יהודה בן מאיר | המערכה הנפשעת נגד י'

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בימים אלו עומדת הממשלה לאשר את מינויו של יורם כהן לראש השב"כ הבא. למינוי קדם מסע מאורגן של גורמים מסוימים ביהודה ושומרון ובאגף החרד"לי של הציונות הדתית, במטרה לטרפד את מועמדותו של סגן ראש השב"כ ומי שעמד בראש החטיבה היהודית בשב"כ, י', לתפקיד ראש השב"כ. זאת, תוך הפעלת לחצים פוליטיים על ראש הממשלה. המדובר בתופעה פסולה שיש להוקיעה. אין פלא, שהיא יצרה תרעומת רבה ואי-נחת בקרב חלקים רבים בחברה הישראלית.

ההתערבות הפסולה הזאת היא ביטוי להמשך הידרדרותם של חוגים אלה לכדי התנהגות מגזרית, שבטית וקרתנית - התנהגות שהיא אנטי-תזה לעקרונות היסוד ולרעיון המכונן של הציונות הדתית. לא טובת השב"כ עמדה לנגד עיניהם, לא הדאגה לביטחון המדינה, בוודאי לא השאלה מי המועמד הראוי ביותר.

מדור הזירה

אפשר היה אולי להבין לו היו ממליצים על מועמד מסוים, מתוך שכנוע פנימי ואמונה עמוקה שהוא האיש המתאים ביותר לעמוד בראש השירות. אולם הם כלל לא הציעו מועמד ולא זה מה שעניין אותם. כל פעילותם כוונה אך ורק למטרה אחת - למנוע את מינויו של י'. וכל זאת, משום שפועלו של י' כראש החטיבה היהודית לא מצא חן בעיני אנשים מסוימים מקרב המתנחלים. אנשים אלה היו, כנראה, שמחים לו החטיבה היהודית היתה מתבטלת, והחוליגנים העוסקים בפעילות הנפשעת המכונה "תג מחיר" ובהפרעה לחיילי צה"ל במילוי תפקידם היו יכולים לפעול ללא הפרעה.

כל חטאו של י' (שמעולם לא פגשתי אותו) היה שהוא פעל בצורה ממלכתית ונחרצת על מנת למלא את המשימה שהוטלה עליו על ידי מדינת ישראל, ולא היה מוכן לקבל תכתיבים מאיש. והוא הרי לא פעל על דעת עצמו. פעולותיו אושרו ונעשו על דעתו של ראש השב"כ יובל דיסקין, אחד מראשי השירות הטובים שקמו לישראל, והוכתבו על ידי הדרג המדיני. המסע המאורגן הזה נגד איש שהקדיש שנים רבות מחייו לביטחון ישראל הוא מעשה נבלה. אם אכן נכונה הידיעה שראש הממשלה סירב להיפגש עם הרב דרוקמן בעניין זה - הוא ראוי לכל שבח.

ואולם, בכל האמור לעיל אין כדי להטיל דופי כלשהו במינויו של יורם כהן לתפקיד. כהן לא היה מעורב בפעילות הפסולה של אותם גורמים, ולא היה לו כל קשר אליה או אליהם. ספק אם הוא אפילו ידע על הפעילות הזאת, שבחלקה נעשתה בתנאים חצי-מחתרתיים - ואם אכן ידע, אני משוכנע שזה היה למורת רוחו.

לכהן יש רקורד מרשים בשב"כ, ועל פי כל הנתונים הוא אכן ראוי לתפקיד. נאמנים עלינו דבריהם של ראשי השב"כ לשעבר יעקב פרי ואבי דיכטר ואנשי שב"כ בכירים כישראל חסון וגדעון עזרא, אשר שיבחו את כהן ואת מינויו במלים חמות ביותר.

דרכם של הגורמים הקיצוניים בימין הדתי רצופה טעויות אסטרטגיות, וגם כאן צפויה להם הפתעה. כהן (שגם אותו מעולם לא פגשתי) ימלא את תפקידו באמונה, ימלא בנחרצות את הנחיות הדרג המדיני ויגן על מדינת ישראל מול כל חתרנות - תהיה מקורה אשר תהיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ