נחמיה שטרסלר | מלכת אנגליה (2)

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

כבר מזמן לא קיבלתי תגובות כה רבות על מאמר שכתבתי. נראה שנגעתי בכמה נקודות רגישות, שהרבה אנשים מכירים היטב, אך לא נעים להם לספר ("מהפיכת אוקטובר של מלכת אנגליה", "הארץ", 25.1). התקשרו חברי כנסת שהוסיפו פרטים. התקשרו אזרחים שנכוו. בפי כולם היו סיפורים קשים על התנהגותה. ח"כים סיפרו שהיא לא אומרת להם שלום וגם לא יושבת לאכול אתם. "היא בזה לכולנו, חושבת שהיא מעלינו, שאנחנו אפס לעומתה", אמרו במבוכה.

הטיפול באופי של שלי יחימוביץ' חשוב, כי היא סבורה שהיא מתאימה להנהגת מפלגת העבודה. אך יחסי אנוש תקינים, עבודת צוות ואמירת אמת הם תנאי בסיסי להנהגה פוליטית - ופשוט אין לה את זה.

אחד המתקשרים הפנה אותי למאמר שפירסם לפני כשנה משה קריף, פעיל חברתי ותיק ואיש שמאל ידוע ("הנסיכה והעדשה", אתר "העוקץ"). קריף מספר, שהזמין את יחימוביץ' להשתתף ב"כנס יקנעם", שעסק בנושאים חברתייים חשובים. יחימוביץ' נתנה את הסכמתה, אך יום לפני הפתיחה ביטלה את בואה. התברר לה, שתיאלץ לשבת על הבמה לצד ח"כ שלמה מולה, ראש עיריית יקנעם ומחנך ידוע מהצפון.

"יחימוביץ' התנתה את בואה בכך שתדבר לפני כולם ומעל כולם... הנסיכה לא תדבר עם כולם, לא תשב על הבמה עם כולם... פתאום התברר כי הכיבודים והשררה על הבמה היו למרכז תשומת הלב שלה". התקשרתי לקריף. הוא זוכר היטב את המקרה: "הרגשתי טלטלה עזה. מה זאת רדיפת הכבוד הזאת? ביקשתי שתשקול את העניין שנית, אבל שלי רצתה את הבמה סולו".

המקרה הזה דומה להפליא לפרשה המביכה שעליה סיפרתי כאן בשבוע שעבר: יחימוביץ' לא הסכימה לעלות לבמה במרכז הבינתחומי בהרצליה לפני שכל הנוכחים יפנו אותה. מאין סיגלה לעצמה את הסנוביזם הזה?

בתגובה על מאמרי הכתירה יחימוביץ' את עצמה, במאמר תגובה שפירסמה בבלוג שלה, כלוחמת הגדולה בריכוזיות במשק. אך האמת היא, שעוד לפני ששמעה בכלל שקיים נושא כזה, ניהל המדור הכלכלי של "הארץ" (היום TheMarker) מאבק ארוך ועיקש נגד הריכוזיות במשק, נגד המונופולים הגדולים, נגד בעלי ההון השולטים בחלקים גדולים של המשק, ובעד תחרות וביזור הכוח הכלכלי.

שימשתי אז כעורך הכלכלי וכתבתי רבות נגד הריכוזיות. יחימוביץ' הרי אינה מבינה, שכלכלת שוק ותחרות חופשית (שבהן אני מאמין) מותנות בביזור הכוח הכלכלי, במלחמה בריכוזיות ובניפוץ מונופולים. היא כן מבינה בהפצת עמדות פופוליסטיות כדי שכו-לם יאהבו אותה; גם שלום עכשיו, גם המתנחלים וגם החרדים.

בבלוג שלה מצטטת יחימוביץ' ציטוטים שקריים ממאמר שכתבתי, ואף כותבת משפטים שאין להם שום קשר למציאות. למשל: "רוב אזרחי מדינת ישראל משתכרים 20.70 שקלים לשעה". על איזו מדינה מדברת יחימוביץ'? סודאן? מצרים? קובה? צפון קוריאה?

הרי במדינה יש כ-2.9 מיליון שכירים ישראלים, ששכרם הממוצע הוא 8,189 שקל בחודש. מהם כ-30% משתייכים למגזר הציבורי, שם אין כמעט שכר מינימום כי לעובד יש תוספות רבות. שכר נמוך כזה כן קיים בחלק מהמגזר הפרטי, במקומות עבודה קטנים ואצל עובדי כוח אדם. לפי מחקרים שנעשה בבנק ישראל, מדובר בכ-400 אלף עובדים המשתכרים כה מעט, כלומר 14% מהשכירים במשק.

בהם צריך לטפל. את שכר המינימום שלהם יש להעלות ולפקח על היישום. אבל מה פתאום "רוב אזרחי מדינת ישראל"? מאין הדמגוגיה הרעה הזאת? מאין חוסר הידע והשטחיות? הכל כשר כדי להשיג עוד כותרת? קריף במאמרו מכנה את יחימוביץ' "הנסיכה החדשה". אלא שמאז חלפה שנה, והנסיכה התבגרה ונהפכה למלכה, "מלכת אנגליה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ