יהודה בן מאיר | עמידרור ראוי לתפקידו

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

מינויו של אלוף במיל' יעקב עמידרור לראש המטה לביטחון לאומי, מינוי ראוי ומתאים, הוציא את השמאל הקיצוני בישראל משיווי משקלו. ההשתלחות החסרת כל פרופורציה מצד אנשים במחנה הזה בעמידרור עברה כל גבול, והיא מוכיחה שהשמאל הקיצוני אינו פחות הזוי או מסוכן מהימין הקיצוני. קבוצה של אנשי ציבור, "סופרים ואמנים", פירסמה מכתב גלוי שבו, על פי הפרסומים בתקשורת, הגדירה את עמידרור כפשיסט בסגנון שנות ה-30, וקבעה כי מדובר ב"מינוי שדגל שחור מתנוסס עליו".

התרגלנו כבר לסגנון הפסול של אנשי השמאל הקיצוני, ולכך שכל מי שחולק בתקיפות על עמדותיהם או פועל בדרך שאינה נראית להם מוגדר כפשיסט. ואולם, השימוש - בקשר למינוי של אלוף במילואים לתפקיד ממלכתי - בביטוי שטבע בית משפט בישראל (בפרשת כפר קאסם), כדי לתאר פקודה שמשמעותה הריגת גברים, נשים וילדים ערבים על לא עוול בכפם - שימוש כזה הוא ירידה לשפל מדרגה, שכמוה עוד לא ראינו. אלה הם דברי הבל ורעות רוח הראויים לכל גינוי.

מדור הזירה

יעקב עמידרור היה אלוף בצה"ל, אשר שירת ללא דופי במשך עשרות שנים במגוון תפקידים, בעיקר בתחום המודיעין, ובשנים האחרונות מנהל בכישרון רב מוסד אקדמי חשוב. הוא נודע כמי שעומד על דעתו המקצועית ולא מהסס להביעה - לפעמים גם בסגנון בוטה - ועם זאת היה תמיד חייל ממושמע.

לעמידרור עמדות פוליטיות נחרצות שאותן הביע בהזדמנויות רבות. עמדות אלה מקובלות על חלקים רחבים בציבור הישראלי ואינן מקובלות על חלקים אחרים, ובחלקן גם אינן מקובלות לחלוטין על כותב שורות אלה. האם זה פוסל אותו לתפקיד ראש המל"ל? תנאי חיוני לכל ראש מל"ל הוא היותו איש אמונו של ראש הממשלה ובעל השקפה פוליטית קרובה מאוד לשלו.

טוענים נגד עמידרור שהוא התנגד - יחד עם מחצית העם - להתנתקות. אולם שוכחים, משום מה, שבאותם להט ונחרצות הוא התנגד לסירוב פקודה. עמידרור היה מהקולות הבולטים בתוך הציונות הדתית אשר שלל ללא סייג, ושולל גם היום, כל תופעה של סירוב פקודה או סרבנות. אומרים שבעת מבצע "עופרת יצוקה" הוא קרא לכיבוש רצועת עזה מחדש ולמיטוט שלטון החמאס. היום אנו יודעים, שזאת היתה עמדתו של ראש הממשלה אז - האם זה הופך גם את אהוד אולמרט לפשיסט בסגנון שנות ה-30?

הצביעות הגדולה ביותר היא ההיטפלות לאמירתו של עמידרור - בדיון אקדמי וכאשר הוא אינו ממלא תפקיד ממלכתי - ולפיה צריך לתקוע כדור בראשו של חייל שפוחד להסתער. ייתכן שזאת התבטאות לא מוצלחת במיוחד, אבל כל אדם הגון יודע, שהביטוי הזה לא נועד להביע כוונה במובן המילולי, אלא סלידה עמוקה וצודקת מאידיאולוגיה של פחדנות והססנות מול האויב בשדה הקרב. היה זה דוד בן גוריון אשר קבע עוד ב-1948, כי על כל חייל בצה"ל להתחייב "להקדיש כל כוחותי ואף להקריב את חיי להגנת המולדת וחירות ישראל".

ראש הממשלה זכאי למנות לראש המל"ל איש כרוחו ועמידרור ראוי ומתאים לתפקיד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ