקר יום הכיפורים, שעות ספורות לפני שפרצה המלחמה. בן-פורת, שישב לצדי בכנס, ואנוכי נדהמנו לשמע דבריו של זעירא. דברי החוקרים בספרם, שלפיהם "בן-פורת שנכח בכנס אישר את דברי זעירא", הם דברי איוולת.

תימוכין לדברי מצויים בזיכרונות של האלוף (בדימוס) אבי יערי ("בדרך למרחביה - חייו של איש מודיעין ישראלי"), המעיד כי בדיון ראשי המחקר, שהתקיים אצל זעירא בבוקר יום שישי 5 באוקטובר, פסק זעירא כי אין כל צורך להפעיל את "האמצעים המיוחדים שבמצרים".

הכותב הוא אל"מ (בדימוס) והיה רמ"ח איסוף במודיעין

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ