החיוב במס הכנסה שלילי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחת המשימות האחרונות שהוטלו על מנכ"ל משרד האוצר, יוסי בכר, בטרם יפרוש מתפקידו בעוד חודשים אחדים: לגבש נייר עבודה על מס הכנסה שלילי. שר האוצר, אברהם הירשזון, הנוטה לתמוך בהנהגת המס, ביקש מבכר לפרט את היתרונות והחסרונות של ההסדר ולהמליץ כיצד לנהוג. בכר אמור להגיש את מסקנותיו בתוך חודש, כדי שאפשר יהיה להיערך כבר מתחילת השנה הבאה להנהגת המס - אם ההחלטה תהיה חיובית - במגמה להפעילו החל משנת 2008.

מס הכנסה שלילי הוא הטבה כספית שתינתן מתקציב המדינה למשתכר שכר נמוך וממלא שני תנאים נוספים: מפרנס ראשי במשפחה והורה לילד או ילדים עד גיל 18. המטרה של מס הכנסה שלילי כפולה: להקטין את תחולת העוני וליצור תמריץ לעבודה. ממצאי סקר העוני מראים שנה אחר שנה שהעוני קיים ואף מחמיר גם בקרב אלה שעובדים, בעיקר משום שרמת ההשתכרות שלהם נמוכה. במחקרי בנק ישראל - התומך בהנהגת מס הכנסה שלילי - נמצא שבמדינות שהנהיגו מס כזה ירד באופן ניכר מספר העניים במשפחות שבהן יש עובדים, והוקלה חומרת העוני במשפחות עובדים שנותרו עניות. במחקרים נמצא עוד שהפעלת התוכנית אכן תפחית את העוני במשפחות עניות באופן משמעותי וגם תגדיל את התעסוקה, אם כי במידה מוגבלת.

לפי הצעה שהכין בנק ישראל יינתנו מענקי מס מדורגים למשפחות שבעל ההכנסה הגבוהה בהן משתכר לפחות 1,000 שקל, אך לא יותר מ-5,000 שקל. סכום המענק ינוע בין 200 ל-500 שקל וגובהו ייקבע בהתאם למספר הילדים עד גיל 18 וגובה ההכנסה: יעלה עד הכנסה של 3,500 שקל ויירד עד שיתאפס בהכנסה של 5,000 שקל.

התוכנית זוכה גם לתמיכת המוסד לביטוח לאומי. לא כך הצמרת המקצועית של משרד האוצר. לדעת בכירי המשרד, בעלות התוכנית - כ-1.5 מיליארד שקל לפי הערכתם, 1.2 מיליארד להערכת בנק ישראל - אפשר לבצע תוכניות שיתמודדו טוב יותר עם בעיית העוני והפערים בחברה, כגון עידוד גברים חרדים, אמהות חד-הוריות ונשים ערביות לצאת לעבודה. אבל דומה שהסיבה העיקרית להתנגדותם היא הנטל התקציבי הכרוך בתוכנית, שאם תוגשם תחייב הקצאה של מלוא הסכום (בעוד שהפתרונות המוצעים על ידם כתחליף ניתנים לביצוע הדרגתי וחלקי). נוסף לכך צפויים לא מעט קשיים בביצוע, במיוחד במגזרים שבהם אין הסכמי עבודה קיבוציים, מפעלים קטנים וכו'.

הרעיון המונח ביסוד מס הכנסה שלילי - לשלב בין סיוע ממלכתי לבין עבודה (בניגוד לתמיכה רגילה המותנית רק במצב סוציאלי או בריאותי) - חיובי וראוי לעידוד. את העובדה שבנק ישראל תומך בתוכנית על סמך לימוד ומחקר, יש להביא בחשבון בכל שלב של העיון. יש לקוות שמנכ"ל האוצר יגיע לכלל המלצה חיובית וששר האוצר יורה להתחיל בהכנות להנהגת המס ב-2008.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ