נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

לא תרצח, לא תנאף, לא תגנוב, לא תחמוד, נמנים עם עשרת הדיברות שניתנו לעם ישראל במעמד הר סיני. לאגף התקציבים באוצר יש דיבר אחד נוסף: "לא תפרוץ את מסגרת התקציב, לא בצד ההוצאות ולא בצד ההכנסות". על הדיבר הזה אסור לאנשי האגף להתווכח. מדובר בציווי מוחלט, שאינו מותנה בנסיבות כלשהן. כמו עשרת הדיברות.

השאלה היא, אם שר האוצר יובל שטייניץ והממונה על התקציבים אודי ניסן יקיימו את הדיבר ה-11, או יעשו ממנו צחוק. הם יודעים שהעונש על אי קיום אחד מעשרת הדיברות הוא חמור. אך עליהם לדעת, שהעונש על אי קיום הדיבר ה-11 גם הוא קשה: נזקים כבדים למשק, לחוסנו וליציבותו.

ביום ראשון קיבלה הממשלה החלטה על קיצוצים בתקציב, כדי לממן את סל ההטבות שחילקה לפני שבועיים. היא הורידה את תעריפי התחבורה הציבורית, ולכן נאלצה לקצץ 300 מיליון שקל בהוצאות. מדובר בקיצוץ "פלט" של 1% בתקציבי המשרדים (חוץ מנושאי רווחה, חינוך וביטחון) בסך של 150 מיליון שקל. הקיצוץ מטפל בסעיף הקניות בלבד, בלי לגעת בכוח אדם ובלי לסגור פעילויות מיותרות. זה קיצוץ גרוע, שאינו מחזיק מעמד לאורך זמן.

ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, ביצע באחרונה קיצוץ גדול בתקציב, אך בסגנון אחר לגמרי: סגנון אמיתי. הוא הקטין את תקציבי הממשלה תוך כדי סגירת יחידות, ביטול כפילויות ופיטורי 490 אלף פקידים! הליך דומה (אפילו בקנה מידה קטן בהרבה) אין לנתניהו ולשטייניץ אומץ לעשות.

החלק השני של הקיצוץ (עוד 150 מיליון שקל) מגיע מהפחתת תקציבי מע"צ לפיתוח רשת הכבישים הבין-עירונית. זה קיצוץ שיפגע בפריפריה, ולכן בצמיחה העתידית של המשק. אבל כביש לא בוכה, וצומת לא צועק. הוא רק מקוצץ.

וזה עוד כלום לעומת פרשת צד ההכנסות. שם התחולל מאבק גדול במוצאי שבת בין אנשי אגף התקציבים לבין הפוליטיקאים. המאבק היה כה עז, עד שהטיוטה להחלטת הממשלה נכתבה רק ברגע האחרון, בשבע וחצי בבוקר ביום ראשון. המאבק היה על צד ההכנסות ב-2011. שטייניץ ונתניהו קיבלו מחיאות כפיים כשהורידו לפני כשבועיים את המס על הדלק. הם רצו לעצור שם ולא לחפש מקור למימון ההוזלה; "אולי במהלך השנה יתחולל נס וייווצר עודף בהכנסות ממסים", חשבו לעצמם. אבל כלכלה אינה בנויה על נסים, וזאת גם פעולה שעומדת בניגוד לדיבר ה-11. זה יצירת "יש מאין". הרי בתחילת שנה אי אפשר לדעת דבר על מה שצפוי במהלכה. המזרח התיכון בוער, ומי יודע איך זה ישפיע עלינו.

בסוף התקבלה החלטה, שבינואר 2012 לא יעודכנו מדרגות המס למי שמשתכר מעל 14 אלף שקל בחודש, ושטייניץ יגיש לממשלה בתוך עשרה ימים הצעת החלטה ביחס ל"סגירת החור" ב-2011, מתוך גישה של "שמירה על איזון תקציבי בכל אחת משנות התקציב". כלומר, ההכרעה נדחתה שוב והיא לא ודאית.

פרשנים וכלכלנים רבים דנים בימים אלה בכל מיני פטנטים להגדלת ההכנסה ממסים. הם מדברים על העלאת המס על יחידים ועל חברות. הם שכחו מדוע הגענו עד הלום. הם שכחו את כל תוספות התקציב האדירות שחילקו שטייניץ ונתניהו לכל משרדי הממשלה, לכל הנושאים, לכל המטרות, לכל האברכים והישיבות - בלי להבחין בין עיקר לטפל. כולם קיבלו מלוא החופן, ועכשיו מתפלאים שנוצר צורך להעלות מסים.

מדיניות "היד הרחבה" של שטייניץ הוסיפה לתקציב 2011 סכום אדיר של 15 מיליארד שקל. אם, למשל, הוא היה מסתפק בתוספת מכובדת של 10 מיליארד שקל, כל הכאוס הזה לא היה בא לעולם.

אבל עכשיו החלב כבר נשפך, ושר האוצר מחויב לצמצם את הנזק. עליו להתעשת, לעמוד מול נתניהו ולהגיש תוכנית להעלאת מס החברות כבר השנה - ומיד. אין לו בעצם ברירה. הוא מוכרח למלא את הדיבר ה-11.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ