צפריר רינת | קריאה שנייה לחיסול הטבע

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

כמעט מדי שבוע מתכנסים חברי הכנסת כדי לקדם את מסע הלוויה של הטבע והנוף בישראל. במסגרת משותפת של ועדות הכלכלה, הפנים והגנת הסביבה הם עוברים על סעיפי חוק התכנון והבנייה החדש (רפורמת המרפסות), מעירים ומבקרים, דורשים לתקן, אך עד עתה לא נעשו תיקונים של ממש.

אם לא יוכנסו בו שינויים משמעותיים, החוק החדש, הנמצא בהכנה לקריאה שנייה ושלישית, יסלול בפני הממשלה את הדרך לאשר בזריזות ובהיקף חסר תקדים תוכניות בנייה למגורים ותשתיות. אלה יחסלו חלק משמעותי ממעט השטחים הפתוחים שנותרו בישראל, בעיקר באזור שמצפון לנגב, שבו חיה מרבית אוכלוסיית המדינה.

עשרות מאבקים סביבתיים, שניהלו ארגונים ירוקים וקבוצות תושבים, הסתיימו בשנים האחרונות בהצלחה. זה קרה במידה רבה הודות לתמיכת ועדות התכנון, שאימצו גישה המעדיפה תכנון זהיר, המבוסס על בנייה ביישובים קיימים ולא על חשבון שטחים פתוחים. ניתוח שערכה באחרונה החברה להגנת הטבע מלמד, שאם החוק החדש היה בתוקף - רבים ממאבקים אלו היו נכשלים.

כך, למשל, תוכניות שנבלמו להקמת יישובים חדשים בשטחי נוף ייחודיים בנגב ובשפלת יהודה. החוק החדש נותן לשר הפנים סמכות להכריז על "מרחב תכנון מיוחד" שבו תוקם ועדה, שתוכל לאשר, בין השאר, הקמת יישובים חדשים. השר יוכל לקדם תוכניות בנייה גם באמצעות תוכנית מתאר מקומית, שאותה יגדיר כבעלת "חשיבות לאומית", ולאשרה בהליך מקוצר.

במסגרת החוק החדש יבוטלו תוכניות מתאר מחוזיות, שבהן הושקעה מחשבה תכנונית רבה בשנים האחרונות, והן נהפכו לכלי חיוני בהערכת ההשפעה ארוכת הטווח של תוכניות בנייה. בין השאר, נמנע בזכותן אישור תוכניות כמו סלילת כביש בשולי הכרמל, שהיה גורם נזק נופי קשה. את מקומן של תוכניות המתאר המחוזיות יחליף אמצעי חדש, שזכה לשם הראוי "תוכנית כוללנית", כי הוא יכלול מן הסתם מגוון אפשרויות לאשר עוד בנייה.

הכלי הדרקוני ביותר, אולי, הוא הקמת שורה של ועדות משנה לתכנון ובנייה, שיהיו להן סמכויות רחבות לאשר תוכניות תשתית מסוגים שונים וכמעט ולא תהיה אפשרות לערער על החלטותיהן. אם היו קיימות ועדות כאלו כיום, סביר להניח שהן היו מאשרות תוכניות כמו כרייה באפיק נחל נטוף וסלילת כביש נוף איילון - שתי תוכניות באזור מודיעין שלא אושרו לבסוף, והיו גורמות לפגיעה חמורה בנוף הפתוח שעדיין קיים באזור.

אם מוסיפים לכך את העובדה שחלק גדול מוועדות התכנון יהיו בשליטה כמעט מוחלטת של נציגי משרדי ממשלה - הרי ברור שלנציגי הציבור תהיה השפעה כמעט אפסית על מקבלי ההחלטות. לא צריך דמיון מפותח כדי להעריך מה יעוללו ממשלות ישראל קצרות הראייה וצרות האופקים עם הכלים אדירי הסמכויות שהחוק החדש נותן בידיהן.

לא נותר לאזרחי ישראל אלא לשים מבטחם בקומץ חברי כנסת, המנהלים את הדיונים בכנסת. מדובר במשענת קנה רצוץ למדי, אבל זה מה שיש. אולי לחץ ציבורי בשילוב קורטוב תבונה והגינות שנותרו אצל חלקם יגרמו לחברי הכנסת להכיר בכך, שהם חייבים להכניס בחוק הזה הרבה שינויים, שינטרלו ככל האפשר את השפעתו המזיקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ