שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התגלות בעלי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גדעון לוי
גדעון לוי

מן האופל הגיח פתאום ראש השב"כ, יובל דיסקין, וחשף את עיקרי השקפותיו. חשף? לא בדיוק. דיסקין לא התכוון לחשוף את השקפותיו לפני כולנו. הוא דיבר בחשאי לפני חניכי המכינה הצבאית בני דוד בהתנחלות עלי, ובזכות ערוץ 10 שהשיג קלטת מהאירוע, נחשפו הדברים. מחלקת החדשות של ערוץ 10 ראויה לשבח על ההישג - דיסקין ראוי להוקעה. ראשית, בשל האכסניה: מדוע ראויים חניכיו של הרב אלי סדן לשמוע את שנמנע מכל שאר הציבור? במה זכתה מכינת המתנחלים שלא זכינו אנו כולנו? האם היה דיסקין מדבר בפתיחות שכזאת גם לפני פעילי שמאל או תושבי אום אל-פחם? למה, לכל הרוחות, דווקא בעלי, שלידתה וקיומה בחטא? דיסקין בחר לדבר במקום המטפח את גידולי הפרא של המתנחלים, אולי כדי לרצותם, אולי כדי להחניף להם.

גם תוכן דבריו מעורר סימני שאלה כבדים. דיסקין אמר שם כמה דברים נכוחים ואמיצים, חריפים במידת הביקורתיות שלהם - אלא שהוא אמר אותם כאילו אין לו כל חלק בעיצוב המציאות. דיסקין אינו משקיף ניטרלי שמתבונן במציאות - הוא אחד האחראים למראה דמותה. כך הוא הרחיב למעשה את גבולות המושג הנפסד "יורים ובוכים": עכשיו יש לנו גם "מקפחים ובוכים" ו"טועים ובוכים".

כאלה הם, למשל, דבריו על הקיפוח שממנו סובלים ערביי ישראל: "אם ניקח ערבי ישראלי מאום אל-פחם עם תעודת זהות ישראלית, ועצור יהודי, אני לא מזהה שוויון באופן שבו מטפלת בו המערכת. האפליה היא טובה בהרבה לטובת היהודים, מאשר לטובת הערבים". נניח לניסוח העילג - ונשאל: מי היא בדיוק אותה "מערכת" שמקפחת את הערבים? מי אחראי לכך שהעציר "נועם" זוכה ליחס אחר מאשר העציר "נעים"? לא רק בחדרי החקירות מדובר. אין ארגון שאחראי יותר לקיפוחם של אזרחי המדינה הערבים, בגלל תירוצים "ביטחוניים" חסרי שחר בדרך כלל, מהשב"כ שבראשו עומד דיסקין. כשמשפילים אותם בשדות התעופה, כשמאבטחים מונעים מהם גישה לאירועים שונים רק בגלל מוצאם, כשלא מאפשרים להם לקבל עבודה במוסדות ממלכתיים ובחברות הממשלתיות, וכשמלבישים עליהם תיקים ביטחוניים כבדים שמתגלים בבתי המשפט כקלי ערך - השב"כ אחראי לכך.

גם הודאתו של דיסקין בהערכות אסטרטגיות שגויות של ישראל, שגרמו שפך דם נורא ומיותר, לא מנקה אותו מאחריות. יאסר ערפאת לא יזם את האינתיפאדה הנוכחית? במשך שנים הלעיטו אותנו בטענה שרב המרצחים ערפאת אחראי לכל שפך הדם הזה מראשיתו ועד אחריתו ולכן אין מה לדבר אתו. עכשיו יוצא ראש השב"כ, שהיה בתפקיד בכיר גם בפרוץ האינתיפאדה, ואומר לנו ששטפו את מוחותינו בהערכות שקריות. אף על פי שבזמנו פורסם שדיסקין דגל בעמדה זו גם בעבר - העובדה שהערכותיו של הערפאתולוג הלאומי, עמוס גלעד, השתלטו כליל וקבעו את העמדה הרשמית של ישראל מעוררת סימני שאלה בנוגע לתפקודו של השב"כ. כשבשמאל הרדיקלי זעקו מתי מעט שערפאת הוא פרטנר לשלום, נתלו הכל בהערכות הביטחוניות של גופי "ההערכה הלאומית" שקבעו כי ערפאת אחראי אישית לכל אוטובוס שהתפוצץ ברחובותינו. כמעט שהתכוונו להתנקש בחייו בשל כך. עכשיו מתברר, על פי דיסקין, שלא דובים ולא אינתיפאדה.

כשראשי השב"כ יוצאים לאור נחשפת לא אחת האמת במערומיה, והיא לא תמיד מחמיאה. קודמו של דיסקין, אבי דיכטר, יצא לאור לפני כמה חודשים ועוד לא אמר כלום, אבל ממש כלום - עד כי התגנב החשד שפשוט אין לו מה לומר. ישראל חסון, שהתמודד עם דיסקין על ראשות הארגון, הוא עכשיו מועמד לכנסת מטעם רשימת הימין הקיצונית "ישראל ביתנו". מה זה אומר על ההשקפות שהנחו אותו בעת כהונתו בשב"כ? האם גם אז דגל ב"טרנספר מרצון"? גם פרצופו האמיתי של בכיר אחר בארגון, גדעון עזרא, על התבטאויותיו הגזעניות נגד ערבים, נחשף אחרי פרישתו.

דיסקין, שנחשב לאבי שיטת החיסולים הנלוזה, ששוב פורחת עכשיו בהעדר כל דיון ציבורי, הקדים את החשיפה. אבל הדבר לא מנקה אותו מאחריות. השב"כ תחתיו, כמו תחת כל קודמיו, הוא ארגון שבצד מלחמתו העיקשת בטרור אחראי לכמה הנחות יסוד מוטעות ולעוולות משוועות שמעצבות את חיינו. הוא מתעלל באלפי נחקרים פלשתינאים, משפיל ערבים ישראלים וטווה רשת סחטנית ואכזרית של משת"פים, שנזרקים אחר כך כחפץ משומש. מוטב היה לו פעל דיסקין לשינוי המצב, במקום להרצות לפני פרחי מתנחלים על חומרתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ