הלובי של המונדיאל

עוזי בנזימן-צריבה
עוזי בנזימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עוזי בנזימן-צריבה
עוזי בנזימן

מנוע החיפוש של גוגל מנה אתמול בבוקר 498 מופעים למלות המפתח: "איתן כבל ושידורי המונדיאל", ורק 20 אזכורים למלות המפתח: "הפגנת חולי סרטן המעי הגס מול הכנסת". מי שהנתונים האלה אינם משכנעים אותו מוזמן לעיין ב"מעריב" של היומיים האחרונים: שלשום הופיע בעמודו הראשון של העיתון מאמר של העורך הראשי ובו הוא קורא למצוא הסדר לשידור חינם, או במחיר מוזל, של תחרויות המונדיאל; אתמול הופיעה בעמוד 16 של אותו עיתון ידיעה בת עשר שורות שסיפרה על ביקורו של שר הבריאות החדש, יעקב בן-יזרי, אצל שובתי הרעב המתחננים לכלול בסל התרופות את האווסטין והארביטוקס - האמורות להקל על מצבם, אם לא להציל את חייהם ממש.

"מעריב" אינו לבד (במקרה זה); הוא ממחיש את סדרי העדיפות של החברה: הלובי למען שידורי חינם של המונדיאל גדול, יעיל וקולני לאין ערוך מאשר ארגוני המחאה החברתיים למיניהם. הפוליטיקאים, כמו עורכי עיתונים, יודעים מה מושך רייטינג: איתן כבל לא הספיק לחמם את כיסאו כממונה על רשות השידור וכבר יצא בסדרה מרוכזת של הכרזות, ראיונות ומגעים פוליטיים שנועדו לבשר לציבור על התגייסותו המוחלטת למען צפייה חופשית באליפות העולם בכדורגל. לבן-יזרי אין כל סיכוי להתמודד אתו על המגרש הזה. מול הפצרותיו של שר הבריאות החדש בשובתי הרעב החולים לחזור לבתיהם והבטחותיו להשתדל לכלול בסל הבריאות, במקרים מסוימים, את שתי התרופות היקרות - מגייס כבל את שרי האוצר, התרבות והספורט ואת מרכז השלטון המקומי כדי למצוא הסדר לשידור המשחקים ללא תשלום. ואם זה לא יספיק - הוא יפנה לראש הממשלה.

מצוקות חברתיות רבות וקשות מתחרות על שימת לבו של הציבור ועל מקומן בסדר היום הלאומי. מובן שלא ניתן להיענות לכולן ומובן שחומרתן אינה זהה, אבל האם החסך של צפייה במונדיאל הוא הנורא מכולם? הרי הפתרון שאליו חותר כבל יהיה כרוך, בסופו של חשבון, בהוצאת כספי המדינה: הוא מחפש פטנט שיענה לדרישות הכספיות של החברה שבידיה זכויות השידור של המשחקים, בלי להטיל את העלות על הצופה בבית; והסדר כזה, אם יושג, יישען, בדרך זו או אחרת, על הקופה הציבורית. הסכום שירצה את בעלת הזיכיון (ואת ציפיות הרווח של ערוצי הלוויין והכבלים המועמדים לשדר את המשחקים) נאמד, לפי אחת ההערכות, בכ-150 מיליון שקל; האם ההוצאה הזאת, או אפילו מחציתה, היא אכן הדחופה והחיונית ביותר ברשימת הצרכים החברתיים המתחרים על שימת לבה של הממשלה?

טיבן של מצוקות חברתיות רבות שהן מגזריות: ענותם של הנכים שונה מתלאותיהם של הקשישים, וצרותיהם של חולי הנפש אינן זהות לצורכיהן של אמהות חד הוריות; מסיבה זו אין הן מסוגלות לגייס סביבן שדולות גדולות וחזקות שייאבקו למענן. הוא הדין בתביעות שגלומות בהן מחלוקות אידיאולוגיות או פוליטיות (הדרישה לשוויון של ערביי ישראל או להגדלת קצבאות הילדים של המפלגות החרדיות). אוהדי הספורט, לעומת זאת, הם עם עצום ורב ולכן הם מצליחים להעלות את ציפיותיהם למרכז התודעה הציבורית וגם להקים להם צבא יעיל של שתדלנים המרושתים היטב עם קודקודי השלטון. זאת ועוד, מקבלי ההחלטות בצמרת המדינה נמנים לא פעם עם שדולת הספורט או עם קהל אוהדיה.

כל זה אנושי ומקובל ואינו ייחודי לישראל: הקשר בין כדורגל לפוליטיקה מוכר וחובק עולם. הדברים נכתבים כדי להזכיר לקברניטי המדינה, שאתמול צוטטו כמי שמצטרפים בהמוניהם לדרישה לבטל את התשלום, שיש עניינים נוספים הדורשים את טיפולם, וכדי להמחיש מה עומד בראש מעיינינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ