מורן שריר | במותה ציוותה לנו את הצניעות

סיקור מותה של סוניה פרס, ערוצים 2 ו-10, כל הערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סוניה פרס מתה. רגע אחד עוד עשתה קניות בסופרמרקט ברמת אביב ופתאום איננה. לא רק משפחתה, גם כלי התקשורת קיבלו את מותה בהפתעה. מה עושים עם זה? כי מי היא בעצם סוניה פרס? טכנית היא נשואה לנשיא המדינה אבל בשום אופן לא ניתן לכנות אותה "אשת הנשיא". היא מעולם לא נשאה תפקיד רשמי ולא רשומים על שמה מהלכים מדיניים. פועלה הציבורי מסתכם ביום אחד ב-1945 בו היא נישאה לשמעון פרסקי. בניגוד לעמיתותיה לאה רבין ועליזה בגין, פרס לא כיהנה כ"אשת ראש הממשלה". יש סטנדרט צפוי לסיקור מותה של אשת ראש ממשלה בדימוס, אין פרוטוקול למותה של אשתו בנפרד של שמעון פרס.

סוניה פרס מתה בשנתה. אנשים מתים בשנתם ואין הרבה מה לעשות, גם מבחינה רפואית וגם מבחינה טלוויזיונית. למעשה האירוע נגמר עוד לפני שהוא התחיל וכל שנותר הוא להודיע על מועד הלוויה. ובכל זאת שיגרו משדרי האקטואליה את נציגותיהם אל הבית ברחוב אופנהיימר. לדנה סומברג מערוץ 2 ולרומי נוימרק מערוץ 10 לא היה הרבה מה להגיד. מה יש להגיד? אשה מתה. "מרגישים את אותה צניעות ואהבת אדם מכל פינה" דיווחה נוימרק. אם היא מרגישה, אני לא אתווכח. הצניעות שנוימרק הזכירה היתה הגיבורה הגדולה של סיקור מותה של סוניה פרס. היא הרי לא נתנה לנו כלום, אפילו לא קצה חוט. היא מעולם לא הכניסה אותנו לסיור במעון ראש הממשלה, מעולם לא חלקה מתכונים לחג וגם לא סיפרה לעיתון כיצד שמעון מכין כריכים לילדים בבוקר. אפילו את קולה לא שמענו. ההיעדר הזה הוא הנוכח הגדול כשבאים לדווח על מותה. הוא כל מה שיש לנו ממנה ואליו נצמדו כלי התקשורת אתמול. הם בעצמם לא באמת יודעים מי זאת סוניה פרס ואולי הם קיוו שבמותה תתגלה התעלומה.

לא מותה ולא חייה של פרס היו תעלומה. מי שניסה להפוך אותה לג'יי די סלינג'ר של נווה אביבים חטא לה. בשביל אנשי טלוויזיה, צניעות היא תעלומה. מגישי חדשות, אנשים שהגיעו לתפקידם קודם כל מאהבת הזרקורים, לא מסוגלים לעכל אשה שבורחת ממצלמות ומיקרופונים, זה משגע אותם. אבל הם גם יודעים להעריך את זה. לכן דיברו עליה אתמול מגישי האקטואליה באהבה גדולה. גם עודד בן-עמי שבין כה וכה מורח שכבה עבה של דבש על כל משפט וגם ירון לונדון שלא חוסך שבטו ממנוחים. לא בגלל חשיבותה למדינת ישראל דיברו עליה באהבה אלא בגלל שהיא כל כך שונה. שונה לא רק מאשת ראש הממשלה המכהנת אלא גם מהמגישים עצמם. היא היתה יריבה ראויה להם, נתנה להם פייט עד יומה האחרון ומתה כשהיא מנצחת. על כך זכתה בכבודם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ