לא להתפשטות מערבה

על ירושלים ללמוד מתל אביב ולחזק את מרכזה

עמית פוני
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמית פוני

אין חולק על מצבה הקשה של בירת ישראל. הגירה שלילית, שיעור עוני גבוה, העדר מקורות תעסוקה ומחירי דיור המאמירים בניגוד לכל היגיון כלכלי. אין ויכוח על נתונים אלה בין התומכים בהתפתחות העיר מערבה למתנגדים לכך. המחלוקת היא על התרופה לצרותיה.

מקרה המבחן של תל אביב יכול ללמדנו שיעור מאלף בהתמודדות עם בעיות אלה. מצבה של תל אביב בתחילת שנות השמונים דמה למצבה של ירושלים כיום, ואף היה גרוע יותר. במשך שני עשורים איבדה העיר כ-100 אלף תושבים, רובם עברו לפרוורים המקיפים אותה. האוכלוסייה הצטמקה ברבע: מ-400 אלף תושבים בראשית שנות השישים ל-300 אלף בלבד בתחילת שנות השמונים.

מדור הזירה

לא פלא שבעיתונות מאותה תקופה הועלו חששות שמא העיר העברית הראשונה מוטלת על ערש דווי. חששות אלה נראים מופרכים בעיני המתבונן בתל אביב של שנת 2006. כיום תל אביב היא מרכזו של מטרופולין המונה יותר מ-2 מיליון תושבים, היא מרכז הכלכלה והתרבות הישראלית ולמרות מחירי הדיור הגבוהים, היא שומרת על מאזן הגירה חיובי.

בניגוד לפתרון המוצע בירושלים, ראשי עיריית תל אביב ומתכנניה לא ביקשו להתרחב אל הפרוורים המקיפים את העיר וכך להחזיר לה את האוכלוסייה הנוטשת. הכיוון המובהק של התוכניות לשיקום תל אביב היה פנימי, חזרה אל העיר ובייחוד אל מרכזה. תוכניות לשיקום לב תל אביב נכתבו ויושמו. כדי ליצור היצע מספיק של דירות לצעירים, עודדו הרשויות פינוי משרדים ממרכז העיר והסבתם לדירות מגורים. הושם דגש על חזות העיר ושימור נכסים היסטוריים בעלי משמעות ארכיטקטונית, וחוזקו תחומי התרבות והאמנות לגוניהם השונים מתוך ההכרה בחשיבותם להוויה העירונית. תופעת החזרה אל העיר, כפי שהתרחשה בתל אביב, היא תופעה מוכרת במחקר הגיאוגרפי ושלב ידוע בהתפתחות מטרופולין.

בדומה לתל אביב, גם ירושלים איבדה בשני העשורים האחרונים כ-100 אלף תושבים, רובם צעירים ומשכילים. מרבית עוזבי ירושלים נהרו לפרוורים המקיפים אותה משני צדי הקו הירוק. החילונים המבוססים נטשו למבשרת ציון והר אדר, המעמד הבינוני עזב לצור הדסה, מעלה אדומים, גבעת זאב והחרדים מהגרים גם הם אל קריית ספר ובית"ר עלית. בניגוד לתל אביב, למרות ההגירה השלילית אוכלוסיית ירושלים לא הצטמקה, בשל הריבוי הטבעי הגבוה של תושביה, בעיקר הערבים והחרדים.

מבחינת ההתפתחות המטרופולינית, ירושלים נמצאת כיום במצב דומה לזה שתל אביב נמצאה בו לפני 25 שנה, אלא שהפתרונות המוצעים כעת ביחס לירושלים הפוכים מאלה שהצליחו בתל אביב. אמנם מושקעים משאבים רבים בפיתוח מרכז העיר, שדרוג המרחב הציבורי ובמערך תחבורה חדש, אך סיפוח שטחים נוספים לעיר ממערבה והגירה של כ-100 אלף תושבים לשם עלולה להכשיל מאמצים אלה ולהותיר את המרכז חלש ומנוון. ראוי שהמשאבים המושקעים בירושלים יופנו לעידוד מגמת החזרה אל העיר, כפי שהתרחשה בתל אביב וכפי שהיא מוכרת בעולם כולו.

הכותב הוא מתאם פרויקטים במרכז ירושלים מטעם עמותת "רוח חדשה"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ