שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כבר שנים שמשרד החוץ מנסה, ללא הצלחה, לבדל את עצמו מהמגזר הציבורי, בדומה לאנשי מערכת הביטחון - צה"ל, המוסד, השב"כ, ועובדי משרד הביטחון שאליהם הצטרפו באחרונה גם עובדי המטה לביטחון לאומי. רוב העובדים בגופים אלו מבצעים עבודה דומה במהותה ובאופיה לעבודת משרד החוץ, ולמרות זאת שכרם גבוה משמעותית.

ההכרה בייחודיותו של משרד החוץ תאפשר שיפור משמעותי בשכר, קביעת מנגנון עדכון שכר הוגן, הכללת השכר בחו"ל בחישוב הפנסיה ואף אפשרות לפרישה מוקדמת כאשר אופק הקידום נעצר.

נתוני השכר המביכים של עובדי משרד החוץ בארץ, אך גם בחו"ל, מפתיעים אפילו את מי שעומדים בקשר קבוע עם הדיפלומטים הישראלים. ואכן, התבוננות בדיפלומט קשה יום היא מביכה במיוחד; העבודה במטה בישראל היא בעבורו רק תחנת ביניים בין שליחויות, הוא ממהר לצאת לשליחות כדי להיחלץ ממצוקתו הכלכלית, ומתנהל בחו"ל בחסכנות מוגזמת בניסיון להתכונן ל"שנים הרזות" לאחר החזרה לארץ. העובדה שבן או בת הזוג נאלצים לרוב לוותר על קריירה עצמאית רק מוסיפה עוד ממד לתסכול המצטבר. לפיכך, הדרישה להכרה בייחודיותו של משרד החוץ מוצדקת לחלוטין. מאידך, חשוב לא להגבילה לנושא השכר בלבד.

קורס הצוערים הינו כלי יעיל למיון והכשרה של עובדים הנקלטים במשרד, אך אין בו כדי להגן מפני הסתאבות לאורך השנים. עובדים שנקלטו במשרד צעירים וחדורי מוטיווציה, נותרים כלואים בין כתליו גם לאחר שאיבדו את "הניצוץ" ואת תחושת השליחות. לצדם משרתים בנציגויות עובדים שלא עברו כלל קורס צוערים ואינם מוכשרים בעליל לשירות דיפלומטי בחו"ל.

להבדיל מארגונים אחרים, לא נהוגים במשרד החוץ מבחני רמה וכשירות לעובדים ולנציגויות, אין דרך לתגמל מצוינות, לעכב קידום או לסיים העסקה עקב תפקוד לקוי. עובדים בינוניים מוצאים את דרכם לתפקידים בכירים, ובכלל זה ראשי נציגויות, מכוח הוותק בלבד. מציאות זו מנציחה בינוניות ועייפות בארגון המכיל בתוכו את אחת מהקבוצות הכישרוניות והאיכותיות ביותר במגזר הציבורי.

מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה דיפלומטיה עייפה. הכרסום המתמשך בהכרה בלגיטימיות של ישראל כמדינה יהודית, ההשפעה המוסלמית הגוברת באירופה ובארה"ב, הקהילות היהודיות שבעבורן מדינת ישראל אינה דבר מובן מאליו, הכלכלה העולמית שבה סין, הודו, ברזיל ושווקים מתעוררים אחרים משחקים תפקיד מרכזי, הביקוש העולמי לפתרונות יצירתיים בתחום החקלאות, המים והאנרגיה, שבהם ראוי שישראל תמלא תפקיד מוביל - אלה רק חלק ממגוון האתגרים שלהם תידרש הדיפלומטיה הישראלית בעתיד הלא רחוק.

משום כך נדרשים לישראל דיפלומטים כישרוניים יותר, יצירתיים ומתוחכמים יותר ובעלי כישורי ניהול משופרים. כאלה לא יגיעו למשרד החוץ בתנאי ההעסקה הנוכחיים, ואם יגיעו, לא יטרחו להישאר.

גם אם סכסוך העבודה של עובדי משרד החוץ יסתיים בתוספת שכר של 12% - כפי שקיבלו הפרקליטים - 25%, או אפילו 40%, זה לא יגרום למשרד להשתפר, לא יוסיף לייחודיותו וגם לא לשיפור מעמדו. המשבר הנוכחי הוא הזדמנות להבראה במסגרת רפורמה שתכלול פיטורים בפיצויים הוגנים של עובדים לא מתאימים, הגבלת הקביעות והחלת מבחני רמה ואיכות קפדניים כתנאי לקידום והמשך העסקה. מן הראוי כי לרשות מדינת ישראל יעמוד שירות חוץ איכותי, שעובדיו מוכנים לאתגרי העתיד ומשתכרים בכבוד.

הכותב היה בעבר עובד משרד החוץ

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ