מרדכי קרמניצר, עמיר פוקס

מדינת ישראל סערה בסוף השבוע שעבר, לאחר זיכוי מרצח של שלושת הנאשמים בהמתת אריק קרפ, שהותקף באכזריות בעת טיול משפחתי על הטיילת בחוף תל ברוך בתל אביב. על פי הכרעת הדין, זיכוי הנאשמים מבוסס על כך, שלא הוכח מעבר לספק סביר שהנאשמים רצו במות המנוח.

השאלה, האם עובדות האירוע אכן מקימות ספק סביר בשאלת רצון הנאשמים במות המנוח, עשויה להידון בערעור בבית המשפט העליון. לעת עתה נצא מנקודת הנחה, שאכן לא הוכח שהנאשמים החליטו להמית את המנוח, כלומר שפעלו מתוך רצון במותו. בהנחה שזה המצב, אכן הדין בישראל מחייב זיכוי מרצח והרשעה בהריגה בלבד, שעונשה המרבי 20 שנות מאסר, כפי שאכן עשה בית המשפט.

תוצאה משפטית זו אינה רצויה, ובצדק היא מעוררת סערה ציבורית. להשקפתנו, מצב שבו אדם ממית אדם אחר כאשר הוא אדיש, כלומר שווה נפש לשאלה אם ימות קורבנו או יחיה - מצדיק תיוג של רצח, ואף עונש היכול להגיע גם למאסר עולם.

עבירות ההמתה בישראל נשארו עד היום, בשינויים קלים, במבנה שירשנו מהמנדט הבריטי. הבעיה שפורטה לעיל היא רק אחת הבעיות הנובעות ממבנה זה. בעיה חמורה אחרת היא הפער הגדול הקיים בין עבירת ההריגה לעבירה של גרימת מוות ברשלנות, שעונשה שלוש שנות מאסר. נובע מכך, שגם נהגים הממיתים בתאונות דרכים מורשעים לפעמים בהריגה, וזוכים לתיוג זהה לאלה של הנאשמים בהמתה של קרפ - תוצאה שהיא אבסורדית.

לאחר שנים של קריאות לתיקון עבירות ההמתה, הוקמה לפני כמה שנים ועדה לבחינת עבירות ההמתה. בוועדה היו חברים נציגים מהתביעה, הסניגוריה הציבורית, מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים והאקדמיה. בימים אלה הוגשו מסקנותיה לשר המשפטים.

הוועדה מציעה מדרג חדש ומפורט יותר של עבירות. בין היתר, עבירת הרצח הבסיסית תכלול - לפי דעת רוב חברי הוועדה - גם מצב נפשי של אדישות, וכך תאפשר הרשעה ברצח במקרים כגון ההמתה של קרפ.

בנוסף, הוועדה ממליצה על עבירת רצח בנסיבות מחמירות כאשר מיתוספות נסיבות כגון אכזריות מיוחדת (מה שהיה עשוי להיות רלוונטי להמתה של קרפ), היות הקורבן חסר ישע, תכנון או שקילה, אכזריות, מטרה טרוריסטית, מניע גזעני, המתה על מה שמכונה "כבוד המשפחה" ונסיבות נוספות. בהתקיים אחת הנסיבות באופן המשקף דרגה גבוהה של אשמה, יורשע אדם ברצח בנסיבות מחמירות וייגזר עליו עונש מאסר עולם, ועונש זה בלבד.

במסגרת מדרג עבירות ההמתה הוועדה ממליצה בין היתר על עבירה של המתה בנסיבות של אחריות מופחתת (כגון קנטור, מעשה שנעשה עקב התעללות ממושכת בנאשם, המתה בנסיבות הקרובות לאי שפיות או להגנות אחרות); עבירה של המתה מתוך קלות דעת, ועבירה של המתה בעקבות בקשת הקורבן (מתוך חמלה ועקב בקשה מפורשת ושקולה של הקורבן, הסובל ממצב רפואי קשה כאשר לא ניתן להקל את סבלו). הוועדה גם מציעה לערוך שינויים בדיני הרשלנות ולכונן עבירה חדשה של המתה בהתרשלות רבתי, שתאפשר התמודדות עם תאונות דרכים בעקבות נהיגה פרועה.

אנו תקווה, שהממשלה ובעקבותיה הכנסת יאמצו את המלצות הוועדה במהרה. ראוי שעבירות ההמתה בישראל יהיו עדכניות, צודקות ויעילות בכל הנוגע לשמירה על הערך המוגן היקר מכל - הערך של חיי אדם.

פרופ' קרמניצר הוא סגן נשיא למחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה ויו"ר הוועדה לבחינת עבירות ההמתה; עו"ד פוקס הוא חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה וחבר הוועדה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ