פרדוקס מלון פארק

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

הרבה קרה מאז, אך מי שנכח באירוע החגיגי, ב-1 בינואר 1995, יתקשה לשכוח איך אהוד ברק, קצר רוח לפשוט מדים ולהתכונן להסתערות על ראשות הממשלה, העביר את תפקיד הרמטכ"ל לאלוף אורי שגיא, או שמא היה זה מתן וילנאי. בין המוזמנים, בבגדיו האזרחיים, היה אלוף משנה במילואים, ששנים לפני כן ניבאו לו גדולות: אמנון ליפקין-שחק. מבצע ליטני ב-1978 שלח את שחק לבקו"ם. בגיזרה שבפיקודו, למרות מאמציו, פרצו לעצמם חמישה חיילים דרך פרטית צפונה, נחטפו ונרצחו. שר הביטחון עזר ויצמן והרמטכ"ל מוטה גור, מתוסכלים משפעת התקלות המבצעיות והפרת המשמעת בצה"ל, החליטו להדיח את שחק, מפקד חטיבת הצנחנים 35, למרות עברו המוכח ועתידו המשוער.

לולא אדם נחוש אחד, גם הסיום העצוב - ולא רק מה שקדם לו - אכן היה מתרחש. אורי שמחוני, שהיה אז קצין חי"ר וצנחנים ראשי ומפקד אוגדה בדרגת תת-אלוף, שמע על החלטת ההדחה והתנחל בלשכתו של גור, להניאו מכוונתו. אל תדיח את שחק, הפציר שמחוני, צה"ל יאבד רמטכ"ל-לעתיד. גור סירב להשתכנע ושמחוני הודיע כי יתמיד בשביתת שבת. בשעת ערב מאוחרת ויתר גור ויצא להרגיע את ויצמן.

בתולדות צה"ל ומלחמותיו רבים אירועים כאלה, שלפי גישה מחמירה היו צריכים להסתיים בעריפה המונית ובצמיחת צמרת אחרת, שגם אותה היתה המהפכה אוכלת במהרה. אילו הודח אלוף פיקוד הצפון יוסי פלד בעקבות "ליל הגלשונים" 1987, היתה מדינת ישראל מאבדת פרשן טלוויזיה המצביע על פגמי יורשיו ויורשיהם; ואילו סולק מתפקידו אלוף פיקוד הצפון גבי אשכנזי לאחר חטיפת שלושת חיילי ההנדסה בהר דב, לא היה מתקדם למועמדות לרמטכ"ל, ושר הביטחון עמיר פרץ, לא היה עומד עכשיו על סף מינויו למנכ"ל משרד הביטחון, כמשקל-נגד לרמטכ"ל דן חלוץ.

ההקשר הוא הכל. החטיפה בהר דב, עם כל חומרתה, מוסגרה על רקע אירועים קשים ותכופים בעימות המסלים עם הפלשתינאים - קצת לפניה קבר יוסף, קצת לאחריה הלינץ' ברמאללה. חדירת חיזבאללה למצובה, שהסתיימה בהריגת שישה ישראלים, נתפשה כמשנית לעומת פיגועי ההתאבדות בערים. שני אירועי החטיפה בשבועות האחרונים, בכרם שלום ובזרעית, הזדקרו משום שבשתי הגזרות היה עד אז רצף של הצלחות סיכול. התחקירים הנקודתיים מלמדים, כמו תמיד, שההתקפות שגרמו לחטיפות היו ניתנות למניעה. מה שאינם מספרים, כי לא לכך נועדו, הוא שמניעה כזאת לא היתה מבטלת את המציאות שגרמה להתקפות, אלא רק דוחה את ההתפרצות הבאה שלה; ולא טבעי לצפות לאינסוף הצלחות.

אפשר לקרוא לכך "פרדוקס פארק": כדי למנוע אירוע חמור, דרוש טיפול יסודי, אבל ההצדקה לטיפול זה תינתן רק בהתרחש האירוע החמור. עד לטבח במלון פארק, שגדש את סאת הרוגי הפיגועים, נרתעה ממשלת אריאל שרון מאישור מבצע חומת מגן. נוכחות חיזבאללה על גדר הגבול היתה בלתי נסבלת, אבל בפועל נסבלה, כל עוד הצליחו פיקוד הצפון ואוגדה 91 לסכל את התקפות החטיפה. ההצלחות שללו את התמריץ ואת ההכשר, מבית ומחוץ, לצאת לפעולה הנרחבת, ההכרחית.

לאחר ההצלחות הצבאיות הקודמות התקבלה המלצת אלוף פיקוד הצפון, אודי אדם, להתאפק בתגובה כלפי חיזבאללה. עכשיו מעריכים במטכ"ל, שנסראללה טעה להסיק מכך שצה"ל יעדיף ריסון גם להבא וכאשר החטיפה לא תסוכל. הוא לא הבין, שהנסיבות השתנו בהדרגה וגרעו מהנכונות הישראלית לשמור על איפוק. על כישלון קשה יותר להבליג. הצוות הישראלי לוחמני יותר, במיוחד הרמטכ"ל חלוץ וראש אמ"ן עמוס ידלין, שניהם חסידי השימוש בעוצמה רבה - בעיקר אווירית, מזרוע-האם שלהם - לפגיעה ולהרתעה; הרמטכ"ל הקודם משה יעלון וראש אמ"ן בתקופתו אהרן זאבי-פרקש השתייכו לאסכולת "תנו לרקטות להחליד".

ובהקשר האיראני, קיום המרתיע הטילי של חיזבאללה בכוננות להפעלה נגד ישראל אם יותקפו מתקני הגרעין של טהראן - הכביד על תכנון התקפה כזאת. איראן אולי נהנית כרגע, גם מיכולתה לשמור את סודותיה מפני המודיעין הישראלי הן בתיאום החטיפות בכרם שלום ובזרעית והן באספקת טילי חוף-ים לחיזבאללה, אבל היא מאבדת יכולת ששמרה לרגע חשוב יותר. ועוד לקח העולה מנפץ הרקטות במג'דל כרום ובעיר המעורבת חיפה: לאיראן ולחיזבאללה לא אכפת שנפגעים ערבים. נוכחות מאות אלפי פלשתינאים לא תרתיע את האיראנים מהצבת איום גרעיני, גם לא על ירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ