במלאות שנה למותו של עיתונאי "הארץ" ראובן פדהצור |

איראן - לא מה שחשבנו

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראובן פדהצור

הדימוי שיש לנו על איראן ומה שמתרחש בה - מסולף, מוטעה, ובעיקר מבוסס על בורות. כך עולה משיחות עם מדענים איראנים, שהפגישות אתם נערכו באחת מבירות סקנדינביה, והתנאי לקיומן, כצפוי, היה הבטחה שלא תיחשף זהותם. אין מדובר בגולים החיים במערב ושואבים את הידע שלהם על המתרחש שם מיד שנייה או שלישית. אלה מדענים פעילים, שבאו היישר מטהראן והם מעורים בתהליכים החברתיים והפוליטיים המתרחשים בארצם.

ניתוחי האיראנים מספקים לא מעט הפתעות לבן שיחם הישראלי. בעוד בישראל משוכנעים שהשפעת איראן במזרח התיכון מתפשטת, התחושה באיראן שונה לחלוטין. "מעולם לא היתה איראן מבודדת כפי שהיא היום", אומר אחד מהם. מדינות האזור מחרימות אותה, שלא לדבר על מדינות המערב. היחסים עם סעודיה כה מתוחים, עד ששתי המדינות נמצאות על סף מלחמה.

אותנו מעניין כמובן יותר מכל נושא הגרעין. מבוכה גדולה שוררת בקרב הממסד הגרעיני האיראני. קצב פיתוח הגרעין אינו עונה על ציפיותיהם, ושוב ושוב הם מתקשים להתגבר על מכשולים טכנולוגיים. אחת הסיבות לכך היא, שתוכנית הגרעין האיראנית תלויה כולה במשאבים פנימיים. בהעדר קשרי גרעין עם מדינות אחרות, המדענים נאלצים להתבסס על ידע איראני, ובו אין די כדי להתגבר על חלק מהמכשולים. אפילו רוסיה וסין מעכבות מסירת ידע, טכנולוגיה וציוד לאיראן.

בכלל התפתחה באיראן קונצפציה של הסתמכות עצמית, בבחינת "עם לבדד ישכון". גישה זו מיועדת להרחיק את האוכלוסייה מהשפעות חיצוניות. לכן גם הנורמליזציה עם ארצות הברית מפחידה את ההנהגה האיראנית. חדירת תרבות המערב לאיראן תסכן את יציבות המשטר. לכן גם המנהיג העליון, עלי חמינאי, ובכירי משמרות המהפכה מטפחים את הדימוי הדתי. רק כך הם יכולים לשלוט בחברה האיראנית. חברה זו, מבהירים בני שיחנו, היא ביסודה חברה חילונית מובהקת, ותהליך החילון מתרחב, בעיקר בשל כישלון המהפכה האיסלאמית. "אין ספק, שבעתיד תהיה איראן מדינה חילונית", הם קובעים.

כמו במדינה אחרת באזור, המשטר שם דגש על נושא הביטחון, האיומים מבחוץ והצורך להיערך כלפיהם, גם במחיר פגיעה בתחומי חיים אזרחיים. הכוונה היא להסיט את תשומת הלב מהמצב הכלכלי המידרדר של המדינה, הנובע בחלקו מהסנקציות שמטילות מדינות העולם על איראן. סיבוב הסנקציות האחרון גרם לעלייה של כ-20% במחיר מצרכי היסוד. שיעור הצמיחה הוא פחות מאחוז, והאבטלה היא כ-15%. שבעה מיליון צעירים בעלי השכלה גבוהה יהיו מובטלים ב-2015.

מה תהיה תגובת איראן על תקיפה ישראלית על מתקני הגרעין? גם כאן הפתעה. מיד אחרי תקיפה כזאת, טוענים בני שיחנו, החברה האיראנית כולה תתלכד אמנם מאחורי המשטר, אך כעבור זמן לא רב, כשיתבררו ההשלכות השליליות של התקיפה, תתרחב הביקורת על המשטר ועל התעקשותו להמשיך בתוכנית הגרעין.

האם יש לצפות, שהתהליך שהחל בתוניסיה ונמשך במצרים יוביל גם להפלת המשטר האיראני? סביר להניח שלא. יעד המפגינים בטהראן אינו החלפת המשטר, אלא רפורמות שתוצאותיהן יהיו כבוד רב יותר לזכויות האזרח ושיפור המצב הכלכלי. טהראן אינה קהיר, וחמינאי אינו חוסני מובארק.

המאמר מתפרסם במלאות שנה למותו של עיתונאי "הארץ" ראובן פדהצור. הוא התפרסם לראשונה ב–4.3.2011

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ