אל תעשו גלים

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמיר אורן
אמיר אורן

יורם יאיר נושא את הכינוי הנערי "יה-יה" אל סוף העשור השישי לחייו ועודנו נראה כגרסה צרובה של הצעירים המשתתפים בסרטי "אסקימו לימון". הוא היה מפקד אוגדה 91 ב"ליל הגלשונים" בנובמבר 1987, הפתעה מודיעינית שניתנה לסיכול אילו היה אמ"ן קשוב יותר: חדירה אווירית של מחבלים מלבנון לבסיס חטיבת הנח"ל, שישה הרוגים, עידוד לפרוץ האינתיפאדה בעזה לאחר שבועיים. יאיר סבור שהאחריות לכישלון בבסיס הוטלה בצדק על הש"ג, וכי רק כניעה של הרמטכ"ל דן שומרון ללחץ ציבורי גרמה לענישת המח"ט. באווירת 2006, גם קידומו של האוגדונר יאיר היה נפגע. בפועל, הועלה לאחר שנה לדרגת אלוף. בחודש שעבר שב למילואים, כדי לתחקר את פעולות אוגדה 91, בפיקודו של תא"ל גל הירש.

יאיר הוא מאמין גדול באותו גורם שאינו ניתן לכימות וההופך תבוסה לניצחון (והעדרו - הצלחה לכישלון): אמנות הפיקוד. כל דרג ודרג, מש"ג ומפקד כיתה ועד לאלוף פיקוד ורמטכ"ל, אחראי למתרחש בגזרתו, בלי להתחבא מאחורי גבם של כפיפים או ממונים. בלבנון, הפעם, אבל גם סביב ביירות כאשר יאיר היה מח"ט הצנחנים בקיץ 1982, המשימה לא בערה בעצמותיהם של המפקדים. התממשה בהם הבדיחה השחוקה "להרוג טורקי - חיזבאללה - ולנוח".

מדור הזירה

הקצינים הם יצירי תקופתם. הם קולטים שלסכסוך אין פתרון צבאי, ושהוא עתיד להימשך שנים או אף דורות; ומתרים בהם שאוי למפקד שחייליו ייפגעו. אזהרה אחרונה זו אינה חדשה: רמטכ"ל מלחמת ההתשה, חיים ברלב, הכעיס אלופים ומפקדי יחידות כאשר אישר להם מבצעים נועזים, אך בתנאי שלא יחזרו עם הרוגים. בהתלבטות שבין ביצוע המשימה לבין מחירה, נוטים לבצע, אבל להשתהות בתקווה לנסיבות מסוכנות פחות. הנפגעים, במסע אלונקות הפוך, הוציאו את צה"ל מלבנון ומעזה. ועדות חקירה וקצינים בודקים (בהם יאיר, בירי הדו-צדדי הקטלני במארב צנחנים בלבנון) התמנו בעקבות נפגעים יותר מאשר בגלל אי ביצוע משימה.

לאורך קו לבנון דרשו הממשלות והמטכ"ל מהכוחות לשבת בשקט, בכוננות ספיגה וחטיפה. המדיניות היתה, "אל תעשו גלים". כשהסערה באה, כצפוי, מכיוון חיזבאללה, ניסו לטפול את האחריות על האוגדה, שהיתה כאשה מוכה, המצליחה להדוף שוב ושוב גבר המתנפל עליה, מפצירה בכל לרסן אותו, לשווא, עד שלבסוף עולה בידו לבצע את זממו. לאחר כל תקיפה הוא נעצר, מוזהר ומשוחרר לתכנן את ההתנכלות הבאה; וכשהוא מצליח, מייחסים לה שאננות.

בין היחידות שהוקצו דרך קבע לאוגדה 91 היתה שפה משותפת. אחרות התקשו להסתגל אליה. זו אחת מתוצאות ההפרדה ביבשה, אך לא באוויר ובים, בין בניין הכוח, המוטל על החילות, מיפקדת זרוע היבשה והפיקודים המרחביים האחראים בשגרה על העוצבות (למשל, פיקוד מרכז ואחת מאוגדותיו על חטיבת הצנחנים, פיקוד צפון והאוגדה המשוריינת בגולן על חטיבת גולני), לבין הפעלתו, המוטלת על המפקדה המקבלת לרשותה את החטיבות. האוגדה נדרשת לאכול בשבת תבשילים שהוקדחו במטבחים אחרים בערב שבת.

צה"ל חייב להחליט איזה סוג של קצינים-מובילים נחוצים לו: פקידים או מפקדים, למודי ניסיון - אם גם לא כולו בהצלחה מלאה - או שומרי הגיליון הנקי שהתנסותם לפניהם. לשמע התחקיר, שיבחו את הירש ויצאו להגנתו ארבעה אלופים - אודי אדם וסגנו בפיקוד הצפון במלחמה אייל בן-ראובן, יצחק (ג'רי) גרשון ומאיר כליפי. סגן הרמטכ"ל משה קפלינסקי העדיף לשתוק, וחלוץ הציע לא לדון אדם עד שמגיעים למקומו; כאילו אינו מבין שאלופים בקבע ובמילואים, גם כאלה שהיו אחראים לתקלות חמורות בשעתם, להוטים לדון את הרמטכ"ל כדי להגיע למקומו, ובמהרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ