טריק כלכלי בזוי | נחמיה שטרסלר

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

בשבוע שעבר ביקרו בישראל כלכלני חברת הדירוג "פיץ'". הם הקובעים את רמת הסיכון של המשק הישראלי, ולכן גם את מחיר ההון המשפיע על ההשקעות, הצמיחה ורמת האבטלה. כלומר, מדובר בחבורה חשובה מאוד.

כדי להבין טוב יותר את המציאות הכלכלית נפגשו עם אנשי האוצר, עם כלכלני בנק ישראל, בכירים במשק ופרשנים כלכליים. בשיחות הם הביעו חשש, שהלחץ המופעל על ראש הממשלה יגרום להפחתת מסים, שתגרור אחריה חריגה בתקציב, "וזאת סיבה מספקת להורדת הדירוג של ישראל", הזהירו.

אבל אנשי ראש הממשלה הרגיעו אותם. הם אמרו, שבנימין נתניהו התחייב יותר מפעם אחת שלא יפרוץ את התקציב. ואמנם, בשיחות שהיו לי עם נתניהו בימים האחרונים הוא חזר ואמר: "אף אחד לא ינהג ביתר אחריות ממני בנושא התקציב, ואחריות פירושה לשמור על מסגרת התקציב". דברים כדורבנות. גם מנכ"ל האוצר, חיים שני, משוכנע שהכל בסדר. באחרונה אמר: "עשינו את התוכנית בלי לפרוץ את המסגרת".

אבל, כלכלנים יקרים מחברת "פיץ'": עובדים עליכם בגדול! אם תבדקו יתברר לכם, שנתניהו ויובל שטייניץ מנסים לעשות את התרגיל העתיק של יצירת "יש מאין", משהו בסגנון האלכימאים של פעם.

מדהים גם לגלות, שנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הוציא הודעת תמיכה ב"תוכנית ההטבות" של נתניהו, ובה הוא מברך אותו ואת שר האוצר ה"שומרים על מסגרת התקציב ולא מגדילים את הגירעון". אבל הם כן הגדילו.

בצד ההוצאות מדובר בהגדלת הסבסוד לתחבורה הציבורית ב-300 מיליון שקל (צעד ראוי מבחינה כלכלית וחברתית), ולעומתו יהיה קיצוץ "פלט" (אחוז קבוע מתקציבי הקניות) בכל המשרדים. קיצוץ "פלט" הוא שיטה גרועה לקיצוץ בתקציב; זה קיצוץ טריקי, שבמקרים רבים אינו מחזיק מעמד לאורך זמן. אבל שיהיה.

הבעיה הגדולה היא בצד ההכנסות. שם נעשה פשע כלכלי של ממש. לא פחות. תרגיל שלא נעשה אצלנו כבר עשרות שנים, מאז תוכנית הייצוב של 1985.

כי אתמול הורד מחיר הבנזין ב-23 אגורות, אך לא ניתן לכך שום מקור תקציבי. חוקי התקציב אומרים, שכאשר מורידים מסים במקום אחד, מוכרחים באותו היום להעלות מסים במקום אחר. בלי תרגילים. בלי השהיות. בלי טריקים. אבל נתניהו ושטייניץ אמרו, שבמשך השנה "אולי" ייווצר עודף בגביית המסים, ואז לא יהיה צורך במקור מיוחד. ואם זה לא יקרה (והרי יכול לקרות בדיוק ההיפך), תידחה הפחתת מס ההכנסה ליחידים לינואר 2012.

במלים ברורות יותר: עכשיו נהיה טובים, נוריד את המס על הדלק והציבור ימחא לנו כפיים, ואחר כך "נסתדר". זה תרגיל בזוי של הוקוס-פוקוס כלכלי; כי אם אפשר להסתדר בלי המס על הדלק, מדוע הטילו אותו רק לפני חודשיים? אם כך, אולי כל מספרי התקציב הם קשקוש אחד גדול? ומה יחשבו עכשיו השרים? שהם יכולים להציע עוד הורדות מסים בלי שזה יעלה להם כלום?

ומה הסיפור הזה על הקטנת מסים ב-2011 והגדלתם (אולי) ב-2012? הרי מדובר בשתי שנות תקציב נפרדות, ואודי ניסן, ראש אגף התקציבים, אמר במפורש, שהאיזון בתקציב צריך להיעשות בכל שנה בנפרד.

דיברתי בעניין עם הכלכלן יורם גבאי (לשעבר הממונה על הכנסות המדינה). גבאי היה מזועזע; הוא התקשה להאמין. לבסוף אמר: "האוצר לא יכול להתעלם מצעדים שהוא עצמו עשה, הן בתחום ההוצאות והן בתחום ההכנסות. הוא לא יכול לומר: נחכה ונראה. ברגע שהוא עושה פעולה אקטיווית, הוא חייב לבצע תיקון מיידי במקביל".

אבל נראה ששטייניץ ונתניהו לא יתרגשו מהביקורת המובעת כאן. לעומת זאת, הם יתרגשו מאוד מכלכלני "פיץ'". כי הורדת דירוג אשראי היא עניין רציני.

לכן יש לקוות, שכלכלני "פיץ'" קוראים את "הארץ". כי אז הם יפעלו ויאלצו את השניים לחזור לדרך הישר. כי בשורה התחתונה, אנחנו פשוט מ-פ-ח-דים. מפחדים לחזור להיפר-אינפלציה של תחילת שנות ה-80.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ