בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

נטלי אקון | עברי, דבר עברית

תגובות

מצב העברית בת ימינו עמד באחרונה במוקד דיון שהתנהל בעיקר בכלי התקשורת. יש הטוענים, שהעברית המשמשת ברחוב, ה"קלוקלת" וה"משובשת", מאפיינת התפתחות טבעית של שפה מדוברת ואין לשום גוף זכות כלשהי להתערב בה ולכוון אותה.

לפי טענה זו, על חוקרי העברית בת זמננו לתאר את שיבושי השפה כחלק בלתי נפרד מהמערכת: הצורות נתתי, הלביש ומפיל מאפיינות את הצורות הגבוהות, ואילו חברותיהן נתנתי, הלביש ומפיל הן הצורות הרגילות. לפי דעה זו, הדובר הילידי הוא הקובע את הצורה הנכונה.

עם זאת יש טוענים, שהשפה העברית בת ימינו מוצפת בשגיאות ועלינו לחנך את הציבור לדבר באופן נכון ולהביע את עצמו בצורה תקנית. ידיעה שפורסמה ב"מעריב" ב-24 בינואר, ולפיה ראש הממשלה בכבודו ובעצמו נרתם למשימת תיקון הלשון, משקפת יפה את המגמה האחרת: "הוא (בנימין נתניהו) מקפיד על עברית תקנית, נוזף בשרים על שיבושי לשון ופוסל נאומים בגלל טעויות... זו אינה הגזמה לחנך את ילדינו לדעת ולדבר עברית נכונה".

אין זו הפעם הראשונה שבה ראש ממשלת ישראל נאבק למען העברית. ידוע המאבק העקשני של דוד בן-גוריון להעמדת מינוח עברי בתחום הצבא, להחלפת שמות משפחה לועזיים בשמות עבריים ולמתן שמות עבריים למקומות גיאוגרפיים. אבל נשאלת השאלה: האם נכון להתמקד בתסמינים של התופעה במקום לטפל במהותה? כל טיפול כזה דורש בחינה מחודשת של טיב החינוך שמקבל הדור הצעיר.

אכן, אנו מחויבים לחנך את ילדינו לדבר עברית נכונה. ואולם חשוב יותר לחנך אותם לכבד את העברית, להעריך את אוצרותיה ולהוקיר את שפת אמם. מערכת החינוך בישראל והמוסדות להשכלה גבוהה, האמורים לטפח את העברית ולשוות לה תדמית יוקרתית, אינם עומדים במבחן. במערכת החינוך בישראל הילדים לומדים להעריץ את האנגלית ולהשקיע בה מאמצים רבים. לעומת זאת, העברית נדחקת אל השוליים. בשל כך החיבור בין הישראלים לשפת התרבות שלהם, על רובדיה השונים, הלך ונעלם.

ראש הממשלה יודע בוודאי, שתלמיד בישראל יכול לגשת לבחינת בגרות בלשון בהיקף של שתי יחידות לימוד בלבד, ואילו באנגלית הוא יכול לגשת לבגרות בהיקף של שלוש, ארבע או חמש יחידות לימוד. כל עוד מצב זה נמשך, המסר שאנו מעבירים לילדינו ברור: אנגלית חשובה מעברית.

יש מערכות חינוך היודעות להעריך את שפת האם בארצן כשפת תרבות. בצרפת, לדוגמה, מספר יחידות הלימוד במקצוע הצרפתית גדול תמיד ממספרן בשפה לועזית. תלמידי צרפת אף מתבקשים להוכיח את שליטתם בצרפתית בבחינה בעל פה, והיקף שעות הלימוד של מקצוע זה הוא חמש שעות שבועיות. בישראל לומדים לשון עברית שעתיים-שלוש שעות בשבוע בלבד. חוסר ההערכה לשפת האם גובר במוסדות להשכלה גבוהה, שבהם תוכניות שלמות וכנסים מדעיים מתנהלים על באנגלית בלבד. אין להעלים עין מן העובדה, שמוסדות אלה מעודדים מרצים לכתוב ולהרצות באנגלית.

מעמד העברית בישראל התרופף במשך השנים, ועלינו מוטלת האחריות להחזיר לשפה את כבודה ולהעניק לה מקום ראוי בדרגי החינוך השונים. בעידן הגלובלי, שבו האנגלית צוברת תאוצה, עלינו לעשות מעשה בר-קיימא למען מעמד העברית, שמא תהיה הפגיעה בלתי הפיכה.

רק הצעת חוק, שתשמור על מעמד העברית במערכת החינוך ובמוסדות להשכלה גבוהה, כך שתזכה למעמד השווה לפחות למעמד של השפות הזרות בכלל ושל האנגלית בפרט, תוכל להגן על היוקרה של העברית ולאפשר לבנות דור חדש שיידע להוקיר את השפה כחלק מזהותו הלאומית, הציונית והתרבותית. הצעה זו באה לתקן חסר בחוק בדבר מעמד העברית, בלי לפגוע בידידתנו האנגלית.

שיקום העברית יתאפשר לא רק על ידי ריפוי התסמינים, אלא יותר מכל על ידי ריפוי המהות. רק שינוי התפישה של מערכת החינוך ושל המדינה כולה ביחס לעברית ייצור מהפך בקרב הדור הצעיר בתחום זה.

כדאי להיזכר בתשובה של בן-גוריון לקונגרס העולמי לתרבות יידיש, שביקש להעניק זכויות לשפה זו: "חוששני שאין אתם תופסים את כל היקפה ועומקה של המהפכה ההיסטורית שמתחוללת כאן. העברית היא המלט התרבותי, כשם שהארץ היא המלט החומרי, והעצמאות - המלט המדיני לאומה היהודית המתחדשת" (נתן אפרתי, "העברית בראי המדינה").

המשולש "עם, ארץ ושפה" התפרק בדורנו מאחר שהעברית איבדה את ערכה הלאומי והתרבותי. לנו המשימה להחזיר עטרה ליושנה.

ד"ר אקון, שעלתה לארץ מצרפת ב-1997, היא חוקרת בתחום הלשון העבריתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו