לבטל את הנשיאות - דעות - הארץ

לבטל את הנשיאות

כל נשיאי ישראל בעשורים האחרונים מוכיחים שהמוסד הזה מיותר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אין ספק שהמלצתו המנומסת של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לנשיא המדינה, משה קצב, לשקול הפסקה זמנית של כהונתו, לא נקלטה ברדאר המשובש של קצב. היועץ המליץ, אז מה? וכי למה ציפיתם מקצב, שיציל את כבוד מוסד הנשיאות?

"העם זקוק לקצת חלום", אמרה פעם אורה הרצוג, רעיית הנשיא חיים הרצוג, כשנשאלה מה דעתה על מוסד הנשיאות. ואכן, מבטאו ומראהו של הנשיא השישי, חיים הרצוג, עומד תחת מטרייה המוחזקת על ידי נושא כלים, באמצעו של אתר קרוואנים מוצף במי גשמים ומתחקר אתיופית אומללה על מלכת שבא, בהחלט סיפק חלום. חלום ביעותים.

הרצוג היה ללא ספק היפוכו של קצב, הן בייחוסו והן בדרך המלאה בחשיבות עצמית שבה התנהלה תקופת נשיאותו. לעומתו, קצב מילא את תפקידו כשהוא מהלך על בהונות, העיקר לא להתבלט ולא להרגיז אף אחד, כמי שמודע לכך שהציבור חש אי-נוחות מאישיותו נטולת המידות הטרומיות.

היתה מידה רבה של ציניות בבחירת קצב לנשיא. בכך הפגינה הכנסת את דעתה שהמוסד הזה מיותר ובלתי נחוץ. הציפייה שקצב ישעה את עצמו משיקולי אתיקה ציבורית, מופרכת. איש שמלכתחילה לא היה צריך להיבחר למשרה הרמה לא יכול פתאום להפגין גדלות רוח.

מוסד הנשיאות הוא המוסד השלטוני הרם בישראל. הדרישות לתפקיד לא מפורטות, אך משתמעות: על המיועדים לתפקיד להוות מופת בהישגיהם האישיים, בפועלם ובתרומתם. על אף זאת, אין באישיותם, במעשיהם או במורשתם של הנשיאים שנבחרו בעשורים האחרונים כדי לעמוד בדרישות.

נשיאים אלה לא הגיעו מהאקדמיה, ממכוני המחקר המדעי או מעולם הספרות וההגות, אלא מכור ההיתוך של הכנסת. יצחק נבון, אף שהיה נשיא אהוד ועממי, לא ראה בתפקיד הנשיאות אלא סידור עבודה. הרצוג ייזכר כמי שמיצה עד תום את מושג כבוד הנשיא - איש מרוחק, המתהלך ליד עמו, תוך שמירה על מרחק פיסי סביר. לאחר שחנן ב-1986 בחוסר סמכות את בכירי השב"כ שהיו מעורבים בבידוי הראיות בפרשת קו 300, תבעה מבקרת המדינה דאז, מרים בן פורת, להעביר את סמכות החנינה מידי הנשיא.

עזר ויצמן הצטיין בעיקר בביקורי התנחומים שערך בביתן של משפחות שכולות. אבל הוא ייזכר במיוחד בגלל פליטות הפה הוולגריות שלו. אלה ביישו את זקנתו ואת מוסד הנשיאות. סופו שפרש בבושת פנים.

חזקת החפות עומדת לקצב בבית המשפט, אך ספק אם היא עומדת לו מבחינה ציבורית. קצב אינו איש פרטי. על איש ציבור חלות נורמות מחמירות של טוהר מידות. החשדות כבדות מנשוא, ובאורח חשוד הן מאששות שמועות עקשניות שריחפו סביבו במשך שנים. טוב היה עושה הנשיא אילו התרחק מעין הציבור. אין ספק שכל רגע נוסף של קצב כנשיא מבזה את מוסד הנשיאות.

בימים אלה משתרכת לפתח המוסד החבוט הזה שורה ארוכה של פוליטיקאים המבקשים מוצא של כבוד לקריירה המקרטעת שלהם. אף לא אחד מהם ראוי לאייש את המשרה הרמה. נראה שגם הנשיא הבא לא יהיה אישיות רמת מעלה. מוטב היה אם היתה מתקבלת החלטה אמיצה לבטל את המוסד, שבשנים האחרונות משמש בעיקר מקלט לפוליטיקאים תשושים.

הכותבת היא עורכת דין

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ