נחמיה שטרסלר | מלך הספינים

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

נתניהו הוא מלך הספינים. הוא יכול להפוך שחור ללבן וכישלון להצלחה - בהבל פה. הוא מסוגל לעמוד בעיבורה של עיר, להסתכל לעבר השמש העולה ולומר: עכשיו לילה. ויהיו לו נימוקים טובים וניסוחים מפוארים להצדיק זאת.

השבוע הוא נתן לש"ס וליהדות התורה הישג עצום: הכשרת ההשתמטות מצה"ל לכל אברך חרדי בן 22. לאומה הוא בישר בדיוק את ההיפך: שביצע מהפיכה שתביא דווקא לגיוסם לצבא. לפני כחודש הוא עקף את פסיקת בג"ץ והחליט על המשך מתן הקצבאות לתלמידי הכוללים, אך לציבור הודיע, שהקצבאות יוגבלו בזמן.

לפני כשבועיים העביר נתניהו בכנסת את תקציב המדינה לשנתיים הבאות, המעניק לחרדים סכומי עתק והישגים מדהימים. תקציב הישיבות והכוללים גדל לרמה של 1.1 מיליארד שקל, ולזה יש להוסיף עוד מיליארד שהועברו לחינוך העצמאי של ש"ס ויהדות התורה, כדי שימשיכו לא ללמד את "מקצועות הליבה" ולחנך את הצעירים לערכים אנטי דמוקרטיים, אנטי ממלכתיים ואנטי ציוניים. אבל נתניהו אמר שמדובר בתקציב טוב ואפילו מצוין.

נתניהו בוודאי רואה את עצמו כציוני וכפטריוט, אך הוא לא זה ולא זה. הוא פוגע בערכי היסוד של המדינה, כאשר הוא מאפשר שחרור סיטוני של החרדים מצה"ל. הוא מעמיק את השנאה בין המחנות, כאשר הוא מקבע מצב שבו אם ואב חרדיים יוכלו לישון בשקט בלילה, בעוד שהורים חילונים או דתיים לא ימצאו מנוח לנפשם כשישמעו על חילופי אש בדרום או בצפון. אי אפשר להמשיך במצב שבו לוויות צבאיות יוצאות מכל יישוב בארץ, אך לא מבני ברק או ממאה שערים.

נתניהו מאחז עיניים, כשהוא מספר על הכפלת מספר האברכים שישרתו בצה"ל ב-2015. כי מדובר בעלייה ממספר המגוחך של 2,400 למספר המגוחך של 4,800, שזה כלום לעומת עשרות האלפים שיקבלו שחרור סיטוני.

כמו כן, חרדי שיואיל לשרת בצבא לא יעשה שירות רגיל של שלוש שנים בגולני או בשריון, אלא שירות מקוצר של שנה וארבעה חודשים, או של שנתיים במסלולים עתירי הכשרה טכנית. המדינה תשקיע בהם 130 מיליון שקל בשנה, כאשר החייל החרדי יקבל שכר של כ-4,000 שקל בחודש, בעוד שחיילים רגילים יקבלו 400-700 שקל בחודש.

אבל זה עוד כלום לעומת ספין-הספינים הקרוי "השירות האזרחי". כי לא מדובר באמת ב-4,800 שיתחילו לשרת בצה"ל, אלא רק במחצית: 2,400. השאר יירשמו ב"שירות האזרחי", שאיננו אלא דרך להעברת 70 מיליון שקל נוספים לחרדים.

כי מי יוכל לבדוק מה באמת קורה ב"שירות האזרחי החרדי"? מי יוכל לבדוק לאן הולך הכסף? הרי אפילו חוקרי מס הכנסה מפחדים להיכנס למאה שערים.

רק באחרונה שמענו על ישיבות פיקטיוויות ועל רישום תלמידים שלא קיימים, במטרה לקבל עוד מימון מ"הפריץ". רק באחרונה קראנו על צעירים חרדים, שאת "השירות האזרחי" שלהם עושים בתוך הישיבות עצמן, ב"חניכה" לצעירים מהם. "השירות" גם יגרור הקמת מנגנון ענק שהחרדים עצמם ינהלו, וכך תהיה להם עוד פרנסת אוויר, לא יצרנית ולא נחוצה.

יש כאלה שמפנטזים שהם יעבדו בבתי חולים, בשירותי הכבאות ואף במשטרה. זוהי אגדה עירונית מגוחכת. אף אחד לא צריך אותם שם. שם צריכים אנשי מקצוע ולא מישהו שיסתובב בין הרגליים ויפריע, אם בכלל יגיע. ויש לשירות האזרחי גם אפקט חברתי קשה, כי מה יקרה עם אלה שעובדים באותם שירותים? האם אנשי "השירות האזרחי" יחליפו אותם ויגרמו לפיטוריהם?

אבל נתניהו לא עוצר באדום. לא אכפת לו שהוא מכרסם בערכי היסוד של החברה הישראלית. לא מזיז לו שהוא מעמיק את האפליה בין דם לדם, שהוא מקל על ההשתמטות מצה"ל ומפלה לרעה את הצעירים החילונים הנושאים בעול.העיקר מבחינתו הוא ההישרדות הפוליטית, ולשם כך הוא מוכן לוותר על כל עיקרון ציוני ולשלם לש"ס וליהדות התורה כל סכום שיידרש. אחר כך הוא יישב בשקט בלשכתו, וינסח את עיקרי הספין הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ