נחמיה שטרסלר | זוגות צעירים הצביעו אטיאס

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

שר השיכון, אריאל אטיאס (ש"ס), הוא אדם רהוט ומתוחכם. הוא אפילו ראוי לקבל את פרס "הפוליטיקאי המצטיין" משום שהצליח לעשות את הבלתי אפשרי: גם להיכשל בכל מעשה ידיו וגם ליצור תדמית של מצליחן.

כשנכנס לתפקידו הבטיח אטיאס, שאו-טו-טו הוא יוריד את מחירי הדירות. התוצאה היתה עלייה עצומה במחירן. אחר כך הבטיח רפורמה במינהל מקרקעי ישראל, שתהפוך את הדינוזאור האחרון ל"רשות מקרקעין" דינמית, שתשווק קרקעות רבות לציבור הרחב וכך תוריד את המחירים. אך שום דבר לא קרה.

אחר כך סיפר אטיאס שיש ביורוקרטיה איומה בוועדות הבנייה, המאריכות ומייקרות את תהליך התכנון. לכן, אמר, יש לחתוך את התהליך ובמקום שתי ועדות הדנות בכל תוכנית תהיה רק ועדה אחת. מרשים ויעיל. אך גם זה לא בוצע מעולם.

והנה השבוע מצא אטיאס סוף סוף את הסיבה לעליית המחירים: מחסור בסובסידיות. לכן הביא לכנסת הצעה, ולפיה המדינה תסבסד את המשכנתאות לזוגות צעירים בפריפריה: הוא ייתן להם הלוואה מסובסדת של 140 אלף שקל, וגם 800 שקל בחודש שישמשו להחזר המשכנתה, והם ירוצו לקנות דירה.

הנה הגיון הברזל של אטיאס: ביום שבו נגיד בנק ישראל מכריז על העלאה אפקטיבית של הריבית על המשכנתה, כדי לצנן את השוק, בא אטיאס בצעד הפוך בתכלית, שתוצאתו: חימום השוק, שפיכת שמן על המדורה והעלאת מחירים. כי הרי ברור, שברגע שיחולקו סובסידיות הביקוש לדירות יעלה ומחירן ינסוק, ומהצעד הפופוליסטי הזה ירוויחו הקבלנים - שרוב הסובסידיה תעבור לכיסם. יסבלו מכך רוב הזוגות הצעירים, עקב עליית מחירי הדירות. אבל יהיה מיעוט שיקבל את הסובסידיה וייהנה ממנה במקצת. ברור שמיעוט זה יהיה מי שבמשפחתו שמונה ילדים והכנסתו נמוכה. לא צריך לציין, שהוא גם יהיה חובש כיפה שחורה. במקרה, כמובן.

מה היה אטיאס צריך לעשות, אם היה מתכוון ברצינות להוריד את מחירי הדירות? ראשית, היה עליו לחסל את הדינוזאור האחרון. כלומר, לסגור את שערי מינהל מקרקעי ישראל ולמכור לציבור הרחב את כל הקרקעות שהמינהל מחזיק. כי המינהל הוא מונופול, הרוצה למקסם את הכנסותיו. לכן הוא מוציא למכירה פחות מדי קרקע. אבל ברגע שהמינהל ייסגר וכל קרקעות המדינה יימכרו, תיהפך הקרקע לגורם ייצור נורמלי, כמו הון ועבודה, ומחירי הקרקע יירדו. כך גם מחירי הדירות.

שנית, אטיאס היה צריך להפריט את תהליך אישור תוכניות הבנייה. כך נעשה בעבר ביחס לטסט לרכב. פעם היית צריך לעמוד בתור במשרד הרישוי במשך יום שלם כדי לזכות להעביר את המכונית טסט. היום המכונים הפרטיים (הנמצאים בפיקוח, כמובן) הופכים את התהליך למהיר, יעיל וזול.

שלישית, היה על אטיאס לפעול להעלאת קרנו של מקצוע הבנייה, על ידי הכשרה מקצועית ברמה גבוהה, מיכון הענף ותוכניות עידוד כספיות. כך היו צעירים ישראלים, רוצים להיות בנאים - כמו בשווייץ ובארצות הברית.

רביעית, היה עליו לפעול לשינוי מהפכני בגישת השלטון וראשי הערים לבנייה לגובה. כי הפתרון הנכון והזמין להגדלת היצע הדירות מונח ממש מתחת לאף: בניית מגדלי דירות בני 20 ו-30 קומות במרכזי הערים הגדולות, שם כבר יש תשתיות, שם כולם רוצים לגור. זה נכון גם מבחינה סביבתית כי זה יחסוך קרקע יקרה.

אבל אם אטיאס קורא את השורות הללו, הוא בוודאי מתפקע מצחוק. הוא הרי בסך הכל נשלח לכנסת כדי להיטיב עם הזוגות הצעירים החרדים, וכאן דורשים ממנו שיתחשב בציבור כולו. הרי אם יעשה זאת, לא יקבל את פרס "הפוליטיקאי המצטיין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ